Tekirdağ'da Yemekler Yarıştı

Tekirdağ'da Yemekler Yarıştı

- Tekirdağ'da yemekler yarıştı En lezzetli program Turizm Müdüründen lokanta talebi Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdür V.

- Tekirdağ'da yemekler yarıştı
En lezzetli program
Turizm Müdüründen lokanta talebi
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdür V. Abdullah Barut: "Mutfak kültürümüz adeta unutulmaya yüz tutmuştur"
"Sofralarımızın ve yemeklerimizin tanıtılması son yıllarda ihmal edilmiştir"

TEKİRDAĞ - Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinde 43. Turizm Haftası kapsamında Tekirdağ Yöresi Geleneksel Yemek yarışması düzenlendi. Yarışmada konuşan Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdür V. Abdullah Barut, "Zengin mutfak kültürümüz adeta unutulmaya yüz tutmuştur" dedi.
Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde düzenlenen 43. Turizm Haftası kapsamında Tekirdağ Yöresi Geleneksel Yemek yarışmasına Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdür V. Abdullah Barut, çok yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
"Mutfak kültürümüz adeta unutulmaya yüz tutmuştur"
Program öncesi bir konuşma yapan Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdür V. Abdullah Barut, "Milli kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan, sofralarımızın ve yemeklerimizin tanıtılması son yıllarda ihmal edilmiştir. Zengin mutfak kültürümüz adeta unutulmaya yüz tutmuştur. Geleneksel mutfak kültürümüzün damak tadı olan etli ve sebzeli yemeklerimiz, börek ve tatlılarımız adeta unutulmuş. Yemek kitaplarında yada sohbetler arasında sözde kalmışlardır" dedi.
Lokanta talebi
Barut konuşmasının devamında 1854'ten sonra Tekirdağ ve çevresinde çok zengin bir mutfak kültürünün meydana geldiğini ifade ederek, "Bölgemizin genel mutfak lezzetlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara taşımak amacıyla yemek yarışması her yıl Turizm Haftası etkinlikleri içerisinde geleneksel hale gelmiştir. Amacımız genel damak tatlarımız yaşatmak ve gelecek kuşaklara ulaşılmasını sağlamaktır. Ancak bu etkinliklerle ikinci bir amacımız da şehrimize gelen misafirlerimize yerel lezzetlerimizin tanıtılması noktasında eksikliğini hissettiğimiz bir lokantanın açılması olacaktır. Bu noktada Tekirdağ Lokantacılar Pastacılar Odası başkanlığınca bir çalışma yapılması ve bu çalışmanın hayat bulmasını istiyoruz" diye konuştu.
Program kapsamında 55 yiyecek çeşidi, jüri üyeleri tarafından 5 kategoride değerlendirildi. Dereceye giren yemeklerin sahibine çeşitli ödüller verildi.

Kaynak: İHA