ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle Meclis'te kınandı
Haberler » Politika » ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle Meclis'te kınandı - Haberler

ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle Meclis'te kınandı

TBMM'de, ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle kınandı. Partiler ortak Kudüs bildirisi yayınladı.

ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle Meclis'te kınandı

TBMM'de, ABD'nin sözde Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle kınandı. Partiler ortak Kudüs bildirisi yayınladı.

"ESEFLE KINIYORUZ"

Ortak bildiride "İsrail Filistin ihtilafına yönelik ABD yönetiminin yayınladığı sözde barış özünde istikrasızlık ve çatışma mahiyetindeki planı yok sayıyor ve esefle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıkladı. Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Trump, konuşmasının başında, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu. Donald Trump, planının, Filistin'e başkenti Doğu Kudüs'te olan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ancak söz konusu başkentin neresi olacağı konusunda detaya girmedi.

Sözde Orta Doğu barış planına göre, Trump, Filistin'e, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump ayrıca, sözde Orta Doğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu söyledi.

HAMAS PLANA TEPKİ GÖSTERDİ

Filistinli direniş örgütü Hamas, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planına güçlü bir şekilde karşı çıkacaklarını açıkladı. Fetih Hareketi de plana tepki göstererek, "Filistin davasını tasfiye etme projesi olan "Yüzyılın Anlaşması"nı başarısız kılmak için direnişe ve çalışmaya başlayacağız" tepkisini gösterdi.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle Meclis'te kınandı

Manşet

Haberler