Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker Açıklaması

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker Açıklaması
AA - Haberler | Yerel

"2023 hedefimiz 150 milyar dolar tarım hasılası ve dünyada ilk içerisine girmektir" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker,

"2023 hedefimiz 150 milyar dolar tarım hasılası ve dünyada ilk içerisine girmektir" dedi.

Eker, Bismil ilçesinde Doğan Tesislerinde düzenlenen GAP Eylem Planı kapsamında yürütülen "Arazi Toplulaştırma ve Sosyal Altyapının İyileştirilmesi Projesi"nin toplu açılış ve tapu dağıtım törenine katıldı.

İzzet Yıldızhan'ın konseri ile başlayan törende arazi toplulaştırma çalışmasının yürütüldüğü Diyarbakır'ın Tellikaya, Oğuzlar, Ahmetli ve Kesikağaç köyleri ile canlı bağlantı kurularak çalışmalarla ilgili bilgi sunuldu.

Bakan Eker, canlı bağlantı kurulan köylerdeki vatandaşlarla görüşerek çalışmaların hayırlı olması dileğinde bulundu. Törende konuşan Bakan Eker, tarım ve hayvancılık sektörünün lokomotif görevi görmesi için tarım ve hayvancılığın daha modern bir altyapıya kavuşturulması gerektiğini ifade ederek, bu kapsamda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde arazi toplulaştırma çalışmasının tarihte ilk kez gerçekleştirildiğini söyledi.

Eker, eskiden Türkiye'ye tarım ülkesi denilmesine rağmen tarımın bir kanununun bulunmadığını hatırlatarak, bunun oldukça manidar olduğunu belirtti.

Hem tarım ülkesi olmakla övünülüp hem de tarım sektörünün yönetileceği bir kanunun olmamasının doğru olmadığına dikkati çeken Eker, şöyle konuştu:

"Bu kanunu biz çıkardık. Sadece kanunu çıkarmakla da kalmayıp tarım ile ilgili 13 kanun daha çıkardık. Tohumculuk, toprak, gıda, veteriner hizmetleri, tarım sigortası gibi birçok konuda kanun çıkardık. Bunların hepsi projelere dönüştü. Faaliyete geçti. Türkiye bugün bizim başlattığımız hamle ile bizim hayata geçirdiğimiz projelerle tarımsal hasıla bakımından dünyanın 11. ülkesiyken 7. ülkesi haline geldi. Bu başarıyı 8 yılda gerçekleştirdik. Tarım gibi tabiat faktörlerine bağlı bir sektörde 4 devleti geride bırakmak tahmin edersiniz ki kolay değil. Fransa, İtalya, İspanya ve Rusya Federasyonunu geride bıraktık. Önümüzde sadece 6 ülke kaldı. Onlar da milyonlarca kilometre büyüklüğündeki Çin, Hindistan ve Brezilya gibi büyük ülkeler. Ama bir iki tanesini gözümüz kesiyor. Onları da geçeceğiz. 2023 hedefimiz 150 milyar dolar tarım hasılası ve dünyada ilk 5 içerisine girmektir. Bunu tabii akılcı projeler ve altyapı projeleri ile sağladık.

Sayın Başbakanımız 3 yıl önce Diyarbakır'a geldi. Diyarbakır'da GAP Eylem Planını açıklamıştı. Başbakanımız demişti ki; '73 tedbir öngörüyoruz. 2012 yılı sonu itibarıyla da bu planı tamamlayacağız. ' Bu eylem planında altyapı yatırımları ile ilgili 2 temel proje vardı. 2012 yılına kadar eski para ile 1. 5 katrilyon tarım için para ayrıldı. Tarım Bakanlığı olarak bu ayrılan paranın bugüne kadar yüzde 99'unu harcadık. Gece gündüz çalıştık. Çünkü Diyarbakır'ın beklediği hizmetleri biran önce vermemiz gerekiyordu. Sulamadan daha fazla istifade etmemiz için, sulamayı iyi değerlendirebilmemiz için bir altyapı çalışması gerekiyordu. Buna da biz 'toplulaştırma' diyoruz. Arazi parselleri büyütülerek parseller arasında tarla içi yollar yapılıyor. Artık kendi tarlana gitmek için komşunun ekili, dikili arazisinden geçmek zorunda kalmıyorsun.

Drenaj yapılıyor. İlave olarak bu kapsamda Diyarbakır'da biz 700 bin hektar alanda toplulaştırma yapıyoruz. Bunun 3 milyon dönümünü tamamladık. Bugün bu 3 milyon dönümün hizmete açılmasını kutluyoruz. 445 tane köy 700 bin hektar alanın içerisinde. Biz 445 köyden geçiyoruz. Buralarda 250 bin vatandaşımız yaşıyor. 445 köyün 412'sine kanalizasyon hizmeti götürdük. 15'inin içme suyu şebekesini yeniledik. Tarladaki taşı topluyoruz. Tarla içi yollar yapıyoruz. "

-TOPLULAŞTIRMADA TÜRKİYE HEDEFİ-

Bakan Eker, toplulaştırma çalışmasının bütçesinin 187 trilyon lira olduğunu bu güne kadar yaklaşık 96 milyon lirasının ödendiğini söyledi.

Diyarbakır'da 700 bin hektar, Şanlıurfa'da ise 800 bin hektar alanda toplulaştırma yapıldığını ifade eden Eker, Cumhuriyet tarihinde böyle bir çalışmanın olmadığını belirtti.

Türkiye'de 40 yılda sadece 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapıldığına dikkati çeken Eker, "GAP illerinin toplamında 2 milyon 100 bin hektar alanda toplulaştırma yaptık. Bunu daha modern tarımsal üretim gerçekleştirilsin diye yapıyoruz. Evine daha çok ekmek götürsün işsiz kardeşlerimiz iş bulsun diye yapıyoruz. Türkiye'deki bütün arazilerde 2023 yılından önce Allah'ın izni ile toplulaştırmayı tamamlayacağız. Hedefimiz bu" dedi.

-"ESKİDEN YAPILAN İHMALİ KAPATMAYA ÇALIŞIYORUZ"-

Bakan Eker, AK Parti hükümeti döneminde Diyarbakır çiftçisinin eski para ile 1. 5 katrilyon destek aldığını vurgulayarak, 79 tane bünyesinde yaklaşık 950 kişinin çalıştığı tesis kurulduğunu söyledi. 233 tesisin açılışının gerçekleştirildiğini anımsatan Eker, sadece Bismil'de 230 bin metrekare alana sahip 11 sera yapıldığını, 25'i aşkın tarımsal kalkınma kooperatifine destek verdiklerini anlattı.

Daha önceki hükümetler döneminde bu hizmetlerin yapılmadığına dikkati çeken Eker, şöyle devam etti:

"Eskiden yapılan ihmali kapatmaya çalışıyoruz. Bizimle beraber geldi bu hizmetler. Türkiye'nin başka sorunları da var. Türkiye'nin demokratikleşme ile ilgili sorunları var. Sivilleşme ile ilgili sorunları var. Bu alanda büyük mesafe katettik. Bunları 8 yıl önce hayal edebilir miydiniz? 8 yıl önce Bismil Nüfus Müdürlüğüne gidip ben çocuğumun adını 'Mizgin' koyacağım, ben çocuğumun adını

'Zozan' koyacağım dediğinizde nüfus memurunun insafına kalmıştı. Bir kısmını geri çeviriyordu. Çocukların 2 ismi oluyordu. Bir nüfusta kayıtlı isimleri, bir de evde çağrıldıkları isimleri. Bu sorunlar var mıydı? Vardı. AK Parti Türkiye'de birlik, beraberlik ve kardeşlik projesi ile bunu çözdü. Kimseden korktuğumuz için çözmedik bunu. Bize molotofkokteyli atıldığı için veya bürolarımız taşlandığı için çözmedik. Mayınlar atıldığı için, kurşunlar sıkıldığı için yapmadık. Hakkın teslim edilmesi için yaptık. Türkiye'de doğru olanları yapılması gerekenleri yapıyoruz. Gecikmiş olanları, yapılan yanlışları tekrarlamamak ve gecikmiş hizmetleri vatandaşlarımızın hakkını kendilerine teslim etmemiz gerektiğine inandığımız için yapıyoruz. Birbirimize tahammül edeceğiz. Başka düşüncelere de tahammül edeceğiz. Sizin gibi düşünmeyen insanlara, sizin de tahammül etmeniz gerekiyor. Onların seçim bürolarına molotofkokteyli ile saldırmamanız gerekiyor. Bırakın millet tercihini yapsın. Bırakın insanlar evine ekmek götürsün. Çekini, senedini ödesin. Kepenklerini zorla kapattırmayın. Buna hakkınız yok. Bunu hiçbir vicdan bunu kabul etmez. Biz, buraya hizmet getirmeye devam edeceğiz. Burası, bu topraklar yeniden medeniyet merkezi haline gelecek. Bu üretimi burada artıracağız. İnsanların hayatına refah katacağız. Bunları daha fazla demokrasi, daha sivil bir anlayışı içerisinde yönetilen bir Türkiye Cumhuriyetinde yapacağız. Milletin üstünde hiçbir güç, hiç bir kuvvet, hiç bir kudret tanımıyoruz. Milletin iradesine biz de herkes de saygılı olacak. "

Eker daha sonra arazileri toplulaştırılan çiftçilere temsili tapularını verdi.

- DİYARBAKIR

AA - Son Dakika Haberleri
beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

"2023 hedefimiz 150 milyar dolar tarım hasılası ve dünyada ilk içerisine girmektir" dedi.

title