Suriye-Türkiye İş Konseyi Heyeti, GTO'yu ziyaret etti

Suriye-Türkiye İş Konseyi Heyeti, nisan ayında Suriye'nin Başkenti Şam'da düzenlenecek "1. Türkiye-Suriye Ekonomi Buluşması" öncesi Gaziantep Ticaret Odası'nı (GTO) ziyaret etti.

Suriye-Türkiye İş Konseyi Heyeti, GTO'yu ziyaret etti

Suriye-Türkiye İş Konseyi Heyeti, nisan ayında Suriye'nin Başkenti Şam'da düzenlenecek "1. Türkiye-Suriye Ekonomi Buluşması" öncesi Gaziantep Ticaret Odası'nı (GTO) ziyaret etti.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, "Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü organizasyona katkı sunmaya hazırız." dedi.

Ziyarette konuşan, Heyet Başkanı Türkiye-Suriye İşadamları Konseyi Başkan Vekili Fawaz Acuz, Türk işadamlarına Suriye Başbakanı Mohamed Naji Otri himayesinde, Suriye Sanayi, Turizm ve Tarım Odaları Federasyonu, Suriye Denizcilik Odası, TOBB ve DEİK işbirliğinde düzenlenecek organizasyona katılım çağrısında bulundu.

Fawaz Acuz, 26-27 Nisan 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ekonomi Buluşması'nda, 2 ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik birçok konunun ele alınacağını bildirdi.

Acuz, Türkiye-Suriye Ekonomi Bulaşması ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "2 ülke arasındaki özellikle ticari ilişkilerin gelişimi açısından önem taşıyan bu organizasyonda, öncelikli olarak 2 ülke ekonomik ilişkileri değerlendirilecek. Bunun yanı sıra ticari alışverişin geliştirilmesi, doğrudan yatırımlar-önündeki engeller-müteahhitlik ve altyapının geliştirilmesi, Türk yatırımcılara özel ve sanayi bölgesinin tahsisi, teknoloji transferi, danışmanlık ve bilgi teatisi alanındaki işbirliğinin desteklenmesi, sınır bölgelerinin geliştirilmesi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde iş konseylerine düşen görevler ele alınacak. Böylelikle 2 ülkenin ekonomik göstergeleri değerlendirilecek, karar yapımcıları ve iş ortakları bir araya gelmeleriyle ortak işbirliğinin devamı sağlanacak. Türk işadamlarımızı bu önemli organizasyonda görmek arzusundayız."

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ise oda olarak komşu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bugüne kadar birçok önemli organizasyona imza attıklarını ve bu anlayışın öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Başkan Aslan, Türkiye ve Suriye arasındaki sosyal ve kültürel yakınlaşmanın yanı sıra ekonomik ve ticari alanda da her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade ederek,"Biz oda olarak 2 ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik yapılacak her türlü organizasyona destek vermeye, üzerimize düşeni yapmaya hazırız." dedi.

Türkiye Devlet Planlama Teşkilatı ve Suriye Devlet Planlama Komisyonu arasında 2 ülke arasındaki ticaret kapasitesini geliştirmek amacıyla 2006-2008 yıllarını kapsayan "Türkiye - Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı" kapsamında faaliyet yürütmek üzere GTO bünyesinde faaliyetlerine başlayan Suriye Ticaret Ofisi'ne ilk resmi ziyaret Suriye - Türkiye İş Konseyi Heyeti tarafından gerçekleştirdi.

Heyete, Ofis'in kurulma amacı ve işlevi ile ilgili detaylı bilgiler sunuldu. Bilgilendirme sırasında, Suriye Ticaret Ofisi ile özellikle birbirleri ile sınır komşusu olan Gaziantep, Kilis ve Halep illeri arasındaki karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi.