Samsun'dan Kısa Kısa

Samsun'dan Kısa Kısa
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Ladik ilçesinde "pezi" olarak da bilinen şeker pancarı sapları ve yaprağı köylünün gelir kapısı oldu.

Ladik ilçesinde "pezi" olarak da bilinen şeker pancarı sapları ve yaprağı köylünün gelir kapısı oldu.

Şeker pancarının sökümüne başlanıldığı bugünlerde şeker pancarının temizlenmesinden geriye kalan saplar ve yapraklar köylüler tarafından satılarak aile bütçesine katkı sağlanıyor. Kilosu 2 liradan alıcı bulan şeker pancarının sapları turşu yapımında kullanılıyor.

Şeker pancarı sapından yapılan turşunun aynı zamanda kavurma şeklinde de tüketildiğini belirten Sadullah Kaygusuz, "Tarlada temizlediğimiz şeker pancarının geriye kalan saplarını pazarda satarak aldığımız gelir ile aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Şeker pancarı saplarından hem turşu, hem de turşu kavurması yapılıyor." dedi.

Kooperatif evlerinde çevre düzenlemesi

Kavak ilçesinde Hilal Kent Yapı Kooperatifi evlerinde çevre düzenleme çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Kooperatif Başkan Yardımcısı Enver Gürel, iç ve çevre düzenlemesi devam eden 16 katlı binaya 10 ailenin taşındığını ve 10 ailenin de taşınma hazırlığı içinde bulunduğunu söyledi.

Üyelerinin daha ucuza konut sahibi olması için başlattıkları çalışmalarda sona yaklaştıklarını belirten Gürel, "İç ve dış çevre düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. 10 üyemiz yapımı tamamlanan kendi dairelerine taşındı. Yine 10 aile de taşınma hazırlığında. Bir an önce diğer üyelerimizin de kendilerine tahsis olunan dairelerine taşınabilmesi için yoğun çalışma içindeyiz. İnşallah en kısa zamanda diğer dairelerin yapımı da tamamlanır ve tüm üyelerimiz dairelerine taşınır." dedi.

Gürel, binanın yapımında eski Kavak Belediyesi Başkanı Şerif Ün ve Kooperatif Başkanı Remzi Töre'nin büyük desteklerinin olduğunu kaydederek kendilerine teşekkür etti.

Okul servis sürücülerine eğitim

Kavak ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce okul servis sürücülerine yönelik eğitim düzenlendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Hasan Uyanık, Kavak Halk Eğitim Merkezinde yapılan toplantıda, bu tür eğitim ve toplantıları zaman zaman düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Tim Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Muhammet Tosun ve İlçe Trafik Tescil ve Denetleme Bürosundan trafik polisi Muhammet Öztürk tarafından, öğrenci taşımacılığı yapan servis sürücülerine okul giriş çıkış saatleri, araçlarda bulundurulması gereken ekipmanlar, uyarı tabelaları, genel trafik kuralları, öğrencileri indirme bindirme kuralları gibi konularda bilgiler verildi.

Sürücülerin sorunlarının da dinlendiği toplantının ardından katılımcılara trafikle ilgili broşürler dağıtıldı. Kavak'ta 70 okul servisi tarafından 68 yerleşim biriminden 11 merkeze taşıma yapıldığı öğrenildi.

Samsun'dan Kısa Kısa
Samsun'dan Kısa Kısa
Samsun'dan Kısa Kısa

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title