Haberler

Prof. Dr. Rıfat Bilgin: Türkiye'de 2.5 milyon çocuk ailesinin dağılmasından dolayı ebeveyninden uzak kalıyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Fırat Üniversitesi (FÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıfat Bilgin, Türkiye'de boşanmaların artmasıyla birlikte yaklaşık 2.5 milyon çocuğun ailesinin dağılmasından dolayı ebeveyninden uzak kaldığını belirtti.

Fırat Üniversitesi (FÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıfat Bilgin, "Bütün dünyada literatür incelendiğinde her bir boşanmanın arkasında yaklaşık 2.4 çocuk geride kalıyor. Türkiye'de ise yaklaşık 2 buçuk milyon çocuk ailesinin dağılmasından dolayı ebeveyninin birisinden uzak kalıyor" dedi.

Elazığ'da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce geçtiğimiz gün 'Aile Çalıştayı' düzenlendi. Bir otelde düzenlenen çalıştaya başta Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sait Çeçen olmak üzere adli birim temsilcileri, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı. "Aile, Eşitlik ve Adalet", "Aile, Sosyal Kalkınma ve Refah", "Aile, Hayat Boyu Gelişim ve Öğrenme", "Aile, Çevre ve İklim", "Aile, Teknoloji ve Dijitalleşme", "Aile Odaklı Sosyal Hizmetler" konuları çalıştayda ele alındı.

Çalıştaya konuşmacı olarak katılan FÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı, Sosyolog Prof. Dr. Rıfat Bilgin, yıllara göre dünya ve Türkiye'deki evlilik, boşanma, aile dağılması ve ebeveynlerinden ayrı kalan çocuklar ile ilgili TÜİK verilerini paylaştı.

"Pandemi döneminde evlilikler azaldı ve boşanma da buna paralel olarak az oldu"

Çocuk, Suç ve Aile Sosyolojisi üzerine uzmanlık yapan Bilgin, "Evlilik ve cinselliğe ilişkin değişen tutumlardan etkilenerek tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki aile yapısı da buna göre değişip dönüşüyor. 1980'lerden başlayarak Türkiye'de geniş aile modeli çok yüksek bir orandayken günümüzde yüzde 25'lere, günümüze geldiğimizde ise yüzde 12'ye kadar düşmüş. Modernleşme ile beraber Türkiye'nin kentleşmesi, sanayi ve seri üretime geçiş ile beraber, onu takip eden bireyselleşme çekirdek aileyi ilk dönemlerde arttırdı. Günümüzde ise artık bireyselleşme ile beraber çekirdek aile de dağılmaya başlıyor. Yeni bir aile modeli ortaya çıkıyor ve biz buna dağılmış aile modeli diyoruz. 2001 yılında evlenme sayısı 544 bin, boşanma sayısı 91 bin olmuştur. Pandemi döneminde evlilikler azaldı ve boşanma da buna paralel olarak az oldu" dedi.

"Boşanma ve ailenin dağılması ise hızlı bir biçimde artmaya başlıyor"

Boşanmaların arttığına dikkat çeken Bilgin, "TÜİK'in 2022 yılının son verilerine göre 574 bin kişi evlenmiş, bunun 180 bini boşanmış. Neredeyse 1/6'e tekabül ediyor. Elazığ'a baktığımız zaman, 2018 yılında 3 bin 900 kişi evlenmiş, 636 kişi boşanmış, 2022 yılının verilerinde ise 3 bin 965 kişi evlenmiş bin 7 kişi boşanmış. Bu da 1/6'e denk geliyor. Evlilik ve evlenmek gittikçe azalıyor, boşanma ve ailenin dağılması ise gittikçe hızlı bir biçimde artmaya başlıyor. 2010 yılında evlilik süresine göre baktığımızda boşanmalar ve ailelerin dağılmasının yaklaşık yüzde 40'ı evliliğin ilk 4 yılı içerisinde gerçekleşiyor. Bütün dünyada literatür incelendiğinde her bir boşanmanın arkasında yaklaşık 2.4 çocuk geride kalıyor. Türkiye'de ise yaklaşık 2 buçuk milyon çocuk ailesinin dağılmasından dolayı ebeveyninin birisinden uzak kalıyor" diye konuştu. - ELAZIĞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Fırat Üniversitesi Türkiye Çocuk Evlilik Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Kullanılmayan Eşyalar Ev Ekonomisine Katkı Sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı Açıldı İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 9 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 9 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? BluTV satıldı mı? BluTV kime, hangi şirkete satıldı? BluTV el mi değiştirdi, neden? Ziraat Türkiye Kupası maçları ne zaman? 2024 ZTK ne zaman başlayacak? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 8 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI EŞLEŞMELERİ | Ziraat Türkiye Kupası 5.tur kura sonuçları! Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray'ın rakibi kim oldu? ZTK'da Galatasaray hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Fenerbahçe'nin rakibi kim oldu? ZTK'da Fenerbahçe hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Beşiktaş'ın rakibi kim oldu? ZTK'da Beşiktaş hangi takımla eşleşti? Galatasaray - Adana Demirspor maçı ne zaman, saat kaçta? Galatasaray maçı hangi kanalda? Mudanya Belediyesi hangi parti? Mudanya Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Bursa Mudanya ilçesi seçim sonuçları 2019! Gelinim Mutfakta kim birinci oldu? 8 Aralık Gelinim Mutfakta bilezikleri kim kazandı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title