Haberler

TBMM Genel Kurulunda Uluslararası Anlaşmaların Onaylanması Kabul Edildi

Güncelleme:

TBMM Genel Kurulu'nda Türkiye ve Özbekistan arasında savunma sanayii, hükümlü nakli ve göçmen işçilerin haklarının korunması alanında yapılan anlaşmaların onaylanmasına dair 3 kanun teklifi kabul edildi. Genel Kurulda yapılan konuşmalarda ise iktidarın politikaları ve emeklilerin durumu ele alındı.

TBMM Genel Kurulunda, uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunmasına dair 3 kanun teklifi kabul edildi.

Genel Kurulda önce Türkiye ve Özbekistan Arasında Savunma Sanayii Alanında İş Birliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi görüşüldü.

Teklif üzerinde söz alan Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin bir sistemsizlik olduğunu söyledi.

Önergelerine ve sorularına cevap verilmediğini savunan Özdağ, iktidarın mevcut Anayasaya uymadığını öne sürdü.

Özdağ, "Milletimizin taleplerini konu alan muhalefetin tek bir önergesine dahi 'evet' demeyen bir iktidar pratiğiyle nasıl bir mutabakat sağlanabilir ve anayasa yapılabilir? Muhalefeti çoğu zaman düşman birlikleri, işgal kuvvetleri, terörist, hain, işbirlikçi ajanlar gibi gören anlayışla ne çeşit bir anayasa yapılabilir?" dedi.

İYİ Parti Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına değindi.

Oluşturulacak heyetle Filistin'e gidilmesi talebinde bulunduklarını aktaran Türkoğlu, Meclis'i göreve davet ettiklerini ancak iktidardan gerekli hassasiyeti görmediklerini dile getirdi.

Türkoğlu, "Derhal Gazze'de yaşananlarla, bugün de Refah'ta olup bitenlerle ilgili araştırma komisyonu kurulmalıdır. Komisyon üyeleri yerinde tespit yapmalı, dünya kamuoyunu doğru bilgilendirmeli ve aydınlatmalıdır." diye konuştu.

DEM Parti Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, hayat pahalılığı, yoksulluk ve işsizlik sorunlarının öne çıktığını belirtti.

Sorunların, iktidarın politikalarından kaynakladığını ifade eden Oluç, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilecek cezaların artırılmasının enflasyonla mücadele gibi gösterildiğini söyledi.

Hakkı Saruhan Oluç, ekonomi konusunda iktidarın yanlış denklemler kurduğunu öne sürdü.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, emeklilerin zor durumda olduğunu ifade ederek, milletin 31 Mart'ta "suçluyu bulduğunu" belirtti.

İktidarın, esnafı enflasyonun sorumlusu olarak gördüğünü ileri süren Gündoğdu, perakende yasasının düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi. Gündoğdu, esnafın borçlarının yapılandırılmasını istedi.

"Yatırımlarımızla bölgemizdeki insan ve yük hareketliliğinin merkezine yerleştik"

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin her geçen gün dünyada büyük bir önem kazandığını belirtti.

Ulaştırma alt yapısının ekonomik gelişmenin lokomotifi olduğunu aktaran Karaismailoğlu, ulaştırma alanındaki yatırımlarla atılan adımların olumlu sonuçlar verdiğini vurguladı.

Son 20 yılda 200 milyar dolarlık ulaştırma ve altyapı yatırımının hayata geçirildiğini bildiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Yatırımlarımızla bölgemizdeki insan ve yük hareketliliğinin merkezine yerleştik. Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı'mız kapsamında 2035 ve 2053 yıllarına kadar tamamlayacağımız altyapı projelerimiz bulunmaktadır. 2053 planlamamız çerçevesinde Türkiye'nin lojistik kabiliyetini, çevreci, sürdürülebilir, verimli ve düşük maliyetli, her alanda avantajlı konuma getirmeye devam edeceğiz. Ulaşım ve iletişim stratejilerimizi küresel ve bölgesel şartlar ışığında güncel tutmaya devam ediyoruz. Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı'mız çerçevesinde 2053 yılına kadar demir yolu ağımızı toplam 28 bin 500 kilometreye çıkaracağız."

Görüşmeler sırasında söz alan DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca ile yaşadığı süre tartışmasının ardından elindeki dosyaları kürsüye vurup, "Lanet olsun." diyerek kürsüden indi.

Görüşmelerin ardından Türkiye ve Özbekistan Arasında Savunma Sanayi Alanında İş Birliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Türkiye ve Özbekistan Arasında Hükümlü Nakli Andlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Türkiye ile Özbekistan Arasında Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin Kanun Teklifi kabul edildi.

Kanun tekliflerinin kabul edilmesinden sonra TBMM Başkanvekili Karaca, birleşime ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine Karaca, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: AA / Politika

Tbmm Genel Kurulu Özbekistan Türkiye Göçmen Dış Politika Politika Ekonomi Güncel Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

Bakmadan Geçme

Emekli maaşı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Bahar Candan cezaevinde değil mi? Bahar Candan nerede, hapisten çıktı mı? Baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı! Olay nerede oldu? Baba tutuklandı mı? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2024: İstanbul barajlarında son durum nedir? Baraj doluluk oranı yüzde kaç?? Ronalda Türkiye- Portekiz maçında oynayacak mı? Cristiano Ronaldo Türkiye maçında ilk 11 oynayacak mı? TÜRKİYE - PORTEKİZ maçı ne zaman? Türkiye- Portekiz maçı saat kaçta, hangi kanalda? TV YAYIN AKIŞI 22 HAZİRAN: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Temmuz'da emekli maaşı ne kadar olacak, zam var mı? En düşük emekli maaşı kaç TL olacak? Benzine zam var mı? 22 Haziran güncel yakıt fiyatları! Motorin, LPG fiyatları ne kadar oldu? Kaya Sabancı olayı nedir? Kaya Sabancı ile Vedat Aşçı neden kavga etti? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 22 Haziran günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Resmi Gazete bugün (22 Haziran) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title