Haberler

TBMM Genel Kurulu'nda Gerginlik

HSYK'nın yapsında değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerinde CHP'li Köse, süresi dolmasına rağmen konuşmaya devam edince AK Parti'liler tepki gösterdi AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş: "Kuralsızlığa kim meydan veriyorsa buna katlanır. Biz bu yasayı çıkarmaya kararlıyız, çıkaracağız. Kimse buna mani olamayacak" CHP Grup Başkanvekili Altay, Elitaş'ın tehditte bulunduğunu öne sürerek, "10 dakika duracağım. Gel de indir bakalım" dedi İdare amirlerini göreve çağıran Başkanvekili Yakut'un verdiği arada Altay kürsüden ayrıldı Yakut, tartışmalar nedeniyle birleşime 30 dakikalık dilimde 4 kez ara vermek zorunda kaldı.

TBMM Genel Kurulu'nda HSYK'nın yapısında ve görevine ilişkin esaslarda değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri, CHP'li milletvekillerinin süreleri dolmasına rağmen konuşmaya devam etmek istemeleri üzerine yaşanan gerginlikler nedeniyle sık sık kesiliyor.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 23. maddesi üzerindeki önerge hakkında konuşan CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında "Karşımızda dört dörtlük diktatör var" dedi.

AK Parti'li milletvekillerinin tepki gösterdiği Köse, "Bu Başbakan her şeyi kontrol etmek istiyor. Kıyafetinize karışıyor, belediyeyi yönetmek istiyor, basına ayar veriyor, çocukların sayısına karışıyor" diye konuştu.

Ak Parti'li milletvekilleri Köse'ye tepki göstermeye devam ederken, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da yerinden ayağa kalkarak, AK Parti'li milletvekillerine tepki gösterdi. AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar, bağrışmalar oldu.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tansiyonun yükselmesi üzerine birleşime ara verdi.

Aradan sonra konuşmasına devam eden Köse, CHP'nin AK Parti'ye rağmen milletin ahlakına, laikliğe sahip çıkacağını söyledi.

Teklifin Başbakan Erdoğan'ın 17 Aralık operasyonundan korktuğu için getirildiğini öne süren Köse, kendisine laf atılan AK Parti sıralarına, "Sarhoş lafını iade ediyorum" diye seslendi.

Köse'nin, süresinin dolmasına rağmen konuşmasına devam etmesine AK Parti sıralarından itiraz edildi. Bu sırada Başkanvekili Yakut, 23. madde üzerinde AK Parti'nin verdiği önergeyi oylattı. Köse yerine geçerken, AK Parti'liler tarafından yuhalandı.

Yakut, birleşime bir kez daha ara verdi.

-Elitaş: "Allah belasını versin"

Aradan sonra söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kendilerinin diğer partilerin genel başkanlarının kişiliğini hedef alan konuşma yapmadıklarını ve yaptırmadıklarını, diğer partilerin de kişiliklerine ve genel başkanlarına bir şey söylemesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Eleştirileri dinlediklerini anlatan Elitaş, "Kim milletin tek kuruşuna tenezzül ettiyse Allah belasını versin. Kim iftira ediyorsa da Allah belasını versin. Kim masumiyet karinesini ihlal ediyorsa Allah belasını versin" dedi.

Milletvekillerinin kürsüyü işgal etme hakkına sahip olmadığını vurgulayan Elitaş, "Buraya çıkan milletvekili İçtüzüğe uyacak. Kuralsızlığa kim meydan veriyorsa buna katlanır. Biz bu yasayı çıkarmaya kararlıyız, çıkaracağız. Kimse buna mani olamayacak" diye konuştu.

Milletvekillerini tahrik ederek parlamentonun çalışmasını kimsenin engelleyemeyeceğini kaydeden Elitaş, "AK Parti grubuna sesleniyorum; hiçbir tahrike kapılmayacağız. Buraya kim çıkarsa çıksın, ne söylerse söylesin sabırla dinleyeceğiz ama hakarete, kürsü işgaline, milletvekilinin sözünü kesmeye fırsat vermeyeceğiz" dedi.

Sataşmadan söz alan CHP Grup Başkanvekili Enin Altay ise Elitaş'a, "Siz bostancıbaşı değilsiniz. Velev ki kürsü işgaline başladım. Görevliler bellidir. Yeri gelir kürsü işgali yapılır. Bu kürsüyü korumak Meclis Başkanlığı'nın, idare amirlerinin işidir, sizin işiniz değil" diye konuştu.

Elitaş'ın Genel Kurul'u tahrik ettiğini savunan Altay, "Sayın Elitaş, 'Biz daha kalabalığız, sizi döveriz' dedi. Bu kürsü babanın değil, milletin kürsüsü. Bu millet bizi buraya gönderdi. Sizin tehdidinizden dolayı kürsüde 10 dakika duracağım. Gel de indir bakalım" dedi.

Kürsüde konuşmadan bekleyen Altay'a, AK Parti sıralarından tepki gösterilirken, TBMM Başkanvekili Yakut, idare amirlerini göreve çağırdı.

Bu sırada, Yakut'un yaptırdığı oylamayla AK Parti önergesi ve 23. madde kabul edildi.

AK Parti'li TBMM İdare Amiri Salim Uslu Altay'ın yanına giderek, ikna etmeye çalıştı. Bu sırada Yakut, birleşime 5 dakika ara verdi.

Birleşim tekrar açıldığında bu kez CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ile AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan arasında tartışma çıktı. Milletvekilleri arasındaki bağrışmalar üzerine Yakut, dördüncü kez birleşime 5 dakika ara verdi.

Bu arada, teklifin 23. maddesinde kabul edilen önergeyle HSYK'nın genelge düzenleme yetkisinin sınırları yeniden belirlendi. Buna göre HSYK, adli ve idari yargı hakim ve savcılarını mesleğe kabul etme, atama ve nakletme, geçici yetki verme, yükselme ve birinci sınıfa ayırma, kadro dağıtma, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma ile hakim ve savcılar hakkında denetim, araştırma, inceleme ve soruşturma yapılması konularına münhasır olmak üzere genelge düzenleyebilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda teklifin görüşülmesine devam ediliyor. - TBMM

Kaynak: AA / Politika

Mustafa Elitaş Engin Altay Tufan Köse Ak Parti Politika Güncel Haberler

ABD ve İsrail reddetti! Hamas'tan ateşkes anlaşmasında, 'Türkiye garantör olsun' şartı

ABD ve İsrail reddetti! Hamas'tan ateşkes anlaşmasında, "Türkiye garantör olsun" şartı

Kızıldeniz'de tansiyon tavan! İsrail'e giden dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Kızıldeniz'de tansiyon tavan! İsrail'e giden dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bakmadan Geçme

Survivor finali ne zaman? Survivor 2024 finali nerede, saat kaçta? Gabriel Paulista Beşiktaş ile anlaştı mı? Gabriel Paulista İstanbul'a geldi mi? Gabriel Paulista kimdir? FED faiz kararı açıklandı mı? ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı ne oldu? GELİNİM MUTFAKTA 13 HAZİRAN 2024 CANLI İZLE Gelinim Mutfakta yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? MÜGE ANLI CANLI İZLE! #128250 13 Haziran Müge Anlı canlı izleme linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi!
Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title