Haberler

CHP'li Üyeler Ön Seçim İçin Sandık Başında

Güncelleme:

CHP 40 ilde toplam 55 seçim çevresinde ön seçim yapacak. Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde üyelerin oyları ile milletvekili adayları belirlenecek.

CHP'de ilk kez tüm üyelerin katılımıyla bir ön seçim yapılıyor. Daha önce de milletvekili aday listelerini belirlemek için ön seçim yapan CHP bu kez delegeyle değil tüm üyelerin katılımıyla ön seçim yapma kararı aldı.

Yaklaşık 800 bin CHP üyesi, aralarında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın da bulunduğu bin 500 aday adayı arasından 301 adayı belirleyecek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin milletvekili aday listesi belirlenirken Türkiye genelinde 906 bin 724 üyeye söz hakkı verildiğini açıkladı. CHP 40 ilde toplam 55 seçim çevresinde ön seçim yapacak. Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde üyelerin oyları ile milletvekili adayları belirlenecek. CHP 11 ilde ise örgüt denetiminde ön seçim yaptı. 30 ilde ise milletvekili adayları merkez yoklaması ile yani genel merkez tarafından belirlenecek.

KILIÇDAROĞLU İZMİR'DE YARIŞIYOR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da "ön seçim yarışında ben de varım" dedi. CHP lideri İzmir ikinci bölgeden ön seçime girme kararı aldı. 2002'den bu yana İstanbul'dan milletvekili seçilen Kılıçdaroğlu bu kararla seçim bölgesini de değiştirmiş oldu. CHP liderinin ön seçime girme kararında parti tabanında bir motivasyon yaratmanın yanı sıra CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün de ön seçime girme kararının etkili olduğu yorumu yapıldı.

KADINLARA ÖNCELİK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu büyükşehirlerde kontanjana ayrılan birinci sıraların kadın adaylara verileceğini açıklamıştı. Bu durumda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'deki seçimden birinci çıksa bile ikinci sıradan aday gösterilecek.

ERDAL İNÖNÜ BİRİNCİ ÇIKMIŞTI

1991 yılındaki genel seçim öncesi, dönemin SHP Genel Başkanı Erdal İnönü de Kılıçdaroğlu gibi İzmir 2. Bölge'den ön seçime girmiş, sandıktan birinci çıkmıştı. İnönü o dönemde kente gidip ön seçimde üyelerden oy istemiş ve şunları söylemişti: "Şimdi ön seçim için, milletvekili adaylığı için oy istiyorum. Daha sonra 20 Ekim'de yapılacak genel seçimler için oy isteyeceğim. Ben ön seçimde 14 numaralı adayım. Milletvekili olabilmem için oylarınızı istiyorum."

BAYKAL 97 ADAY ADAYI İLE YARIŞACAK

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "kontenjan" teklifini kabul etmeyerek ön seçime girmek isteyen eski Genel Başkan Deniz Baykal, kendi deyişiyle; "Sıfırdan siyaset" yapıyor. Baykal 1 kontenjanın bulunduğu listeye girmek için 97 aday adayı ile yarışacak. CHP'nin önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş da ön seçim yarışına giren aday adaylarından.

ANKARA'DA SAV SANDIKTAN ÇIKABİLECEK Mİ?

Bir, üç ve beşinci sıraların Genel Merkez kontenjanına ayrıldığı Ankara 1'inci Bölge'de ise eski Genel Sekreter Önder Sav ve eski Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'ın temsil ettiği 'Eski CHP' ile Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık gibi isimlerin temsil ettiği 'Yeni CHP' arasındaki liste savaşının sonucu da merak ediliyor. CHP kulislerinde bu ön seçim Sav'ın son hamlesi olarak yorumlanıyor.

İSTANBUL'DA 3 BÖLGEDE 409 ADAY YARIŞIYOR

Yaklaşık 230 bin CHP üyesinin üç seçim bölgesinde sandığa gideceği İstanbul'da ise farklı bir yarış göze çarpıyor. Bugün üyeler kontenjanlar hariç 74 milletvekili adayını belirlemek için sandığa gidecekler. Birinci bölgede 170, ikinci bölgede 113, üçüncü bölgede ise 126 olmak üzere toplam 409 aday adayı yarışacak. Birinci bölgede 93 bin 842, ikinci bölgede 63 bin 67, üçüncü bölgede 73 bin 210 üye bulunuyor. İstanbul 1'inci Bölge'deki ön seçim mücadelesinde Gazeteci Barış Yarkadaş, Osman Korutürk, Kadir Gökmen Öğüt ve Mahmut Tanal, Özgen Nama'nın da aralarında bulunduğu 170 aday adayı seçilebilecek sıra için yarışacak.

SARIGÜL'ÜN 'YA TAMAM YA DEVAM' SEÇİMİ

Adaylar itibariyle ön seçim yarışının en çetin geçeceği seçim çevresinin İstanbul 2. Bölge olduğu dile getiriliyor. Aralarında eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski milletvekilleri Mehmet Sevigen, Şinasi Öktem, Çetin Soysal, İstanbul milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Melda Onur ve PM üyesi Ercan Karakaş, İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasında yargılanan emekli Albay Dursun Çiçek, İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, 2009 yerel seçimlerinde Şişli'de Mustafa Sarıgül'ün karşısına CHP adayı olarak çıkan Muharrem Sarıgül, Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Seyfullah Beysülen ve Televizyoncu Çiğdem Anad'ın da bulunduğu 113 aday adayı Meclise gidecek sırada kendilerine yer bulmak için yarışacak.

CHP yönetimi 'fermuar' yöntemiyle 1, 3, 5 ve 7. sıraları kontenjana ayırdı. Ön seçime giren adaylar ise 2, 4, 6, 8 ve sonraki sıralar için yarışacak. CHP kulislerinde en çok konuşulan konuların başında Mustafa Sarıgül geliyor. Deniz Baykal ile genel başkanlık yarışına giren, kavgalı kongre sonrası yarışı kaybeden ve partiden ihraç edilen, yıllar sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak tekrar CHP'ye dönen ancak o yarışı da kaybeden Mustafa Sarıgül'ün ön seçimde ne yapacağı merak konusu. Son dönemlerde Şişli Belediyesi'nde yaşananlar nedeniyle sıkıntı günler yaşayan Mustafa Sarıgül açısından bu ön seçimin tamam ya da devam seçimi olacağı konuşuluyor. İstanbul 3. Bölge'de ise Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, eski vekil Metin Işık, Dr. Ali Şeken dahil 126 aday adayı liste yarışı verecek.

TRABZON'DA SON DURUM

Öte yandan daha önce birinci sırası kontenjan adayına ayrılan Trabzon'da, örgütten gelen tepki üzerine eğilim yoklaması kararı alınmıştı. Trabzon'da da üyeler, örgüt denetiminde sandığa gidiyor.

Milletvekili aday adaylığı için 2 bin 822 kişinin başvurduğu CHP'de, 10 ildeki adaylar ise belirlenmişti.

Yalova'da Muharrem İnce, Elazığ'da Feyzi Septioğlu, Tekirdağ'da Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve Milletvekili Candan Yüceer'in adaylıkları kesinleşmişti. Eğilim yoklaması yapılan Malatya'da ise yine Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın adaylığının kesin olduğu açıklanmıştı.

ANAHTAR LİSE UYARISI

Parti içinde belli grupların özellikle büyük kentlerde anahtar liste çıkarabileceği, bu listeleri de parti yönetiminin ya da genel başkanın listesi gibi sunabileceği iddialarına ilişkin adaylar, üyelere uyarılarda bulundu. Alınan bilgilere CHP yönetimi ya da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bir anahtar liste çıkarılmayacak.

ÇARŞAF LİSTE İLE OY KULLANILACAK

Bugün yapılacak ön seçimde bütün aday adaylarının isim ve soy isimlerinin yazılı olduğu çarşaf liste ile oy kullanılacak. Üyeler, oy pusulasında adları yazılı olan aday adaylarının karşısına işaret koyarak tercihini belli edecek. İşaret sayısı; o seçim çevresinin ön seçimle belirleyeceği milletvekili adayı sayısından çok ve bu sayının yarısından az olamaz. Örneğin İstanbul 1. Bölge'den 26 milletvekili seçilecek. CHP Parti Meclisi kararı gereği 1, 3, 5, ve 77nci sıralar kontenjan adayına ayrıldı. Bu durumda üyeler geriye kalan 22 milletvekili adayını belirlemek için oy kullanacak. Oy verirken 11'den az 22'den fazla isime oy veremeyecek.11'den az, 22'den çok isime oy veren üyenin oyu geçersiz sayılacak. Bu durum İstanbul 1 ve 3. Bölgelerde ise en az 13, en fazla 26 aday adayına oy verme şeklince olacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ön seçime gireceği İzmir 2. Bölge 13 milletvekili çıkarıyor. CHP 3 sırayı kontenjana ayırdığı için üyeler 5'den az 10'dan fazla aday adayına oy veremeyecek.

PARTİ YÖNETİMİ SIRALAMAYI DEĞİŞTİREMİYOR

Hakim gözetiminde yapılana bu seçimde ön seçim sonuçları en çok oy alandan en aza doğru sıralanacak ve vekil adaylık sırası kontenjanlar dikkate alınarak yapılacak. Yani İstanbul'da ön seçim sıralaması 2, 4, 6, 8, 10, 11… şeklinde belirlenecek. CHP yönetiminin bu sırayı değiştirme yetkisi bulunmuyor.

Ön seçimde 1. bölgede oy kullanacak üyeler en az 7, en fazla 14 aday adayına, 2. bölgede ise üyeler en az 6 en fazla 12 aday adayına oy kullanabilecek.

Oy kullanımı, saat 17.00'ye kadar sürecek.

Kaynak: AA / Politika

Yüksek Seçim Kurulu Kemal Kılıçdaroğlu Mustafa Sarıgül İstanbul Sıkıcı Politika Haberler

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

500

Yorumlar (217)

bakismobilWeb@haberler.com:

SARAYA MILYAR LAR GIDINCE CARI ACIK OLMUYOR CHP EMEKLIYE IKI MAAS IKRAMIYE VERINCE CARI ACIK OLUYOR UYANIN ARTIK OYLAR CHP YE

180
89
yanıtYanıtla
bakismobilWeb@haberler.com:

AKP NE YAPTI 56 MILYAR DOLAR OZELLESTIRME YAPTILAR PARALAR SURIYEYE HARCANDI OKADAR ARAPLARA TOPRAK SATILDI PARALAR NERDE ULKEDE ISSIZLIK PATLADI IKI MILYON SURIYELI ABD NIN BOP PROJESI ICIN EVSIZ BIRAKILDI TURKIYE DE YOLSUZLUK ALDI GITTI BASINI DOLAR 3 LIRAYA GIDIYOR MILLET AC PAZARA GIDEMIYOR HUKUK KALMADI HERKES GELECEKTEN KARAMSAR ULKE NIN SINIR DOSTU ULKE KALMADI

111
111
yanıtYanıtla
bakismobilWeb@haberler.com:

TURKIYE ICEN CUMHURİYET ICIN TURK BAYRAGI ICIN HUKUK ICIN DEMOKRASI ICIN YOLSUZLUK LARA HAYIR ICIN DIN ILE OY ALIP SONRA DINDEN CIKACAK SOZLER EDENLERE INAT CHP OYLAR CHP YE HUZUR MUTLULUK EVINIZE

133
81
yanıtYanıtla
BİÇARE:

CHP KUTLUYORUM ALLAH YOLLARINI AÇIK ETSİN ALLAH YAR VE YARDIMCILARI OLSUN. YILLARCA DİNİ İMANI MİLLETİN DUYGU DÜŞÜNCELERİNİ SUİSTİMAL EDEN KİMLER VARSA ÇOK AYIP EDİYORLAR ÖNCEDEN YÜZ KIZARIRDI ŞİMDİ YOK UTANMADA NEİMİŞ BEYLER YOK YÜZ KIZARMAZ UTANILMAZ SİYASET UĞRUNA AYETLER HADİSLER MENFAATE GÖRE ESNEKLİK KAZANDIRILIR . ÇOK GÜNAH . CHP ŞUANDA BU KANDIRMACALARIN DIŞINDA BİR PARTİ

104
108
yanıtYanıtla
bakismobilWeb@haberler.com:

AKP ZATEN 2002 KRIZINDEN KEMAL DERVISIN PROJESINI DEVAM ETTIREREK VE OZELLESTIRME PARASI SAYESINDE CIKTI

123
77
yanıtYanıtla
EBULE:

İŞTE DEMOKRASİ BUDUR TEBRİK EDİYORUM CUMHURİYET HALK PARTİSİNİ BRAVO

140
35
yanıtYanıtla
Adınızı Yazın:

iste gerçek demokrasi bu biri adaylarini imrali da belirliyor biri de saray da ama chp tûrkiye ye demokrasi ôrnegi veriyor

145
28
yanıtYanıtla
GENERAL HAMİLTON:

ATATÜRK GERÇEK MAL VALIĞI 1 BÖLÜM : M. Kemal’in Cumhurbaşkanlığı maaşı 14 bin TL idi. Bu rakam bugünkü değerden hesaplanır ise yaklaşıl 167 cumhuriyet altını yapıyor yani şuanda cumhuriyet altını 530 TL olduğuna göre yaklaşık 800 bin TL. Eski para ile 800 milyarcık. . Pakistan halkının göndermiş olduğu 500 bin TL tutarında ki para savaş için harcanmıyor. Savaş yıllarında sadece 120 bin TL si harcanıyor ki ordunun çoğu kez barutu bitmesine rağmen, kalan 320 bin TL savaştan sonra M. Kemal’e iade ediliyor. O da bu paranın bir kısmı ile kendisine İŞ Bankasını kuruyor ve ortağı oluyor. 582 donum Çesitli meyve bahçeleri. Cesitli 650 bin fidan. 620 donum Asma Fidanligi. 650 bin kok bag cubugu. 370 donum cesitli sebze yetistirmeye elverisli bahce. 220 donum 6 bin agacli zeytinlik. 727 donum 1600 agacli portakallik. 15 donum kuskonmazlik. 100 donum Park ve Bahce. 2 bin 650 donum Cayir ve yoncalik. 1450 donum yeni tesis edilmis Orman.

3
168
yanıtYanıtla
adam:

Demokrasilesmenin en güzel örnegini CHP sergiliyor. Dogrusu da budur, MV halk belirler.

90
72
yanıtYanıtla
Emekli Asker:

Helal Olsun CHP ye. . . işte gerçek MİLLİ İRADE bu. . . .

83
54
yanıtYanıtla
Tüm 217 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title