Haberler

  Paget Hastalığı Nedir?

  Op. Dr. Enis Yıldırım, "Paget hastalığı bir diğer adıyla biçim bozucu kemik iltihabı, kemiklerin kronik bölgesel hastalığıdır. İleri yaş grubunda kemik erimesinden sonra en çok görülen hastalık olması nedeniyle önem arz eder" diyerek hastalığın belirtilerinin neler olabileceğini ifade etti.

  Röntgen Testleri ile Ortaya Çıkıyor

  Yıldırım,"Bu hastalığın gözle görülür bir belirtisi yoktur. Hastalarda genellikle 40 yaşından sonra yapılan sağlık taramaları ve röntgen testleri ile birlikteortaya çıkabilir ve en sık rastlanan belirtisi kemik ağrısıdır. Yapı olarak bozuk iskelet dokusu gelişir ve bu da kırık riskinde artışla birlikte kemikte şekil bozukluğuna neden olur.

  İskelette her bölgede tutulum olabilme ihtimaliyle birlikte; leğen kemiği, omurga, kafatası ve ağırlık taşıyan kemikler daha sık etkilenir. Kafatasının tutulması, başağrısı, duyma kaybı, çınlama veya baş dönmesine neden olabilir." dedi.

  İngiltere, Fransa ve Almanya'da sık yaşanıyor

  Op. Dr. Enis Yıldırım, "Paget hastalığının yaşanma oranı coğ¬rafi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Ülkeden bölgeye mühim farklılıklar ortaya çıkabi-lmektedir.

  Bu hastalık İngiltere, Fransa ve Almanya toplumunda, İs¬kandinav ülkelerine göre daha yaygın yaşanmaktadır. Japonya, Hindistan, Af¬rika ve Orta Doğu ülkelerinde paget hastalığı çok daha az görülmektedir. ABD'nin güney ve kuzey kesimleri arasında hastalığın görülme oranı açısından farklılıkların mevcut olduğunu bilmekteyiz. Bölgede siyahiler ile beyazlar hastalığa eşit oranda yakalanmaktadırlar." dedi.

  Genetik faktörlere bağlı gelişebilir

  Op. Dr. Enis Yıldırım bu hastalığın nedenleri ile ilgili, "Paget hastalığının kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Hastalardailerleyen yaşlarda, kemik yoğunluğunda ve gelişiminde azalma yaşanmaktadır. Nedeni kesin olarak bilinmeyen paget hastalığında, kemik dokunun hasar görmesiyle yeniden kemik yapımı başlar. Yeni oluşan bu kemik dokunun yapısınınbiçimsiz ve kırılgan olması hastalığın oluşumuna sebep olabilir. Bazı klinik çalışmalarında hastalığın virüs kaynaklı olduğu gözlemlenmiştir. Fakat bu hastalığın çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak da gelişebileceği düşünülüyor. Ayrıca bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerin de yakalandığı bilinmektedir." yorumunda bulundu.

  Tedavide kalsiyum takviyesi şart!

  Paget hastalığının tedavisi ile ilgili önerilerde bulunan Yıldırım, "Tedavide temel araç ilaçlardır ve genellikle yaklaşık 1 yıl devam eder. Hastalar her 4-6 ayda bir serum ALP seviyesi ile izlemelidir ve ALP seviyesi daha önceki değerin %25'inin üzerine çıkarsa tedaviye tekrar başlanmalıdır.

  Ciddi iskelet komplikasyonlarının gelişmesi durumunda ortopedik girişim yapılması gerekebilir.  Kullanılan bazı ilaçların vücuttaki kalsiyum oranını düşürmesi nedeniyle kalsiyum takviyesinde bulunulması paget hastalığına iyi gelmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise fizik tedavidir. Yürüme destekleri, omurga korseleri ve kas gücünü artıracak egzersizler gibi fizyoteratipiler ile tedavi edilebilir.

  Kaynak: Pembenar / Kadın

  Kadın Haberler

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title