Başakşehirli Mossoro, Şampiyonluk Görmeden Ayrılmak İstemiyor

Medipol Başakşehir'in tecrübeli oyuncusu Marcio Mossoro, "Bu kulüp bana çok şey verdi. Buradan şampiyonlukla ayrılmak isterim" dedi.

Medipol Başakşehir'in tecrübeli futbolcusu Marcio Mossoro, turuncu-lacivertli takımın yeni sezon hedeflerinden yabancı kuralı ve VAR sistemine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Takım olarak geçtiğimiz senelerden edindikleri tecrübelerle birlikte yeni sezona şampiyonluk parolasıyla girdiklerini belirten Mossoro, "Bu sene daha tutkulu, daha olgun bir Başakşehir izletebileceğimizi söyleyebilirim. Baktığınızda son 3 sezondur şampiyonluğa koşan ve özellikle son 2 sezonda şampiyonluk hedefine çok yaklaşan bir Başakşehir var. Ama ne yazık ki bunun sonunu getiremedik. Çok yaklaştığımız halde şampiyon olamadık. O yüzden bizim de bunlardan öğrendiğimiz şeyler oldu. Bu nedenle bu sene taraftarlara daha iyi bir futbol oynayan Başakşehir izleteceğiz" ifadelerini kullandı.

"TECRÜBELİ OYUNCULARA SAHİBİZ"

Özellikle geride kalan iki sezonda şampiyonluğu son haftalarda kaybettiklerini dile getiren tecrübeli futbolcu, her sene önlerine daha büyük hedefler koyduklarını ve bunun kendilerini nasıl etkilediğinin sorulması üzerine şu cevabı verdi: Bence bizim en büyük kazanımımız; edindiğimiz tecrübeler. Bu tecrübelerin bizi hedefe daha da yaklaştıracağını söyleyebilirim. Baktığınız zaman takımın içindeki oyuncu grubu da çok tecrübeli. Daha önce şampiyonluk yaşamış isimler var. Bu bizi kesinlikle olumsuz yönde etkilemiyor. Aksine daha da önemli motivasyon kaynağı oluyor. Çünkü lige hedefsiz başlamak var, bir de şampiyonluk hedefi koyup şampiyon olmak veya buna çok yaklaşmak var.

"BURADA AİDİYET DUYGUSU VAR"

Turuncu-lacivertli forma altında beşinci sezonunu geçirdiğini hatırlatan Mossoro, "İlk geldiğim sene çok farklı hedefleri olan bir Başakşehir vardı. O zamanki hedefimiz ilk 4'te bitirebilmekti. Oyuncu grubu çok yeniydi. Şimdiye baktığımızda ise çok farklı durumdayız. O zamandan beri bu takımın içinde olan oyuncular var. Ben de onlardan biriyim. Gelişim anlamında kulübümüz de çok gelişti. Ben de kendimi çok geliştirdim. Hem fiziksel hem de taktik, teknik anlamda. Bence Başakşehir'i farklı kılan; kulübün bize verdiği imkanlar. Burada herkes kendini evinde gibi hissediyor. Burada bir aidiyet duygusu var. Bence bu takımı diğerlerine göre daha güçlü kılan bu diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"EMRE BELÖZOĞLU DOĞUŞTAN LİDER"

Başakşehir orta sahasında beraber görev yaptıkları takım kaptanı Emre Belözoğlu hakkında da duygu ve düşüncülerini aktaran Brezilyalı oyuncu, şöyle konuştu: Emre ile beraber oynamak çok büyük bir keyif. Çünkü kendisi hem saha içinde hem de saha dışında doğuştan bir lider. Açıkçası onun yanında kim oynarsa o da kendi performansını arttırıyor. Baktığınız zaman ben olayım, Napoleoni, Mahmut, İrfan olsun Emre'nin yanında oynadıkça performansımız artıyor. Bu kulübü büyüten etkenlerden biri de kaptanımız Emre'nin buraya gelişidir. Bu yaşta hala o tutkuya ve heyecana sahip olması hepimizi etkiliyor. Hatta bize ilham verdiğini de söyleyebilirim.

"CENGİZ'İ AVRUPANIN DAHA BÜYÜK KULÜPLERİNDE İZLEYECEĞİZ"

Geçtiğimiz sezon Başakşehir'den İtalyan ekibi Roma'ya transfer olan Cengiz Ünder'in sürekli yükselen bir grafik çizdiğini söyleyen başarılı orta saha, "Cengiz buraya geldiği ilk günden itibaren kendini fark ettirmişti. Çok istekli olması da onun Roma'ya gidişini hızlandırdı. Çok yetenekli zaten bunu tartışmaya gerek yok. Ben Cengiz'i Roma'dan sonra Avrupa'nın daha büyük kulüplerinde izleyeceğimize eminim" dedi.

"VAR SİSTEMİNE ZAMAN VERİLMELİ"

Bu sezon Süper Lig'de uygulanmaya başlanan Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin futbolun gelişimine katkı sağlayacağına inandığını ancak belli bir adaptasyon süreci gerektiğini anlatan Mossoro, "Bence VAR'a biraz zaman tanımamız lazım. Bunun futbolun gelişimine önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum." dedi.Son günlerde Türk futbolunun en büyük tartışma konusu olan yabancı kuralı hakkında görüşlerini bildiren yetenekli oyuncu, "Türkiye'de çok yetenekli oyuncular var. Evet yabancı sayısı Türkiye'de arttı ama bence bu yabancı kuralıyla birlikte Türkiye'den yurt dışına giden oyuncuların sayısında da artış oldu. Önceden Türk oyuncuları bu kadar Avrupa'ya gitmezken, şimdi hepsi kendine meydan okuyor, hepsi Avrupa'da kendini göstermek istiyor." diye konuştu.

"ŞAMPİYONLUKLA AYRILMAK İSTERİM"

Mossoro, bu sezon sonu Başakşehir ile olan kontratının sona erdiğinin hatırlatılması üzerine ise gelecek planlamalarıyla ilgili, "Ben Türkiye'de Mossoro olduysam bunu Başakşehir'e borçluyum. Bu kulüp bana çok şey verdi. Ben de elimden geldiği kadar kulübün gelişimine katkıda bulunmaya çalıştım. Tabii ki burada kalmak isterim ama yönetim her sene farklı hedefler koyabiliyor. Eğer buradaki son senem olacaksa da buradan bir şampiyonlukla ayrılmak isterim. Çünkü bu kulüp bana çok şey verdi. Eğer buradan ayrılacaksam adımı kulübün tarihine altın harflerle kazıyarak ayrılmak istiyorum" açıklamasını yaptı.

Kaynak: İHA