Seçimi Kazanan Merkel'in En Büyük Endişesi: Aşırı Sağ!

Seçimi Kazanan Merkel'in En Büyük Endişesi: Aşırı Sağ!

Almanya'daki seçimlerde büyük oy kaybına uğrayan Merkel'in partisi kaybettikleri halk desteğinden çok, bu kaybın aşırı sağa kaymasından endişeli.

Yüzde 32'lik oy oranıyla seçimin galibi olan Angela Merkel, "Hükümeti kurmakla yükümlüyüz ve kimse bize rağmen hükümet kuramaz" sözleriyle Alman seçmenin başbakanlık görevini bir kez daha kendine verdiğini ifade etti.

OY KAYBINDAN ÇOK OYLARIN AŞIRI SAĞA KAYMASINDAN ENDİŞELİ

Yüzde 9 gibi bir oranla, büyük oy kaybına uğrayan Hristiyan Demokrat Birlik partileri CDU/CSU kaybettikleri halk desteğinden çok, bu kaybın Almanya için Alternatif Partisi'ne (AfD) yani aşırı sağa kaymasından endişeli.


"KOMŞU ÜLKELERE GÖRE DAHA ŞANSLI SAYILIRIZ"

CDU taraftarı bir genç, bundan sonraki önceliklerinin küskün seçmeni geri kazanmak olması gerektiğini söylüyor:

"Komşu ülkelere bakacak olursak, örneğin; Fransa, Polonya ve Hollanda gibi… Bu ülkelere göre biraz daha şanslı sayılırız çünkü AfD'nin aldığı rakamlar oradaki sağ partilere oranla daha düşük. Ama yine de Hristiyan Demokratlar için bile şaşırtıcı oldu. AfD, oy vermeyen kesimi harekete geçirebilir. Bizlerin de bu alana odaklanması gerekiyor. Kaybettiğimiz bir milyon seçmeni nasıl geri kazanırız bunu düşünmemiz lazım."

SPD KOALİSYON KAPISINI KAPATTI

Merkel'in koalisyon için elindeki seçenekler önceki dönemlerine göre daha kısıtlı. Zira Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyona kapısını kapattı. Geriye ise Hür Demokrat Parti ve Yeşiller kalıyor.


MERKEL'İN KARŞISINDAKİ EN BÜYÜK ZORLUK

Euronews muhabiri Anja Bencze de CDU'nın genel merkezinden yaptığı bilgilendirmede şu ifadeleri kullandı:

"Almanya tercihini yaptı. Hristiyan Demokratlar yine çoğunluğu elde etti ama bu kez ağır oy kaybına uğradılar. Angela Merkel'i, sağlam bir hükümet kurabilmesi için uzun ve zorlu koalisyon pazarlığı bekliyor. Önümüzdeki dört yıl boyunca karşısındaki en büyük zorluksa AfD'nin parlamento yer alması olacak."Kaynak: Euronews.com