Özbekistan'da Türk mutfağı tanıtıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Özbekistan'da Türk mutfağı tanıtıldı

AA - Bahtiyar Abdülkerimov - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
Özbekistan'da Türk mutfağı tanıtıldı

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliği tarafından Türk mutfağının tanıtımı yapıldı.

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliği tarafından Türk mutfağının tanıtımı yapıldı.

Büyükelçilik binasında Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar'ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Özbekistan'ın önde gelen gazetecileri katıldı.

Büyükelçi Bekar, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası kapsamında Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının tanıtımını yaptı.

Yakın dönemde bu kitabın Özbekçesini hazırlayacaklarını belirten Bekar, zengin bir geçmişe sahip ve dünyanın sayılı mutfaklarından olan Türk mutfağını hakkıyla tanıtabilmek için Türk Mutfağı Haftası kapsamında bu etkinliği düzenlediklerini vurguladı.

Türk mutfağının özünün Anadolu'daki uzun tarihi geçmişe, Anadolu'nun sahip olduğu kültürel çeşitliliğe ve tabii ki 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun İstanbul'da oluşturmuş olduğu mutfağa dayandığını kaydeden Bekar, Türk mutfağının ürünlerine de bu kültürel zenginliğin yansımış olduğunu aktardı.

Aynı dili, dini ve kültürü paylaşan iki kardeş halkların mutfak kültürünün de tamamlayıcı ve birbirini zenginleştirici özellikler taşıdığını aktaran Bekar, günümüzde Taşkent'te çok sayıda Türk lokantasının faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Daha sonra davetlilere Türk mutfağından lezzetler ikram edildi.

AA / Bahtiyar Abdülkerimov - Kültür Sanat

Emine Erdoğan Özbekistan Türkiye Türk Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title