Kılıçdaroğlu'ndan HSYK'ya Cevap Yargı Kokuyor

Kılıçdaroğlu'ndan HSYK'ya Cevap Yargı Kokuyor

Kılıçdaroğlu'ndan HSYK'ya Cevap Yargı Kokuyor
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Ersin ERCAN-Gürkay GÜNDOĞAN-İlhan ÇETİNEREĞLİ(Zonguldak), (DHA)- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HSYK 1'inci Daire Başkanı İbrahim Okur'un, Şerefli bir Türk hakimi olarak hiç kimseden özür dilemeyiz sözlerine N.Ç.davası üzerinden cevap verdi.

Ersin ERCAN-Gürkay GÜNDOĞAN-İlhan ÇETİNEREĞLİ(Zonguldak), (DHA)- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HSYK 1'inci Daire Başkanı İbrahim Okur'un, Şerefli bir Türk hakimi olarak hiç kimseden özür dilemeyiz sözlerine N.Ç. davası üzerinden cevap verdi. Kılıçdaroğlu, O şerefli arkadaşıma şunu sormak isterim; N.Ç. davasında karar verenlerin kendileri tarafından oraya atandığını biliyor mu acaba Eğer dafa fazla konuşursak altında kalırlar. Otursunlar yargıya baksınlar. Yargı kokuyor dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, belediyenin bir dizi açılış ve temel atma törenleri ile Hamsi Festivali'ne katılmak üzere Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'ne geldi. Kılıçdaroğlu, ilçe girişinde CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Ereğli Belediye Başkanı CHP'li Halil Posbıyık ve partililer tarafından karşılandı. Parti otobüsünden halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, partisinin ilçe teşkilatı önünde de kalabalık bir partili grup tarafından karşılandı. Burada partilelere hitap eden Kılıçdaroğlu, Ereğli'nin ekonomik sorunları olduğunu, bunların başında işsizliğin geldiğini söyledi. Dünkü Adana ziyaretini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu kentin işsizlikte Türkiye'nin 1 numaralı ili olduğunu, İstanbul'dan sonra sanayinin filizlendiği bir Anadolu kenti Adana'da da işsizliğin en yüksek noktada olduğunu savundu.

İŞSİZLİK, 2012'DE DAHA DA ARTACAK

Türkiye'nin önümüzdeki yıl çok daha büyük ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalacağını öne süren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti

Büyüme hızımız için hükümet, '2.5' dedi. IMF, 'Siz 2.5 bile büyüyemezsiniz, 2 büyüyeceksiniz' diyor. Nüfus artış hızı yüzde 3. Bırakın hafifletmeyi, bırakın aynı durumda durdurmayı, işsizlik daha da artacak. Gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 22. Ama asla umutsuz olmayacağız. Asla karamsar olmayacağız. Çünkü bu ülkede halkın iradesini temsil eden, halktan güç alan CHP var.

BİZİM PROJELERE SAHİP ÇIKTILAR

Kılıçdaroğlu, seçimlerden önce açıkladıkları projeleri şimdi hükümetin ele almaya başladığını ileri sürerken, Demek ki bizim projelerimiz hayali değil. Demek ki biz doğruları söylüyoruz. Şimdi geldiler bizim projelere sahip çıktılar. Sahip çıksınlar, seviniyoruz. Hatta bütün projelerimizi, 41 projemizi de getirsinler, söz veriyoruz tamamına destek vereceğiz. Hiç, 'bizden özür dilesinler' diye de bir şey söylemiyoruz diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir partilinin 'Kanal İstanbul Projesi'ni hatırlatması üzerine Kanal İstanbul'u hatırlatmayın. Zaten zor durumda, bitmiş, bütün moralini bozmayalım. Onlara girmeyelim. Onların zamanı var dedi.

YARGININ MİLİTANLAŞMASINA İZİN VERMEYİZ

Adalet duygusunun zedelendiğini belirten Kılıçdaroğlu, adaletin olmadığı bir yerde demokrasi ve özgürlüğün de olmayacağını kaydetti. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu

Adaletin olduğu yerde insanların gelecek güvencesi olur. Adalet yoksa insanlar geleceğe güvenle bakmazlar. O nedenle denir ki; 'Adaletin olmadığı yerde tuz kokmuştur.' Biz adaleti her yerde, her ortamda yüceltmek zorundayız. Yargıyı eleştirirken de biz çok dikkatli davranıyoruz. Ama yargının militanlaşmasına, bir siyasal partinin arka bahçesi olmasına izin vermeyiz.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER, OPERASYON MAHKEMESİ

Özel yetkili mahkemelerin de birer operasyon mahkemesi olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti

Bu mahkemeler siyasi otoritenin emrine ve talimatına göre karar veren mahkemelerdir. Eski adıyla da sıkı yönetim mahkemeleridir. Bir yerlerden talimat gelir, bunlar da onu karara dönüştürürler. O nedenle bizim 41 projemiz arasında özel yetkili mahkemelelerin kaldırılması da vardır. Çünkü özel yetkili mahkemeler doğal yargılama ilkesine aykırıdır. Bunlar özel ihtisas mahkemeleri değildir, özel siyasal mahkemelerdir. ve adaleti yaralayan mahkemelerdir.

HSYK'YA CEVAP

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un, 'Şerefli bir Türk hakimi olarak hiç kimseden özür dilemeyiz' sözüne hatırlatması üzerine ise şöyle konuştu

Bir kimsenin şerefli olup olmadığına, o kişi karar vermez. Kişinin şerefli olup olmadığına 3'üncü kişiler karar verirler. Ben, 'Şerefliyim' demekle şerefli olmam. Bir başkası da, 'Ben şerefliyim' demekle o da şerefli olmaz. Bizim yaptığımız net eleştiriler var. Ben onlara yanıt bekliyorum. Siz Deniz Feneri savcılarını hangi gerekçeyle görevden aldınız Ben bunun cevabını bekliyorum. Şerefliymiş. Bana bunun cevabını veriyor mu Sayın Haberal, kendisinin yargılandığı mahkemenin üyelerini mahkum ettirdi. Bunlar davadan çekilmedi mi Hayır, çekilmedi. Nasıl güveneceğiz biz o yargıçlara Bir duruşmayı vicdanın terazisinde değil de, onu kan davası haline dönüştürerek karar verme sürecine getiren bir yargıca siz nasıl güveneceksiniz. Seçtikleri yargıçlara baksınlar. O şerefli arkadaşıma şunu sormak isterim. N.Ç. davasını çok iyi biliyor değil mi. O davada karar verenlerin kendileri tarafından oraya atandığını biliyor mu acaba. Eğer dafa fazla konuşursak altında kalırlar. Otursunlar yargıya baksınlar. Yargı kokuyor. Bir yargıç, Yargıtay'dan istifa ediyor. 'Yargıtay'da olanları artık benim midem kaldırmıyor' diyor. Acaba bu söze kulak veriyor mu

'PERDENİN ÖNÜNDE BAŞKA, PERDENİN ARKASINDA BAŞKA'

Viyana'da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak arasındaki karşılıklı protestoyı da değerlendiren Kılıçdaroğlu, Perdenin önünde başka, perdenin arkasında başka bir tablo var. Perdenin önünde halkı kandırmak için her şeyi yapıyorlar. İsrail'i protesto vs. Bürüksel'de kapalı kapılar ardında, otel odalarında pazarlık yapanlar kimlerdi Malatya Küreci'ye İsrail kalkanını kuran kim Başka bir ülke mi Hangi gerekçeyle biz onu yapıyoruz İsrail'in güvenliğini sağlamak için. Oradan elde edilecek bilgileri birinci elden İsrail'e vermek için. Kimi kandırıyorlar diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, İzmir'de karakoludaki dayak olayının hatırlatılması üzerine ise Türkiye'nin geldiği süreç. Baskı, terör her yerde var. Medya üzerinde var, karakolda da olacak dedi.

(Tür: Yurt)

Kılıçdaroğlu'ndan HSYK'ya Cevap Yargı Kokuyor
Kılıçdaroğlu'ndan HSYK'ya Cevap Yargı Kokuyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title