Kastamonu'dan Bingöl'deki Şehitliğe Toprak

Kastamonu'dan Bingöl'deki Şehitliğe Toprak

Bingöl-elazığ Karayolu'nun Anıttepe Mevkiinde 14 Yıl Önce Şehit Edilen 33 Askerin Anısına Yaptırılan Anıt Bayrak ve Mezara Konulması İçin Kastamonulu Şehitlerin Mezarlarından Toprak ve Bayrak Gönderildi.

Kastamonu'dan Bingöl'deki Şehitliğe Toprak

Bingöl-Elazığ Karayolu'nun Anıttepe mevkiinde 14 yıl önce şehit edilen 33 askerin anısına yaptırılan anıt bayrak ve mezara konulması için Kastamonulu şehitlerin mezarlarından toprak ve bayrak gönderildi.

Vatani görevlerini yapmak üzere usta birliklerine gitmekte olan Devrekani nüfusuna kayıtlı Nihat Odabaşı ve Pınarbaşı nüfusuna kayıtlı Ramazan Akkaya da 24 Mayıs 1993 günü Bingöl'de terör örgütünün kurduğu pusuda şehit olan askerler arasındaydı. Her iki şehidin mezarından alınan toprak ve ailelerinden alınan bayrak, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle Bingöl'den gelen heyete teslim edildi. Yaptığı konuşmada, Türk milletinin bağımsız yaşama tutkusunun inanılması güç mücadelelerle dolu savaşlara

sahne olduğunu hatırlatan Vali Kara, "Milletimizin zaferini kanları ile tarihe yazan aziz şehitlerimizi daima hatırlamak, kahramanlara şükran borcumuzu ifade etmek ve gelecek nesillere anlatmak en büyük görevimizdir" dedi. Şehit Aileleri Derneği Başkanı Şaduman Sivrioğlu ise, kahraman şehitlerin anılarının Bingöl'deki anıtta yaşayacağını, şehit ailelerinin de bundan büyük bir mutluluk duyacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Mustafa Kara tarafından şehitlerin mezarlarından alınan toprak ve Türk bayrağı Bingöl'den gelen heyete teslim edildi. 33 bin şehidin sembolü olarak 33 şehidin anısına Bingöl'de yaptırılan anıt, 30 Haziran tarihinde açılacak.

(MK-BÖ-VB-OK-Y)

Kaynak: İHA