Karadağ'dan Aa'ya Ödül

Karadağ'dan Aa'ya Ödül

Anadolu Ajansı'nın Balkanlar Temsilciliği'nde spor editörü olarak görev yapan Bakir Tiro'nun "Savaştan 20 yıl sonra spor, Gornyi Vakuf'u birleştirdi: Dzeko ve Modric sahada birbirine sarıldı" haberi, "Miograd Vukmanoviç" Profesyonel Gazetecilik Ödülü'ne layık görüldü.

Karadağ'dan Aa'ya Ödül

Anadolu Ajansının (AA) Balkanlar Temsilciliği'nde spor editörü olarak görev yapan Bakir Tiro'nun "Savaştan 20 yıl sonra spor, Gornyi Vakuf'u birleştirdi:  Dzeko ve Modric sahada birbirine sarıldı"  haberi, Podgoritsa Uluslararası Gazetecilik Forumu'nda "Miograd Vukmanoviç" Profesyonel Gazetecilik Ödülü'ne layık görüldü.

Bölgenin en prestijli gazetecilik ödüllerinden biri olarak kabul edilen "Miograd Vukmanoviç" Profesyonel Gazetecilik Ödülü ayrıca, Petar Lukoviç, Bojan Tonçiç, Andrej Nikolaidis, Saša Dimovski, Slobodan Çukiç, Stevan Kostiç, Maşan Lekiç, Nataşa Baranin ve Tanya Şukoviç'e verildi.

AA'nın Boşnakça-Hırvatça-Sırpça (BHS) servisinde geçen yıl kasım ayında yayımlanan haber, başta Bosna Hersek olmak üzere bölge ülkelerindeki basında geniş yer almıştı.

 

Ödül alan haber

 

Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaş sırasında, özellikle Boşnak ve Hırvatlar arasında yoğun çatışmaların meydana geldiği Gornyi Vakuf'ta geçen haberde, savaştan 20 yıl sonra sporun şehirdeki halkları birleştirici yönüne dikkat çekiliyor.

Aynı futbol sahasında birlikte top oynayan çocukların kimisinin Hırvat futbolcu Luka Modric'in kimisininse Boşnak futbolcu Edin Dzeko'nun forması giymesiyle ortaya çıkan "sporun birleştirici özelliğine" vurgu yapılıyor.

 

Miograd Vukmanoviç

 

Bugün adına profesyonel gazetecilik ödülü verilen Miograd Vukmanoviç, Karadağ'da gazetecilik alanındaki önde gelen isimlerden biri olarak gösteriliyor.

Özellikle eski Yugoslavya'nın dağılmaya başladığı 1990'lı yıllarda barış yanlısı, savaş ve katliamlara karşı duruşu ile tanınan Vukmanoviç, o dönemde Karadağ'ın Sırp lider Slobodan Miloşeviç'in politikalarından uzaklaşması gerektiğini savundu.

Ardından çok sayıda eser bırakan Vukmanoviç, 2004 yılında, 64 yaşında hayatını kaybetti. - Federation of Bosnia and Herzegovina

Kaynak: AA