Kanola Veriminde Avrupa ile Yarışıyoruz"
Haberler » Yerel » Kanola Veriminde Avrupa ile Yarışıyoruz" - Haberler

Kanola Veriminde Avrupa ile Yarışıyoruz"

Önder Çiftçi Projesi Başkanı Nezih Suyaran, kanola veriminde Türkiye'nin, Almanya, İtalya ve Fransa ile yarıştığını söyledi.

Kanola Veriminde Avrupa ile Yarışıyoruz

YAVUZ KARADUMAN - Önder Çiftçi Projesi Başkanı Nezih Suyaran, kanola veriminde 'nin, Almanya, ve ile yarıştığını söyledi.

Suyaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında 1997'den bu yana Trakya Bölgesi'nde kanola üretimini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

Trakya'da yaklaşık 385 bin dekar alanda kanola üretildiğini ifade eden Suyaran, şöyle konuştu:

"Kanola tarımı, önder çiftçinin kanatları altında gelişiyor ve büyüyor. Konya'da, Marmara Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi'nde kanola ekim alanı var ama yaklaşık yüzde 90'ı Trakya'da ekiliyor. Yani Marmara Bölgesi'nde desek daha doğru olur. Hedefimiz Marmara Bölgesi'nde önümüzdeki 5 yıl içerisinde kanola ekim alanını bir milyon dekara çıkarmak ve 250-300 bin ton üretim yapmak."

Suyaran, kanolanın bir münavebe bitkisi olduğunu ve tarım alanlarına birçok fayda sağladığını, bir takım zararlıların yok olması için çok güzel bir mera oluşturduğunu vurguladı.

 

"Avrupa ile yarışıyoruz"

 

Suyaran, geçen yıl kanolada çok verimli bir yıl geçirildiğini, bu yıl ekimlerin bazı bölgelerde gecikmesi ve aşırı yağışlar nedeniyle verimin bir miktar düşmesini beklediklerini ifade etti.

Türkiye'nin kanola veriminde Avrupa ile yarıştığını belirten Suyaran, şunları kaydetti:

"Zaten bütün mesele tarımsal üretimde verim. Verimi iyi almak lazım. Verimi maksimuma getirmek lazım. Kanola veriminde, Alman, İtalyan, Fransız çiftçisi ile yarışıyoruz. Yani dünya ortalaması 220, Avrupa Birliği ortalaması 270 kilogramdır. Bizim son 17 yıldan beri kanola veriminin ortalaması aşağı yukarı 345 kilogram civarında. Bu da bizim kanola üretiminde nerede olduğumuzu gösteriyor. Yani işi tarımda bilgi ile yaptığın zaman nasıl iyi verim alabileceğini gösteriyor. Bunlar çok önemli."

Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca da Tekirdağ'da 172 bin dekar alana kanola ekildiğini dile getirdi.

Kentte perşembe günü etkili olan sağanağın kanolada kayıplara neden olabileceğini aktaran Sarıkoca, "Onun haricinde sezon güzel geçti" ifadelerini kullandı.

 

Önder Çiftçi Projesi

 

Önder Çiftçi Projesi çerçevesinde, Türkiye'de tarla bitkileri, bahçe bitkileri, yem bitkileri ve hayvancılık alanında dünyadaki en yeni bilgiyi kullanarak bütünleşmiş bir sistem içerisinde, sürdürülebilir tarım uygulamalarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması ve üye üreticilerle ekonomik yönden en yüksek kazanımı sağlayacak tarımsal uygulamalara önderlik edilmesi hedefliyor.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler