Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda

İhlas Haber Ajansı / Ali Serkan Aygün - Haberler | Ekonomi

Türkiye'de yetiştirilen her 4 elmadan 1'ini üreten Isparta'da hasat sezonu başladı. Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, dalından 2.5 liraya kadar alınan elmanın marketlerde 7-8 liraya satılmasına anlam veremediklerini belirterek, "Arada 2-3 kat fiyat oldu mu insanlar elma ve diğer meyveleri alamıyor. Ellerini vicdanlarına koysunlar, etiketleri ve nakliyeleri ona göre ayarlasınlar" dedi.

Türkiye'nin meyve bahçesi Isparta, geçen yıl pandemi sürecine rağmen elma üretiminde yaklaşık 900 bin ton ile rekor kırdı. Ülkedeki elma üretiminin yüzde 25'ini karşılayan kentte, bu hasat sezonunda yeni bir üretim rekoru bekleniyor. Isparta'da Eğirdir ve Gelendost ilçeleri başta olmak üzere birçok yerde elma üretimi yapılıyor. Gönen ilçesine bağlı Senirce köyündeki elma bahçelerinde de bu anlamda hummalı bir çalışma var. Sabah erken saatlerde bahçelere giren işçiler, özenle topladıkları elmaları kasalara döküyor. Soğuk hava depolarında muhafaza altına alınan elmalar yurt içi ve yurt dışı pazarlarına gönderiliyor.

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, kentte elma hasadının başladığını belirterek, üreticilere kazasız, belasız bir sezon diledi. Türkiye'de yetişten her 4 elmadan 1'inin Isparta'da üretildiğini kaydeden Selçuk, "Üreten, ekonomiye katkı sağlayan her bireye, her çiftçimize Isparta Ziraat Odası Başkanı ve Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı olarak teşekkür ederek, şükranlarımı sunarım" dedi.

Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda

Isparta'nın Türkiye'nin meyve bahçesi olarak işsizliğe de çare olduğunu belirten Selçuk, "İlimizin dört bir yanında şuanda hummalı bir şekilde elma toplama çalışması devam ediyor. Geçen yıl 900 bin ton civarında bir rekoltemiz oldu. Bu yıl yaklaşık 1 milyon ton rekolte bekliyoruz. Pandemi süresi içerisinde tarımın önemi anlaşıldı. Bu anlamda insanlar meyve de tüketiyor" dedi.

Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda

Selçuk, kentte üretilen elmaların İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere gönderildiği gibi yurt dışına da ihraç edildiğini söyledi. Selçuk, "Devlet yetkililerimizden ricamız, başka ülkelere elmamız giderken prosedürler kolaylaştırılırsa, ürünlerimiz depolarda kalmaz. Elma toplandıktan sonra büyük soğuk hava depolarına gidiyor. İlimizde soğuk hava depolarında yaklaşık 500 bin ton depolama kapasitemiz mevcut. 11'inci aydan sonra başka iller ve yurt dışına kamyon tekerleri dönmezse 4 ve 5'inci ayda sıkıntı yaşıyoruz" diye konuştu.

Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda

Üreticinin para kazanabilmesi için elmanın satılması gerektiğine değinen Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, "İnsanlarımızdan şunu rica ediyorum, bir eve ve bir hastaya ziyarete giderken kola yerine meyve, elma götürelim. Elmamız tüketilsin. Hastanelerde, okullarda, askeriyede, yemekhanelerde tüketilsin. Kendi ürünümüzü hem üretelim hem de değerinde satalım. Günde 1 elma obez olma diyoruz" dedi.

Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda

Elmanın şuan dalında 2 lira ila 2 lira 50 kuruş arasında satıldığını ifade eden Selçuk, "Marketlerde elmanın fiyatı 7-8 liraya çıkıyor. Bununla ilgili rekabet kuruluna bir dilekçe verdik. Tabii ki insanlar para kazanacak ama arada fahiş, 2-3 kat fiyat oldu mu insanlar elma ve diğer meyveleri alamıyor. İnsanlar ellerini vicdanlarına koysunlar, etiketleri ve nakliyeleri tüccarlar ona göre ayarlarsın. Çünkü birileri yerken birileri bakmasın. Bu anlamda günaha girmeyelim" ifadelerini kullandı.

Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda

Selçuk, Rekabet Kurulu'na verdikleri dilekçe ile fahiş fiyatların önüne geçilmesini istediklerini belirterek, "Malum serbest piyasa ama devletin de bir yaptırımı olacaktır" dedi.

Tarlada 2.5, markette 8 lira! Elma üreticisi isyanda
İhlas Haber Ajansı / Ali Serkan Aygün - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (3)
gurol camcı:Sn başkana sormak lazım kilo başı toplama maliyeti nakliye maliyeti depolama malıyetini sokaktaki vatandaş buna yorum yapsa hadi dersiniz bilgisi yok bu yorumu yaptı .sayın baskan elmayı sızden gibe alsak ben bursalı bir esnaf olarak buraya maliyeti 3 tl yi gecer bırakın kar etmeyi bir pazarcı gunde 1 ton elma satsa kilo basi 2 tl kar etse farz edelim 2 000 tl yapar ıkı eleman calıssa tezgahta en az 300 tl eleman parası tezgah parası hale girisi cıkıcı posedi bunlardan bahsedin birazda
haksız mıyım:bu tarla , market fiyatı muhabbeti yapanlarda harbiden mantık yok.abicim tarlayla market arasında 3 el değiştiriyor bazen ürün. elbette tüccar ve market sahibi babası hayrına YAŞ SEBZE MEYVEYİ çürüme elinde kalma vb. risklerini göze alarak, ve de kar amacı ile aldığı gibi satamaz. 2 liraya aldığı ürünü depoluyor, kasalıyor, nakiliyesi var... e kar da etmesi gerek .mesele pazar market farkı değil, mesele sabit gelirlinin GERÇEK enflasyon oranında maaşının artmaması.
gurol camcı:Bedava aldıgız elma oldu size 5 tl burda kabahat ne cıfcını ne halcinin onceligimiz miletimizin ucuza alış veriş yapmasıysa malıyetleri göz önüne almanız ve dogru bilgilendirme ve haber yapmanızdır
500
title