Havale ücreti kurnazlığı! Tüketici derneği başkanı bankaların foyasını ortaya çıkardı

Havale ücreti kurnazlığı! Tüketici derneği başkanı bankaların foyasını ortaya çıkardı

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, bankaların yaptığı hukuksuzluğu ortaya çıkardı. ATM'lerden yapılan havale işlemlerinin ücretsiz olması gerekirken 1 lira 5 kuruş istendiğini belirten Yılmaz, ATM'lerin bu ücreti küsuratı nedeniyle tahsil edemediğini, bu nedenle banka içinden işleme zorlanılarak 5 lira talep edildiğini belirtti.

04.08.2020 09:15 | Son Güncelleme: 04.08.2020 11:39

Bursa'da dernek başkanı, bankaların uyguladığı hukuksuzluğu yaptığı işlemle gözler önüne serdi.

Finansal tüketicilere dair ücretleri BDDK belirliyordu. 7 Mart 2020 tarihi itibariyle bu yetki Merkez Bankası'na devredildi. 31061 sayılı Resmi Gazete'de yürürlüğe giren Merkez Bankası tebliğine göre, bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret alınması kaldırıldı. Nisandan hazirana kadar ATM'lerden bankadan aynı bankaya gönderilen havalelere ücret almayan bankalar, temmuz ayında kanunu delerek farklı bir uygulamaya gitti.

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, derneğin kirasını ödemek için ATM'ye gitti. Buradan aynı bankadan havale yapmak istedi ama 1 lira 5 kuruş işlem ücreti çıktı. Bozuk para kabul etmeyen ATM'ye istenen kağıt parayı yatıran dernek başkanının göndermek istediği havale parası, ATM'de geri ödenecek bozuk para olmadığı için iade edildi. Bu işlemi bir kaç gün deneyen Sıtkı Yılmaz, işlem yapamayınca durumu banka görevlilerine bildirdi. Görevliler Yılmaz'ı içeride işlem yapmaya yönlendirdi. İçeride ise EFT işleminden en az 5 lira ücret talep edince işlemden vazgeçti.

Havale ücreti kurnazlığı! Tüketici derneği başkanı bankaların foyasını ortaya çıkardı

"BİR BANKA ÜSTÜNÜ VEREMEYECEĞİ RAKAMI NASIL BELİRLER?"

Tebliğe rağmen bankaların hukuk tanımadığını ifade eden Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz şunları söyledi:

"Tüketici olarak bankalardan bir işlem yapılırken, finansal tüketicilere ilişkin ücretleri BDDK belirliyordu. 7 Mart 2020 tarihi itibariyle bu yetki Merkez Bankası'na devredildi. 31061 sayılı Resmi gazete yürürlüğe giren tebliğe göre, bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret alınmaması gerekir. 7 Mart 2020 tarihinden sonra nisan, mayıs ve haziran aylarında gönderdiğimiz dernek kirası için bizden herhangi bir ücret alınmadı. Temmuz ayında 1 lira 5 kuruş ATM'den yapacağımız havale için talep edildi. Biz bunun için ATM'ye para yerleştirdik. Ancak bu paranın üstünü veremeyeceği sebebiyle işlemimizi yapamadık. Bir banka üstünü veremeyeceği bir rakamı nasıl belirler, niçin üstünü veremez? Genel müdürlükten bozuk para istediklerini, gelmediğini, onun için işlem yapılamadığını söylediler. Ben bugün de geldim. 2 kez denedim, aynı işlemi yapamadım.

Havale ücreti kurnazlığı! Tüketici derneği başkanı bankaların foyasını ortaya çıkardı

"BANKALAR HUKUK TANIMIYOR"

ATM'den işlem yapamayınca bizi bankanın içine davet ediyorlar. İçeriden parayı EFT olarak göndermek durumunda kalıyorsun. EFT olarak gönderdiğin zaman en az 5 lira istiyorlar. Yine aynı tebliğe göre bankadan başka bir yere gönderdiğin zaman 1 lira ücret alınıyor. ATM'lerden bir bankanın hesabından başka bankanın hesabına para gönderildiğinde ücret alınması gerekirken, banka kendi şubeleri için de ücret talebinde bulunuyor. Bu uygulama yasal değil, bu keyfi bir uygulamadır. Bankalarla ilgili tüketicilerimizin uzun yıllardan beri süregelen hukuki mücadelesi var, bankalarla ilgili çok şey söyleyebilirim, ama söylemek istediğimi tek bir cümle var: Bankalar hukuk tanımıyor. Yasayı, yönetmeliği ve tebliği bir şekilde delerek haksız kazanç elde etmeye devam ediyorlar. Bunun mutlaka önünün alınması lazım"

Havale ücreti kurnazlığı! Tüketici derneği başkanı bankaların foyasını ortaya çıkardı

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (42)
VATANDAS: BANKA KAR ETMESIN MI ,BANKA NE KAZANACAK ,TUKECI BASKANI ÇOK BÜYÜK IS BASARMIS ,BÖYLE INSANLAR NE GIBI YERLERIN BAŞINA GETIRIYORLAR
YORUMCU: İşler bozuk abi ne yapıcan eskiden faizler yüksekti iyidi eee şimdi düştü ne yiyecez abi ondan 1 tl diğerin 5 tl yolumuzu bulucaz ....
TARO: Bankalar ticarethanedir. Insanların sırtından para kazanır. Bunu yapabildiği her legal yoldan yapar. Bakın ahlaki demiyorum. Legal. Milyon tl leri halkın sevgilisi, güven aşılayan aktörlerle reklamlara yatırır ve sizin kanınızı emer. Modern tefeciliktir. Bankaları haklı ve tek çare görmek en sığı yorumla, cahilliktir. Ekonomi bilmemektir ki halkın durumu; Ev kredisi 6 ay ertelemeli diye hayatını ipotek altına alacağı krediye imza atar.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Havale ücreti kurnazlığı! Tüketici derneği başkanı bankaların foyasını ortaya çıkardı - Bursa
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 13:09:51. #1.14#
title