Haberler

Halk Kütüphanelerinde E-yayınların Hizmete Sunulması Çalıştayı Başladı

Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan çalıştay, Taksim Grand Öztanık Hotel'de gerçekleştirildi.

Halk Kütüphanelerinde E-yayınların Hizmete Sunulması Çalıştayı, meslek örgütleri, akademisyenler, kütüphaneciler, yayıncılar, yazılım ve donanımcıların katılımıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan çalıştay, Avrupa Birliği Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) programı desteğiyle Taksim Grand Öztanık Hotel'de gerçekleştirildi.

Çalıştaya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, ülke olarak dünyada önemli bir yere gelindiğinin altını çizerek, "Son 12 yılda çok önemli mesafeler katettik. Dünyada 11. sıraya geldik. Yani yayıncılık piyasası büyüklüğü bakımından 11. sıradayız. Bu önemli bir başarıdır. 2002 yılında 16 bin 424 civarında olan yeni basılan kitap sayısı da 2014 itibariyle 51 binlere geldi" dedi.

Turşucu, toplantının önemine vurgu yaparak, şu bilgileri verdi:

"Yayıncılık piyasasına daha fazla derinlik katmak, kütüphanelerimizin işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi ve cazibesini artırabilmesi adına dünyayı daha iyi okuyup 1, 2 adım ötesini kurgulayıp kütüphanelerimiz ve yayıncılık camiasıyla beraber bir sinerji ve bereket ortaya çıkarabilmemiz için belirli çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Bunun en önemli izdüşümlerinden bir tanesi bu toplantılar dizisidir."

Çalıştayın, dijital yayınların hizmete sunulması konusunda yapabileceklerin bir arayışı olduğunu belirten Turşucu, "Y kuşağından, Z kuşağından, onların dönüşümünden, dijital bir göçmenlikten, dijital bir yerlilikten, toplumun belli kesimleri arasındaki dijitale ulaşım noktasında dijital uçurumlardan bahsediyorsak, bunlarla ilgili olarak, bizim elimizde önemli yol haritalarının olması lazım" diye konuştu.

Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün de Türkiye'nin işin çok başında olduğunu söyleyerek, "1987 yılına kadar Türkiye'de hiç bir kitabın kaydı tutulmamış. 1987 yılından itibaren ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) kayıtları tutulmaya başlanmış. Bugüne kadar kaydı tutulan kitap sayısı, mükerrerlerle birlikte 400 bin adet. Bunların sadece 10 bin tanesinin şu anda E-kitap olarak satışta olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Telif hakları kanunuyla ilgili sıkıntılara da değinen Üstün, "E-kitaplarla alakalı, eser sahipleri ve yayıncılar arasındaki hukukta düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Ayrıca yurtdışından çevirdiğimiz kitaplarla alakalı da problemlerimiz var. Onların satışlarının nasıl olacağına dair sözleşmelere yeni yeni maddeler konuluyor. O yüzden bu toplantı gerçekten iyi olacak" dedi.

"Halk Kütüphanelerinde Elektronik Yayın Hizmeti", "Telif Sorunu", "Yazılım ve Donanım" şeklinde 3 konu başlığında düzenlenen çalıştayda, hizmet şekilleri ile elektronik yayınların hizmete sunulabilmesi için gerekli olan teknik ve yasal alt yapı ele alınıyor.

Yarın sona erecek olan çalıştayın bitiminde, toplantılardan çıkan sonuçlarla bağlantılı olarak, katılımcı uzmanlar tarafından konuyla ilgili bir rapor hazırlanacak.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Avrupa Birliği Türkiye Taksim Kültür Sanat Haberler

Katliam gibi kaza! Şarampole uçan otomobildeki 4 kişi yanarak can verdi

Katliam gibi kaza! Şarampole uçan otomobildeki 4 kişi yanarak can verdi

Ünlü iş adamı ve korumalarından Kaya Sabancı'ya dayak! Dövdükten sonra restoranın önüne attılar

Ünlü iş adamı ve korumalarından Kaya Sabancı'ya dayak! Dövdükten sonra restoranın önüne attılar

Timur Cihantimur, cezaevinde intihara teşebbüs etmiş! Serbest kalması için hakime yalvardılar

Timur Cihantimur, cezaevinde intihara teşebbüs etmiş! Serbest kalması için hakime yalvardılar

Diyarbakır ve Mardin'de yangın faciası: 5 kişi can verdi, 10'u ağır 44 kişi yaralandı

Diyarbakır ve Mardin'de yangın faciası: 5 kişi can verdi, 10'u ağır 44 kişi yaralandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title