Haberler

Asgari ücret belli oldu mu? Yeni asgari ücret açıklandı mı?

Güncelleme:

Asgari ücretin ne kadar olacağına dair merak edilen soruların yanıtları aranıyor. Asgari ücretin belirlenmesi için yapılan toplantılar ve görüşmeler devam ediyor. Peki, Asgari ücret belli oldu mu? Yeni asgari ücret açıklandı mı? İşte detaylar...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısı gerçekleştirildi. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretin açıklanacağı tarih araştırılmaktadır. Arama motorlarında yeni asgari ücret açıklandı mı sorgulatılıyor. Peki, Asgari ücret belli oldu mu? Yeni asgari ücret açıklandı mı? Detaylar haberimizde...

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU MU?

Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı gerçekleştirildi. Görüşmede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz" mesajı verirken, TİSK Başkanı Burak Akkol da istihdamın korunması için devlet desteğinin önemine dikkat çekti. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ise asgari ücretin halen açlık sınırının altında olduğunu belirterek "Beklentimiz işçiye karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesidir." dedi. Komisyon 2. toplantısını 18 Aralık'ta yapacak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammında enflasyon kritik bir öneme sahip. Hem Orta Vadeli Program'da hem de Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 37.76 seviyesinde. Kulislerde konuşulanlara göre, asgari ücret zammında alt sınır yüzde 40. Buna göre 6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 37.76'lık oranın en az yüzde 40'a yuvarlanması bekleniyor. Ancak bu oranın refah payı eklemesiyle yüzde 45-50 kadar çıkması gündemde. Eğer zam yüzde 40 olursa asgari ücret 15 bin 963 lira, yüzde 45 olursa 16 bin 533 lira, yüzde 50 olursa 17 bin 103 lira olacak.

Haberler.com / Zehra Aygör - Gündem

Asgari Ücret Gündem Ekonomi Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title