Haberler

Güvercin Besleme Cezasını İptal Ettirdi

Denizli'nin Merkezefendi İlçesi'nde, Bağ-Kur emeklisi 59 yaşındaki Abdullah Yaya, evinin çatısında güvercin beslediği için belediye zabıta ekipleri tarafından kesilen Kabahatlar Kanunu'na göre 189 liralık para cezasını Denizli 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurup, iptal ettirdi. Cezanın iptal edilmesine sevindiğini belirten Yaya, "Ancak, evimizin çatısında güvercin beslemek yasak olmamalı" dedi.

Dört yıl önce emekli olan Abdullah Yaya, Karaman Mahallesi'ndeki dubleks evinin çatısına yaptırdığı kümeste güvercin beslemeye başladı. 30 kadar güvercini olan Yaya'nın evine geçen Ekim ayı başında, bir komşusunun şikayeti üzerine önce Maliyeciler geldi. Yaya, Maliyecilerin, "Güvercinleri satıp, kayıt dışı gelir elde ediyormuşsun" diyerek, ceza kesmek istemesi üzerine şoke oldu. Şaşkınlığını üzerinden atan Yaya, güvercinleri satmayıp, hobi olarak beslediğini söylemesi üzerine Maliyeciler, ceza kesmeden evden ayrıldı.

Ardından Merkezefendi Belediyesi'nin zabıtaları ve sağlık ekipleri gelip, güvercinlerinin halkı rahatsız ettiğini belirtip Yaya'dan kümesini 10 gün içinde kaldırması istedi. Ancak, Yaya belirtilen süre içinde kümesi kaldırmayınca, 5326 sayılı Kabahatler Kanun'un 32'nci maddesine göre kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun hareket etmediği gerekçesiyle 189 lira para cezası verildi. Kahvehane alışkanlığı olmadığını, bu nedenle vaktinin büyük bölümünü güvercin besleyerek geçirdiğini belirten Yaya, belediyenin kestiği para cezasının iptali için Denizli 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Hakim Mehmet Ökmen, Yaya'ya verilen cezanın iptaline karar verdi. Hakim Ökmen, kararında, "Cezaya itiraz eden Abdullah Yaya, yönetmeliğe aykırı, yasak yerde güvercin besliyor. Ancak, idari yaptırım cezası belediye encümenince uygulanmaktadır. Oysa, idari yaptırım kararı zabıta tarafından uygulanmış. Bu hukuka uygun değildir. Bu nedenle cezanın kesin olarak iptaline karar verilmiştir" dedi.

Cezanın iptal edilmesine sevindiğini belirten Yaya, "Türk adaletine güvendiğim için yargıya başvurmuştum. Bu ülkede güvercin seviyoruz diye ceza yememeliyiz. Mahkeme, 189 TL para cezasını iptal etti ama benim de yasaklanan yerde güvercin beslediğimi belirtmiş. Evimizin çatısında güvercin beslemek yasak olmamalı" dedi. - Denizli

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Karaman Bağ Kur Denizli Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title