Haberler

Türkiye 'Maganda'da Dünya Birincisi

AK Parti Kilis milletvekili Ahmet Salih Dal, ABD'de Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı'nın yaptığı bir araştırmada, dünyada 'kutlama' adı altında serseri kurşuna kurban gidenlerin en fazla görüldüğü ülkelerden birinin Türkiye olduğunu...

AK Parti Kilis milletvekili Ahmet Salih Dal, ABD'de Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı'nın yaptığı bir araştırmada, dünyada 'kutlama' adı altında serseri kurşuna kurban gidenlerin en fazla görüldüğü ülkelerden birinin Türkiye olduğunu gösterdiğini, her yıl yüzlerce kişinin maganda kurşunlarıyla can verdiği Türkiye'yi Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti'nin izlediğini söyledi.

Polisevi'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Milletvekili Ahmet Salih Dal, son dönemlerde medyada çıkan ve büyük şehirlerdeki askeri birliklerin küçük şehirlere alınacağı konulu haberleri de doğru olduğunu ifade etti. Acemi birliğinin büyükşehirlerden küçük illere kaydırılması ile ilgili teknik çalışmaların sürdüğünü söyleyen Dal, "Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile görüştüm. Yaptığım görüşmede askeri birliklerin yeni yerlerinin belirlenmesi için Genelkurmay Başkanlığı'nın 4 yıl süreyi kapsayacak bir çalışma yapacak. Çalışmayı Milli Savunma Bakanı'na sunduktan sonra yerlerin belli olacak. Kilis'e de askeri birliğin gelmesiyle ilgili konuyu Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile görüştüm. Bu konunun takipçisi olacağım, Kilis'e inşallah acemi birliğini kurulaması için çalışmalarımız sürecek. Kilis hem iklimsel olarak hem de fiziki olarak hazır. Suriyeliler ile sınır illeri arasında sorun yaşanmayan tek il Kilis'tir. Bu nedenle pozitif ayırdım istiyoruz" dedi.

"EN MUTLU GÜNÜNÜZ ACIYA DÖNÜŞMESİN"

AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, sevinçlerin ve başarıların silah atarak kutlanmasının toplumda telafisi mümkün olmayan acılar ve sıkıntılar ortaya çıkardığını belirterek, vatandaşlara "en mutlu gününüz acıya dönüşmesin" uyarısında bulundu.

İnsanların can ve mal güvenliğinin kendileri için birinci öncelik olduğunu ve bu nedenle yaşanabilecek aksiliklere önceden tedbir alınması gerekliliğinin altını çizen Dal, "ABD'de Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı'nın yaptığı bir araştırma, dünyada 'kutlama' adı altında serseri kurşuna kurban gidenlerin en fazla görüldüğü ülkelerden birinin Türkiye olduğunu göstermiştir. Her yıl yüzlerce kişinin maganda kurşunlarıyla can verdiği Türkiye'yi Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti izliyor. Geleneksellik adına düğünlerde silah sıkılması tehlikeli ve can alıcı sonuçlar doğurabiliyor. Zaten yasal olmayan bu davranışla insanlarımız hayatlarını da kaybedebiliyor. İnsan hayatı hiçbir eğlenceye feda edilebilecek kadar ucuz değildir. Bu alışkanlıktan lütfen vazgeçelim düğününüz mateme dönüşmesin. Mutlu bir günü acıya, güzel bir hatırayı kötü anıya dönüştürmeye lütfen son verelim" diye konuştu.

Kilis'te, düğün-nişan gibi eğlence törenlerinde ve çeşitli başarıların kutlanmasında havai fişek kullanımının da yaygınlaştığına değinen Milletvekili Dal, şöyle devam etti:

"UZMAN OLMAYAN KİŞİLERİN KULLANDIĞI HAVAİ FİŞEKLER TEHLİKELİDİR"

"Buraya eğlenmek, yakınlarının mutluluğunu görmek için gelen vatandaşlarımız, merasim töreninin sonunda havaya atılan ve uzman olmayan kişilerin kullandığı havai fişekler tarafından risk altında kalmaktadır. Böylesine mutlu günlerde kimsenin kimseye acı yaşatmaya hakkı olmadığı düşüncesindeyiz. Düğünlerde ve diğer merasimlerde kullanılacak bu maddeler için lütfen uzman personel kullanın. Bilmeyen kişilerin elinde neredeyse silaha dönüşebilecek havai fişekler, ancak bilinçli yapılan ateşlemeler sonucu eğlencelere renk katar. Ayrıca her kutlamanın yasayla da sınırları çizilen makul bir zamanı vardır. Güvenlik birimlerimizin işini zorlaştıracak ve etrafımıza rahatsızlık verecek eylemlerden kaçınmamız gerekir."

Milletvekili Dal, silahların ateşlenmesinden ve ortaya çıkan sesten, gürültüden memnun olan çok az kişi bulunduğunu belirterek, "Fakat bundan olumsuz etkilenen çocuklar ve hamile bayanlar başta olmak üzere birçok kişi vardır. Kimsenin kendi zevkini ve coşkusunu, başkalarına korku, üzüntü ve acı olarak çektirmeye hakkı yoktur. Havaya silah sıkmak, zamansız ve amatörce havai fişek kullanmak, insanlarda korku ve panik meydana getirmek, asla bir kutlama ve sevinç gösterisi olamaz. Onun için değerli halkımızdan sevinçlerini ve coşkularını havaya silah sıkarak göstermemelerini ve bunun toplum ve insanlar üzerinde olumsuz bir etki yapacağını ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağını bilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı. - KİLİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ahmet Salih Dal Ak Parti Türkiye Kilis Politika Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

MHP'li Büyükataman: Normalleşme tiyatrosunun MHP'ye ve devlete operasyon olduğu açığa çıktı

MHP'li Büyükataman: Normalleşme tiyatrosunun MHP'ye ve devlete operasyon olduğu açığa çıktı

Bakmadan Geçme

Nevşehir Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Muş Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Muğla Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Mersin Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Manisa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Malatya Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Konya Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Kütahya Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Kilis Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kilis Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Kırıkkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırıkkale Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Kırklareli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırklareli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Kırşehir Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kırşehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Kars Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Kars Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Karaman Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Karaman Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Karabük Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Karabük Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Düzce, Sakarya ve Sinop'ta denize girişler yasaklandı

Düzce, Sakarya ve Sinop'ta denize girişler yasaklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title