Haberler

TDV Uluslararası İyilik Ödülleri sahiplerini buldu

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törende, Türkiye ve dünya genelindeki iyilik öncülerine ödüller takdim edildi. Ödüle layık görülen isimler arasında Necmettin Erbakan Akyüz, İbrahim Taşdemir, Ahmet Seferoğlu, Turgut Kılıç, Ömer Faruk Bilgili, Ali Fuat Atik, Murat Kekilli, Duygu Kaçaranoğlu, Bisibo Amani, Ümmü Enes, Halil Kastrati, Ebu Ziya ve Server Beşirli bulunuyor.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Uluslararası İyilik Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle sahiplerini buldu.

Türkiye ve dünya genelindeki iyilik öncülerine ödül takdim etmek üzere Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, ödüller Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi. Takdim töreninde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yer aldı.

Yurt içi İyilik Ödülleri

İstanbul'da Aralık 2023'te düzenlenen Avrupa Wushu Kung Fu Şampiyonası'nda şampiyon olduktan sonra podyumda Filistin bayrağı açarak dabke dansı yatığı için şampiyonluğu iptal edilen Türk wushu kung fu sporcusu Necmettin Erbakan Akyüz'e ödülü takdim edildi.

Farklı dillerde hazırladığı kartlar sayesinde, camisini ziyaret eden turistlerin sevgilerini kazanan, İzmir'in Selçuk ilçesi İsa Bey Camii İmamı İbrahim Taşdemir de ödüle layık görülen isimler arasında yer aldı.

Kayseri'nin İncesu ilçesinde 1410 cami için 25 yıl boyunca yetecek elektrik enerjisini üreten güneş panellerini kuran Ahmet Seferoğlu da ödül verilen bir diğer isim oldu.

Aksaray'da bisikletiyle işe giderken çöpe atılan ya da çöp kenarına asılan bozulmamış ekmekleri alıp kuşlara dağıtan Turgut Kılıç'a da ödül verildi.

Yurt içi Vefa Ödülleri

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta yaşanan depremlerde hayatını kaybeden Hatay Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Denizli Valisi olarak görev yaparken Asrın Felaketi'nde Hatay'a koordinatör vali olarak atanan ve o dönemde kanser tedavisi gören Ali Fuat Atik ve TDV'nin yardım kampanyalarında, kurban bağışlarında, ihtiyaç sahiplerinin eksiklerinin tamamlanmasında yer alan sanatçı Murat Kekilli, Yurt içi Vefa Ödülleri'ne layık görüydü.

Merhum Ömer Faruk Bilgili'nin ödülü eşi Zeliha Bilgili'ye takdim edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan 4-6 Yaş Kur'an kurslarında Rize Sahil Camii öğreticilerinden Duygu Kaçaranoğlu'na da ödül verildi.

Yurt dışı İyilik Ödülleri

Burundi'de Türkiye'den gelen bağışlar sayesinde işitme engelliler için bir eğitim merkezi kuran Bisibo Amani ödüle hak kazandı.

Amani, lise öğrencisiyken tanıştığı işitme engelli arkadaşlarıyla iletişim kurabilmek için işaret dilini öğrendi, Hristiyan işitme engelliler grubunda gördüğü Müslüman bir kızdan, Müslümanlar için böyle bir grup olmadığını duyunca harekete geçti.

Bir dernek kurup, kadınlar için dikiş atölyeleri açan Amani, Burundi'ye gelen Türk heyetine hikayesini anlatma fırsatı bulunca Türkiye'den gelen bağışlarla işitme engelliler için bir eğitim merkezi kurdu.

Suriye'deki iç savaşın ardından İdlib'e yerleşen ve okula gidemeyen oğlu için uygun bir müfredat hazırlayan ve ülkesinin yalnızca ilimle kurtulacağına inanarak tek öğretmenli ve tek öğrencili okul kuran Ümmü Enes, ödüle layık görüldü.

Toprağını tek etmeyen Enes, önce arkadaşlarının çocukları, sonra civarda okulu duyan insanların evlatlarına ders verirken, TDV'nin katkılarıyla 2. Abdülhamid Han Okulu ve Anaokulu bir binaya kavuşuyor.

Balkanlardaki savaşlarda yetim kalan çocuklar için Kosova'da Balkan Yetimleri Derneği'ni kuran Halil Kastrati'ye de ödül verildi.

Kastrati, dernek kurmakla yetinmeyerek, açtığı AŞ evleri ve yaşlı evleriyle Kosova'dan Sırbistan'a, Makedonya'ya uzanan bir iyilik yolunu açtı.

Yurt dışı Vefa Ödülleri

Filistin'de işgalci İsrail kuvvetlerinin saldırılarında, torunları kollarında vefat eden Gazzeli Ebu Ziya ve Türkiye'nin yaşadığı Asrın Felaketi'nden hemen sonra Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den arabasına yüklediği yardımlarla yola koyulan Server Beşirli de ödüle layık görülen isimler oldu.

Gazzeli Ebu Ziya'nın ödülü, yakını Yousef Abu Hassira'ya verildi.

Kaynak: AA / Güncel

Necmettin Erbakan İbrahim Taşdemir Murat Kekilli Fuat Atik Türkiye İyilik Dünya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz mesajı: Darbeye tiyatro diyenleri affetmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz mesajı: Darbeye tiyatro diyenleri affetmeyiz

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Bakmadan Geçme

Aşure Günü neler oldu, önemi nedir? Aşure Günü'nün fazileti nedir, neden kutlanır? BUGÜNKÜ ALTIN FİYATLARI | Çeyrek altın, gram altın ne kadar? 15 Temmuz altın fiyatları ne kadar oldu? KAPALI ÇARŞI DOLAR KURU! Dolar ne kadar, 1 Dolar kaç lira? Bugün (15 Temmuz) Dolar ne kadar oldu? Sela ne zaman okunur, anlamı nedir? Sela nedir, Türkçe anlamı ne demek? 15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title