Haberler

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyeleri Aydın'da

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri, büyük bölümü Ege Denizi'nde dramla biten göçmen sorununun insani boyutunu araştırmak üzere Aydın ve Kuşadası'nda incelemelerde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri, büyük bölümü Ege Denizi'nde dramla biten göçmen sorununun insani boyutunu araştırmak üzere Aydın ve Kuşadası'nda incelemelerde bulundu.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal başkanlığındaki heyet, Aydın Valiliği ile göçmenlerin tutulduğu Çeştepe'deki misafirhanedeki inceleme ve temaslarından sonra Kuşadası'na geldi. Kaymakam Muammer Aksoy'un karşıladığı heyete burada öğlen yemeği sırasında brifing verildi. Kaymakam Aksoy brifingde, göçmenlerin kaçış yolları, kaçış teknikleri ile kaçış araçları konusunda bilgi verdi. Ele geçirilen göçmenlerle ilgili istatistiki bilgi veren Aksoy, "Son beş yılda bölgemizde 96 olayda 61 organizatör ile 1927 kaçak ele geçirilmiştir" dedi.

Birifing sonrası basının sorularını yanıtlayan Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı Ahmet Salih Dal, göçmenler ile ilgili kaçış yollarını, alınan önlemleri görmek, başarılı ve başarısız olunan noktaları belirlemek için inceleme yapmaya geldiklerini söyledi.

Aydın Valiliği'nin ardından geçtikleri barınma merkezindeki yaklaşık 40 göçmen ile görüştüklerini ifade eden Dal, "Güzel bir barınma merkezi olmuş. Arkasından Kuşadası'na geldik. Burada, Kuşadası Kaymakamımız bize istatistiki bilgiler verdi. Alınan önlemleri anlattı. Yakalanan göçmenlerin dışında karşıya geçenler de olmuştur. Komisyonumuzun isminden de anlaşılabileceği gibi amacımız göçmenlerle ilgili olayların insani boyutunu incelemek. İnsani dramlar yaşanmasın diye ne yapılabileceğine bakmak. İncelemelerimizden sonra hazırlayacağımız raporu kamuoyuyla paylaşacağız. Raporumuzu Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı başta olmak üzere tüm ilgili birimlere göndereceğiz" dedi.

GÖÇMENMLERİN ÜLKELERİNDE DE ÇALIŞMA YAPILMALI

Bir soru üzerine göçmenlerin geldiği ülkelerdede inceleme yapmak istediklerini ve yaşanan dramla ile ilgili kamuoyu oluşturmak istediklerini vurgulayan Dal, "Önce, göçmenler neden kendi ülkelerinden kaçıp geliyorlar, ona bakmak lazım. Dünyada ülkeler arasında büyük gelir adaletsizliği, çok büyük uçurumlar var. Fakir ülkelerdekiler, daha yüksek geliri ve refah düzeyi olan ülkelere ölümü de göze alarak kaçış yolu buluyorlar. Ölümü göze alarak kaçış için ülkemizi kullanıyorlar. Göçmenler lastik botlarla gidiyor, kazalar yaşanıyor. Ölenler, yaralananlar oluyor. Gerek Afrika ülkelerinden gerek Asya ülkelerinden Türkiye üzerinden çok yakın olduğu için Yunan adalarına gitmek için, bu güzergahı kullanıyorlar. Burada gördük ki emniyet güçlerimiz çok sıkı bir çalışma içindeler. Ancak yine de organizatörler gece yaya olarak kıyıya getirdikleri göçmenleri karanlıkta geçirmeye çalışıyorlar. Yunan adaları çok yakın olduğu için kaçmayı başarırlarsa bu mesafeden sonra Yunanistan'a geçiyorlar. Aslında bu insanların geldikleri ülkelerine gidip bakmak gerekiyor. Bu insanlar Avrupa'da her şeyi güllük gülistanlık, hayat koşulları çok iyi, hiçbir sıkıntı yaşanmıyor olarak bildikleri için geliyor. Oralarda yaşanan ızdırapları gidip oralarda anlatmak gerekiyor. Eğer imkanımız olursa komisyon olarak o ülkelere giderek oralarda kamuoyu araştırmaları yapacağız" diye konuştu.

Yunan sahil güvenlik botlarının yakaladıkları göçmenleri Türkiye kıyılarına getirip bırakmaya çalıştığı yönünde iddialar olduğuna da dikkati çeken Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı Ahmet Dal, şunları söyledi:

"Tabii işin bir de Yunanistan boyutu var. Yakaladıkları göçmenleri yakalayıp Türkiye'ye bıraktığı yönünde iddialar var. Aslında Yunanistan kendi karasularında yakaladığında gereğini kendi içinde yapması gerekiyor. Ama iddialara göre, Yunan sahil güvenlik ekipleri ülkelerine almayarak yine ülkemize göndermeye çalışıyorlar. Gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse Sahil Güvenlik güçlerinin bu yönde görüşmeleri sürdürdüğü bilgisi de aldık. Organizatörlerin aldığı cezalarla ilgili yaptırımları bilmiyorum. Ancak burada bir eksiklik varsa Adalet Bakanlığı'yla irtibata geçeceğiz."

Dal başkanlığındaki TBMM Komisyonu daha sonra Kuşadası Yat Limanı'na geçip, buradan 311 Numaralı Sahil Güvenlik Botu Komutanı Yüzbaşı Akın Coşkuner eşliğinde, göçmenlerin kaçış yollarını görmek için Dipburun ve Kalamaki Milli Park açıklarında inceleme yapmaya gitti. - Aydın

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ahmet Salih Dal Kuşadası Türkiye Aydın Politika Güncel Haberler

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri 'İntihar etti' olmuş

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri "İntihar etti" olmuş

AVM'de çocuğa cinsel istismar! Perdenin arasından bakan anne, görevlilere koştu

AVM'de çocuğa cinsel istismar! Perdenin arasından bakan anne, görevlilere koştu

Netanyahu'nun oğlundan, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı'nı hedef alan paylaşım

Netanyahu'nun oğlundan, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı'nı hedef alan paylaşım

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hırvatistan Arnavutluk maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hırvatistan Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! 20 Haziran Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 20 Haziran burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 19 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? Çanakkale'de orman yangını! Orman yangını söndürüldü mü? Çanakkale'de orman yangını mı çıktı? 2024 YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? TYT-AYT-YDT sonuçları açıklandı mı? A Milli Takım maç takvimi! Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? #9917 A Milli Takımı kaçıncı sırada? A Milli Takımı F Grubu'nda kaç puan topladı? 19 HAZİRAN BURÇ YORUMU Burçları neler bekliyor? AŞK, EVLİLİK, KARİYER, PARA TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇINDAN KARELER #9917 Türkiye- Gürcistan maçı anlık görüntüler! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇI CANLI ANLATIM Türkiye- Gürcistan maçı kaç kaç? Eylem Tok ve oğlunun duruşması ne zaman? ABD'deki duruşma neden ertelendi?
17 yıllık ihanet! Talihsiz adam, kendisinden olmadığını öğrendiği kızların geleceğinden endişeli

17 yıllık ihanet! Talihsiz adam, kendisinden olmadığını öğrendiği kızların geleceğinden endişeli

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title