Haberler

Osmanlı köprülerinin diyarı Kırkşehitler: Kırklareli

Güncelleme:

Kırklareli'nde Osmanlı döneminin mimarisini günümüze yansıtan taş köprüler, asırlara meydan okuyor.

Kırklareli'nde Osmanlı döneminin mimarisini günümüze yansıtan taş köprüler, asırlara meydan okuyor.

Osmanlı'nın batı seferlerine çıkan orduya hizmet etmesi amacıyla yaptırdığı, aralarında Osmanlı başmimarı Mimar Sinan'ın da imzasını da taşıyan köprüler, görenlerin ilgisini çekiyor.

Kırklareli'nin Lüleburgaz ve Pehlivanköy ilçelerinde birer, Babaeski ilçesinde ise iki taş mimari ile 16. yüzyılda inşa edilmiş köprü bulunuyor.

Mimar Sinan'ın eseri 5 asırdır ayakta

Lüleburgaz ilçesinde Osmanlı donanmasının Kaptan-ı Deryalığını ve 1. Süleyman, 2. Selim ve 3. Murad dönemlerinde 14 yıl Osmanlı Devleti'nin sadrazamlığını yapmış Sokullu Mehmed Paşa'nın adının verildiği Mimar Sinan'ın eseri köprü, 1570 yılında inşa edilmiş.

Çevre taşları ince yonu, mansap yönünde muntazam on iki köşeli bir planın yarısı üzerine resmedilen piramitten oluşan kısmıyla dikkati çeken köprünün menba kısmı ise piramit yerine koni şeklinde tasarlanmış.

16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin sefere çıkan orduya hizmet etmek amacıyla yapılan köprü, günümüzde de aktif olarak kullanılıyor. Köprü, yaklaşık 5 asırdır ilk günkü ihtişamıyla ayakta duruyor.

Alpullu Köprüsü

Babaeski ilçesinde, Osmanlı'nın başmimarı Mimar Sinan'ın abide köprülerinden Alpullu Köprüsü de asırlara meydan okuyor.

16. yüzyılın ortalarında Sokullu Mehmed Paşa döneminde yapılan köprü, sivri kemeriyle dikkati çekiyor. Mimari bakımdan Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü'ne çok benzeyen eserin tek farkı, Ergene Nehri'nin batak ve kaygan olması nedeniyle orta kemerinin diğer kemerlerden daha büyük olması.

Diğer eserlerinde olduğu gibi Alpullu Köprüsü'nde de ustalığını konuşturan Mimar Sinan, köprünün inşasında büyük kemeri teşkil eden 76 santimetrelik çevre taşlarını da tek taş olarak kullanmış.

Bölgede başka hiçbir köprüde rastlanamayacak, boyları 2,5 metreyi bulan kemer taşı kullanılan 123 metre uzunluğa sahip 5 kemerli köprü, bugün de ihtişamını koruyor.

Sultan 4. Murad Köprüsü

Babaeski ilçesinde 1633'de Sultan 4. Murad tarafından yaptırılan köprü, mimarisiyle göz dolduruyor.

İlçenin doğusunda Şeytan Deresi üzerine inşa edilen köprünün orta kısmında bir tarih köşkü ve balkonu bulunuyor.

Beyaz mermer üzerine beş satır yazılmış kitabesi bulunan, nöbet hücreleri birer dantel gibi taş işleme olan köprüde, lale ve zeren motifli süslemeleri dikkati çekiyor.

İnşa edildiği dönemde Rumeli'den gelip İstanbul'a gidecek yabancıların kontrolden geçirilmesi amacıyla kullanılan 72 metre boyundaki köprü, bugün de yoğun kullanılıyor.

Akarca Köprüsü

Pehlivanköy'de bulunan, Osmanlı'nın taş mimarisiyle 16. yüzyılda yapılmış Akarca Köprüsü'nün ayak ve taş yolu günümüze kadar ulaşmış.

Osmanlı ordularının önündeki engel olarak görülen Ergene Nehri'nin bol suyunu aşmak amacıyla yapılmış 7 yuvarlak kemerli köprü, geçmişi günümüze taşıyor.

Köprü, Ergene Nehri üzerinden Pehlivanköy ilçesi ile Edirne'nin Uzunköprü ilçelerini birbirine bağlıyor.

Kaynak: AA / Güncel

Pehlivanköy Kırklareli Babaeski Osmanlı Güncel Haberler

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlunun duruşması ne zaman? ABD, Eylem Tok ve oğlunu Türkiye'ye iade edecek mi? 2024- 2025 Süper Lig ne zaman başlayacak? Süper Lig fikstürü açıklandı mı? KPSS sınavları ne zaman? KPSS lisans, ön lisans, ortaöğretim sınavları ne zaman yapılacak? Lol çöktü mü? 18 Haziran League of Legends sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Türkiye - Gürcistan maçı canlı izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇI HD İZLEME LİNKİ 18 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Valorant çöktü mü? 18 Haziran Valorant sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm!
Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

title