Haberler

Nuh: Büyük Tufan' Filmindeki Gemi Şırnak'a Getiriliyor

'Nuh: Büyük Tufan' filminde kullanılan gemi, Cudi Dağı eteklerinde yapılacak olan Milli Park'ta sergilenmek üzere Türkiye'ye getirilmesi için girişimlere başlandı.

Russell Crowe'un başrolünde oynadığı ve Türkiye'de de gösterime giren 'Nuh: Büyük Tufan' filminde kullanılan gemi, Şırnak’ta Cudi Dağı eteklerinde yapılacak olan Milli Park'ta sergilenmek üzere Türkiye'ye getirilmesi için girişimlere başlandı. Şırnak Kültür, Turizm ve Kalkınma Dernek Başkanı Cihan Birlik, 'Nuh: Büyük Tufan' filminde kullanılan gemiyi Şırnak’a karayolu ile transferini gerçekleştirip her anının belgesel çekimi için kayıt altına alınacağını ifade etti. Geminin getirilmesiyle birlikte kentte turizm patlaması yaşanacağını söyledi. Birlik, getirilen gemiyi yıllarca çatışmalar ile anılan Cudi Dağı eteklerinde olan boş araziye yerleştirdikten sonra burayı Milli Park ilan edip ardından bölge şartlarına uygun hayvanları buraya getirip bir hayvanat bahçesi yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Projelerini Şırnak Valisi Hasan İpek’le paylaştıklarını anlatan Birlik, "Bu projemizi çok değerli valimize de arz ettik. Valimiz de bu projenin arkasında olduğunu ve bize gerekli olan tüm desteği vereceklerini söylediler. Kendilerine de buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dünyaca ünlü olan Nuh’un Gemisi’nin ta Panama’dan buraya getirilmesi esnasında bunu bir belgesel haline getirmeyi düşünüyoruz. Bu belgeselinde Türkiye’de ve dünyada izlenime girmesini hedefliyoruz. Hayvanat bahçesiyle beraber burayı milli park ilan ettikten sonra Cudi Dağı eteklerinde sergilenen Nuh’un Gemisi'ne, Van’a, Mardin’e ve Midyat’ta gelen turistlerin buraya gelerek buranın da o güzel illerden farklı olmadıklarını göstermek istiyoruz" dedi.

"KÜLTÜR BAKANINDAN ŞIRNAK İÇİN, ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ"

Geçmiş dönemlerde yaşanan terör olayları nedeniyle bölgeye yatırım yapılmadığını aktaran Birlik, "Şırnak’ta olan değerlerin, Şırnak’ta olan kültürün Türkiye’nin hemen hemen hiçbir yerinde bulunmadığını ama artık bizler bu güzel projelerle bunları aşmak istiyoruz. Bu projeler ile birlikte Şırnak’ımıza, Cudi’mize binlerce turist akın edecek. Memleketimizde turizm patlaması olacak. Kalkınma patlaması olacak. İstihdam olacak. Yani aklımıza gelebilecek her türlü katkıyı biz memleketimize bu proje ile beraber sağlamayı düşünüyoruz. Biz proje kapsamında Sayın Kültür Bakanımıza gitmeyi düşünüyoruz. Kültür Bakanımızdan önemli destek almayı düşünüyoruz. Kendilerine de buradan seslenmek istiyoruz. Bu milli birlik ve beraberlik kardeşlik projesine, destek vermelerini arzu ediyoruz" diye konuştu.

Ekrem Ertaş isim vatandaş ise, "Amerika’dan buraya Nuh Gemisi’nin gelmesi demek, bütün dünyanın Nuh’un olayının burada sonuçlandığını burada olduğunu göstergesidir. Turizm açısından faydası olur. Belki onun için dış ülkelerden sırf o devasa, hem filme konu olduğu için hem de Şırnak’ta gerçekleşen Nuh’un gemisiyle Şırnak’a özdeş bir konu olduğu için belki bir sürü dışarıdan insan buraya akın eder" şeklinde konuştu.

Özgür Sakur isim esnaf ise, "Şırnak’a katkısının iyi olacağını düşünüyorum. Turizm açısından olsun, Türkiye açısından olsun. Şırnak’ın önemi artar. Mesela Amerika’dan buraya gelmesi demek, bütün dünyada yankı yapacak bir söz gibi bir şey olur. Artık herkes anlar ki geçmişte olan Nuh tufanının Şırnak’ta olduğunu. Herkes kabul etmiş olur. Bu da Şırnak açısından büyük bir önem taşıyor" dedi.

CEMAL KÜLTER

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Russell Crowe Türkiye Şırnak Cudi Politika Güncel Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri 'İntihar etti' olmuş

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri "İntihar etti" olmuş

Uyumak için girdiği otogar mescidinden cesedi çıktı

Uyumak için girdiği otogar mescidinden cesedi çıktı

Bakmadan Geçme

Almanya Macaristan maçı CANLI izle! (EURO 2024) Almanya Macaristan EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Hırvatistan Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hırvatistan Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Nedim Bajrami hangi takımda, nerede oynuyor? Arnavutluk Milli Takım oyuncusu Nedim Bajrami kimdir? TRT 1 canlı maç izle! (4K) ALMANYA-MACARİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Hırvatistan Arnavutluk maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hırvatistan Arnavutluk maçı ne oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hırvatistan Arnavutluk maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hırvatistan Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! 20 Haziran Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 20 Haziran burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 19 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? Çanakkale'de orman yangını! Orman yangını söndürüldü mü? Çanakkale'de orman yangını mı çıktı?
AVM'de çocuğa cinsel istismar! Perdenin arasından bakan anne, görevlilere koştu

AVM'de çocuğa cinsel istismar! Perdenin arasından bakan anne, görevlilere koştu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title