Haberler

Şırnaklılar, "Nuh: Büyük Tufan" Filmindeki Gemiyi İstiyor

Güncelleme:

"Nuh: Büyük Tufan" filmindeki geminin, Cudi Dağı'nda yapılacak olan Milli Park'ta sergilenmek üzere Türkiye'ye getirilmesi için girişimlere başlandı.

Russell Crowe'un başrolünde oynadığı ve Türkiye'de de gösterime giren 'Nuh: Büyük Tufan' filminde kullanılan gemi, Şırnak'ta Cudi Dağı eteklerinde yapılacak olan Milli Park'ta sergilenmek üzere Türkiye'ye getirilmesi için girişimlere başlandı.

KÜLTÜR VE TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI: GEMİNİN GELMESİYLE KENTTE TURİZM PATLAMASI YAŞANACAK

Şırnak Kültür, Turizm ve Kalkınma Dernek Başkanı Cihan Birlik, "Nuh: Büyük Tufan" filminde kullanılan gemiyi Şırnak'a karayolu ile transferini gerçekleştirip her anının belgesel çekimi için kayıt altına alınacağını ifade etti. Geminin getirilmesiyle birlikte kentte turizm patlaması yaşanacağını söyledi. Birlik, getirilen gemiyi yıllarca çatışmalar ile anılan Cudi Dağı eteklerinde olan boş araziye yerleştirdikten sonra burayı Milli Park ilan edip ardından bölge şartlarına uygun hayvanları buraya getirip bir hayvanat bahçesi yapmayı planladıklarını dile getirdi.

"VALİMİZ DE BU PROJENİN ARKASINDA"

Projelerini Şırnak Valisi Hasan İpek'le paylaştıklarını anlatan Birlik, "Bu projemizi çok değerli valimize de arz ettik. Valimiz de bu projenin arkasında olduğunu ve bize gerekli olan tüm desteği vereceklerini söylediler. Kendilerine de buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dünyaca ünlü olan Nuh'un Gemisi'nin ta Panama'dan buraya getirilmesi esnasında bunu bir belgesel haline getirmeyi düşünüyoruz. Bu belgeselinde Türkiye'de ve dünyada izlenime girmesini hedefliyoruz. Hayvanat bahçesiyle beraber burayı milli park ilan ettikten sonra Cudi Dağı eteklerinde sergilenen Nuh'un Gemisi'ne, Van'a, Mardin'e ve Midyat'ta gelen turistlerin buraya gelerek buranın da o güzel illerden farklı olmadıklarını göstermek istiyoruz" dedi.

"KÜLTÜR BAKANINDAN ŞIRNAK İÇİN, ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ"

Geçmiş dönemlerde yaşanan terör olayları nedeniyle bölgeye yatırım yapılmadığını aktaran Birlik, "Şırnak'ta olan değerlerin, Şırnak'ta olan kültürün Türkiye'nin hemen hemen hiçbir yerinde bulunmadığını ama artık bizler bu güzel projelerle bunları aşmak istiyoruz. Bu projeler ile birlikte Şırnak'ımıza, Cudi'mize binlerce turist akın edecek. Memleketimizde turizm patlaması olacak. Kalkınma patlaması olacak. İstihdam olacak. Yani aklımıza gelebilecek her türlü katkıyı biz memleketimize bu proje ile beraber sağlamayı düşünüyoruz. Biz proje kapsamında Sayın Kültür Bakanımıza gitmeyi düşünüyoruz. Kültür Bakanımızdan önemli destek almayı düşünüyoruz. Kendilerine de buradan seslenmek istiyoruz. Bu milli birlik ve beraberlik kardeşlik projesine, destek vermelerini arzu ediyoruz" diye konuştu.

"BİR SÜRÜ İNSAN BURAYA AKIN EDECEK"

Ekrem Ertaş isim vatandaş ise, "Amerika'dan buraya Nuh Gemisi'nin gelmesi demek, bütün dünyanın Nuh'un olayının burada sonuçlandığını burada olduğunu göstergesidir. Turizm açısından faydası olur. Belki onun için dış ülkelerden sırf o devasa, hem filme konu olduğu için hem de Şırnak'ta gerçekleşen Nuh'un gemisiyle Şırnak'a özdeş bir konu olduğu için belki bir sürü dışarıdan insan buraya akın eder" şeklinde konuştu.

Özgür Sakur isim esnaf ise, "Şırnak'a katkısının iyi olacağını düşünüyorum. Turizm açısından olsun, Türkiye açısından olsun. Şırnak'ın önemi artar. Mesela Amerika'dan buraya gelmesi demek, bütün dünyada yankı yapacak bir söz gibi bir şey olur. Artık herkes anlar ki geçmişte olan Nuh tufanının Şırnak'ta olduğunu. Herkes kabul etmiş olur. Bu da Şırnak açısından büyük bir önem taşıyor" dedi. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Russell Crowe Türkiye Şırnak Cudi Politika Güncel Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

500

Yorumlar (4)

KE KEeniscanli@hotmail.com:

BOŞVERİN TALİP OLMAYI,SINIRDAN KAÇAK GETİRİN.....

11
9
yanıtYanıtla
MUSTİduygu35sal@hotmail.com:

LAN OLUM BIRAKIN BU BOŞ İŞLERİ...DÜŞMANI GÜLDÜRÜP DOSTU SÖDÜRÜONUZ...

7
4
yanıtYanıtla
İYİ İYİbirsigarayaksam@hotmail.com:

Bence ŞIRNAK ne istediğini tam olarak bilmiyor..

2
4
yanıtYanıtla
AB Baskanieastside_serdar@hotmail.com:

onlarla ugrasacaginiza gidinde kendiniz yapin bre

1
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title