Haberler

Kılıçdaroğlu'nun Muhalifleri Tasfiye Planı

Güncelleme:

Köşk seçiminin ardından kurultay tartışmasının yaşandığı CHP'de Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kurultaya gitmeyi ve muhalif isimleri tasfiye etmeyi planladığı öğrenildi.

Al Jazeera'den Sibel Demirci Erdem'in haberine göre; Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve parti içi yaşanan kurultay tartışmalarının ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplandı. Parti içinden yükselen istifa ve kurultay çağrılarına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘Toplasınlar imzayı, kurultaya gidelim. Bakalım tabanda ne kadar karşılıkları var’ diyerek yanıt verdi. Al Jazeera'nin CHP yöneticilerinden edindiği bilgiye göre Kılıçdaroğlu'nun kafasında da bir kurultay planı var.

KILIÇDAROĞLU SÜRPRİZ YAPABİLİR

CHP kaynaklarına göre Kılıçdaroğlu'nun yol haritasında da kurultay görünüyor ancak bunun zamanlamasını kendisi belirleyecek. Buna göre Kılıçdaroğlu hem iktidar partisinin hem de parti içindeki muhaliflerin hamlesine göre hareket edecek. Yani CHP yönetimi öncelikle AK Parti’nin 27 Ağustos’ta yapacağı kongreyi, yeni genel başkanı ve hükümetin şekillenmesini bekliyor. CHP yönetimi Abdullah Gül’ün ‘Partiye döneceğim' açıklamasını ve Erdoğan sonrasında AK Parti’nin nasıl şekilleneceği konusunu yakın takibe aldı. Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimi bu arada parti içinde kurultay isteyen muhaliflerin de imza toplayıp toplayamayacağına bakacak. Yani bir bakıma bu süreçte muhalif kanadın gücü test edilecek. Muhaliflerin bu gücü sergileyememesi ve yeterli imzayı toplamayamaması durumunda ise Kılıçdaroğlu’nun bu kez kendi gücünü göstermek için olağanüstü kurultayı toplantıya çağıracağı konuşuluyor.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ

Kurultay hesapları ve planları yapan CHP yönetimi erken seçim ihtimalini de gözetiyor. İktidar partisinin erken seçim kararı alması durumunda ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay planını uygulamayacağı konuşuluyor. Kılıçdaroğlu bu durumda, genel seçimlere giderken parti içindeki muhalifleri aday göstermeyerek tasfiye etmeyi düşünüyor. Bu süre zarfında Parti Meclisi içinde veya grup yönetiminde yer alan muhalif isimlerin etkisizleştirilmesi bekleniyor.

MUHALİFLERİN 591 İMZAYA İHTİYAÇLARI VAR

CHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultay çağrısı yapmak için delegenin beşte birinin noter aracılığıyla imza toplaması gerekiyor. Ancak seçim maddesinin gündeme eklenmesi için ise delegenin salt çoğunluğu sağlanmalı. CHP kaynaklarının verdiği bilgiye göre kayıtlı delege sayısı 1180. Bu sayı esas alındığında seçimli bir kurultay toplayabilmek için muhaliflerin 591 delegeye ihtiyacı var. Delege hakimiyeti ise şu aşamada genel merkez yönetiminin elinde görünüyor. CHP tüzüğüne göre genel başkanın olağanüstü kurultayı toplantıya çağırma ve gündemi belirleme yetkisi bulunuyor.

BAYKAL, SAV VE SARIGÜL CEPHESİ

CHP’de ulusalcı kanatta yer alan milletvekilleri Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında Kılıçdaroğlu’nu istifaya çağırarak kurultay fitilini ateşledi. Kurultay isteyen cephede eski Genel Başkan Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav ve onlara yakın isimler de yer alıyor. Kılıçdaroğlu’nun partiye dönmesine yeşil ışık yaktığı ve 30 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdiği Mustafa Sarıgül de CHP içindeki tartışmaları takipte. CHP içinde Sarıgül ile ilgili yapılan yorum ise ‘Sarıgül bugünkü kurultay tartışmalarının içinde yer almayacak, çünkü bugün parti içinde bir etkisi yok. Amacı 2015 genel seçimlerinde Meclis’e girmek ve milletvekili olarak genel başkanlık iddiasını ortaya koymak” şeklinde.

TEKİN: SARIGÜL'LE GÖRÜŞMEDİM

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerle yaptığı sohbette parti içindeki tartışmaları değerlendirdi. Tekin, Mustafa Sarıgül ile görüştüğü iddialarını yalanladı. Gürsel Tekin “ Sarıgül ile görüşme ihtiyacım olursa gizlemem. Ben cam gibiyim. Bu zamana kadar temiz durdum, bundan sonra da durmaya devam edeceğim” dedi. Tekin muhalif milletvekilleri için disiplin mekanizmalarının işletilip işletilmeyeceği yönündeki bir soruya ise “Bir karar alınmadı ama partide hukuk işleyecek” yanıtını verdi. Tekin,"CHP'de bir şey olmaz, CHP yoluna devam eder. Bağırır çağırır sonra kol kola gezeriz" dedi.

Kaynak: Haberler.Com / Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Mustafa Sarıgül Gürsel Tekin Ak Parti Politika Güncel Güncel Haberler

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

MHP'li kaynaklar 'Ciddi bir sorun yok' diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

MHP'li kaynaklar "Ciddi bir sorun yok" diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

Bakmadan Geçme

Iron Man filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Iron Man filmi ne zaman, nerede çekildi? 25-26 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Küçük Esnaf filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Küçük Esnaf filmi ne zaman, nerede çekildi? Gülen Gözler filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Gülen Gözler filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 25-26 Haziran hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Avanak Abdi filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Avanak Abdi filmi ne zaman, nerede çekildi? Dokunmayın Şabanıma filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dokunmayın Şabanıma filmi ne zaman, nerede çekildi? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! Babası filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babası filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 #129300 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 25 Haziran Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi!
Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

500

Yorumlar (19)

EDA:

Gönder vallahi hic acima Sayin Kilicdaroglu.Onlar partilerine,milletine ve size ihanet ettiler.Birakin ne halleri varsa görsünler.

20
27
yanıtYanıtla
TÜRK EDAhakann@hotmail.com:

neden banka yöneticileriniz muhalif istemiyor diyemi yenile yenile alışkanlık olmuş sizde demokrasi nedir bilmiyosun

yanıt0
yanıt0
ali kına:

ben bir akpli olarak kılıcdaroğlunun chpyi gercek çizgisinden çıkardıgını ve cemaatle ilişki halende oldugunu biliyorum eklemettin denen kukla ısmarlama adayında cemmaetin adayı oldugunu chplilerde biliyordu oysa mhp meral seneri chpde bir bayan adayı gösterse 2. tura kalırdı seçim 2. turda çatı aday olarak bir bayan başbakanımız olabilirdi kılıcdaroğlu gitmezse chp ile bdp yer değişecektir oy sıralamasında acil kafanız değişsin

27
7
yanıtYanıtla
İSTEYİNCE OLUR...:

CHP İKTİDARA GELMEK İSTİYORSA ...SİMA OLARAK HEPSİ HALUK KOÇ VE EMİNE ÜLKE TARHAN GİBİ OLMALI... MUHARREM İNCE GİBİ KONUŞMALI...PARTİ TABANINDAKİ ÇIKARCI CAHİL KESİMİ EĞİTMELİ...FAKİRLERE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILMALI....MEDYAYA PARA VERMELİ....SONUÇTA I AKILLI AYDIN KESİM TAYYİPİ İSTEMİYOR...10 AY İÇİNDE RAHAT KAZANIR...EĞER GERÇEKTEN İSTİYORSA...

9
15
yanıtYanıtla
cenkcenk.ozdal@hotmail.com:

haluk koç gibi konuşmasınlarda adam yumuşak gibi konuşuyor

yanıt0
yanıt0
KAZIM KARTAL:

Akp den .008 oy alan adayın sandığa gitmeyenlerin yüzde elli chp liyi sağlamıştır bravo senin adayına miting yapma kabiliyeti olmayan rakibi yıpratma sitrejisi olmayan yeteri kadar millet tarafından tanınmayan bir adamı aday göstereceksin ve seçimi kazanacasın yok öyle bir şey .SEN ZATEN KAYBETMEK ÜZERE PLANLAMIŞSIN

17
3
yanıtYanıtla
KILIFDAROĞLU!:

HA BU CHP''DE OLMASA NASIL VAKİT GEÇECEK YAA, FİLM OLDULAR,OSCAR ALIR BUNLAR!

15
3
yanıtYanıtla
alaaddin:

ey halk partisi.halkın başörtüsüyle uğraştınız.yapılacak hizmetleri mahkemelerle durdurmaya çalıştınız.meclisteki çıkarılmak istenen kanunları engellemek için herşeyi yaptınız.halka hizmet eden bir başbakana ağza alınmayacak hakaretler yaptınız.hükümetin yanında olmadınız ve milli bir duruş sergilemediniz.partiyi alevi partisine çevirdiniz.solculuk sadece ağzınızda ve ne zaman garibanların yanında oldunuz bir hiç.ayrıca fettullahla beraber olup iktidarı yıkmaya çalıştınız.kasetler çıkarıp montajlarla iş yapmaya kalktınız.halktan cevabı aldınız.bu çizginiz ile daha çok seçimlerde birbirinize düşeceksiniz.

9
7
yanıtYanıtla
SIKINTI:

rtd haklıymış

14
2
yanıtYanıtla
BİROL ACAR:

kılıçtaroğlu ve bahçeli hemen istifa etmeli...... her ikiside alkollü araç kullanan şöförden daha tehlikeli....ben bir alkoliğim....6 yıldır alkol kullanmıyordum ......bu ikisi yüzünden tekrar alkole başladım......çekin gidin kardeşim..... 12 yıldır çenenizde yorulmadı...... partilerin başına padişah kesildiniz.....ekmelettin elinden geleni yaptı.....sizin ona katkınız olduğunu zannetmeyin.....insanların çaresizliklerini kullanmak manevi bir hırsızlıktır.....siz çaresiz bıraktınız bu milleti .....utanın artık ve itiraf edip istifa edin....sizden bundan sonra sabun bile olmaz...

12
3
yanıtYanıtla
Tüm 19 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title