Haberler

İtalya'da Gazze için insani ateşkes çağrısı kabul edildi

Güncelleme:

İtalya'da Temsilciler Meclisi'nde, Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon iktidarına Gazze'de insani ateşkes için çalışmasına yönelik çağrı yapan bir önerge kabul edildi.

İsrail'in Gazze'deki saldırıları, Orta Doğu'daki gelişmeler başlığı altında İtalyan parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda ele alındı.

Genel Kurulda, ana muhalefetteki Demokratik Parti'nin (PD) verdiği; Gazze'deki sivilleri korumak için acil insani ateşkes ile Gazze'ye hızlı ve insani yardım erişiminin sağlanması ve İsrailli rehinelerin serbest bırakılması konusunda önerge, 128 oyla kabul edilirken, sağ koalisyon iktidarı partilerine mensup 159 milletvekili ise çekimser kaldı.

İtalyan yasalarına göre, parlamentoda kabul edilen önergelerin yasal bağlayıcılığı bulunmamakla birlikte hükümete çağrı niteliği taşıyor.

Ana muhalefetteki PD'nin lideri Elly Schlein, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, önergeyi bu konuda ilerleme sağlamak için sunduklarını belirterek, "İktidar çekimser kaldı, muhalefet ise olumlu oy kullandı. Ancak kabul edildi. Bu bizim için önemli bir şey. Meclis, bugün Gazze'deki tüm sivilleri korumak ve halen Hamas'ın elinde olan rehineleri serbest bırakmak için acil insani ateşkes çağrısında bulunuyor." dedi.

Schlein, bugün kabul edilen önergelerinin içinde iki devletli çözüme yönelik siyasi bir konferans başlatılması önerisinin de olduğunu ve bunu da önemsediklerini söyledi.

Önergede yer almayan, Filistin Devleti'nin Avrupa Birliği (AB) tarafından tanınması konusunda da Schlein, ısrarcı olmaya devam edeceklerini söyledi.

Ana muhalefet lideri Schlein, bu konuda Başbakan Giorgia Meloni ile bir telefon konuşması yaptığını ve kendisinden Orta Doğu konusunda İtalyan hükümetinin daha güçlü ve kapsayıcı bir diplomatik girişimde bulunmasını istediğini dile getirdi.

Bu arada, bir diğer büyük muhalefet partisi 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S) grup başkanvekili Francesco Silvestri de bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Meclis'te kendilerinin de Gazze'de ateşkes ve insani koridorlar açılmasını talep eden, ayrıca Meloni hükümetine İsrail'in Refah'taki saldırısına karşı tavır almaya davet eden bir önerge sunduklarını belirtti.

Silvestri, iki halk ve iki devletli çözüm isteniyorsa bunun için somut adımlar atılması gerektiğini de ifade etti.

Diğer yandan, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda iktidar partilerinin de sunduğu başka önergeler de görüşülüp oylandı.

Kaynak: AA / Güncel

İsrail İtalya Gazze İsrail Orta Doğu Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Bitlis İl Emniyet Müdürü kimdir? Ortaç Şekerlioğlu kimdir? Bombacı Mülayim olayı ne, Bombacı Mülayim kim, adı ne? Bitlis, Bombacı Mülayim neden gözaltına alındı? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 17 Nisan 2024 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 17 Nisan 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 17 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 17 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 17 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 17 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 17 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 17 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 17 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 17 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 17 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 17 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Akrep yenir mi? Akrep yemek helal mi, haram mı? DİYANET AÇIKLADI Servet Yardımcı hangi takımlı, Servet Yardımcıkimdir?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title