Haberler

İspanya Dışişleri Bakanı: İsrail ve Filistin Halkları Aynı Hakka Sahip

Güncelleme:

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İsrail ve Filistin halklarının barış ve güven içinde gelecek için aynı hakka sahip olduğunu söyledi. Albares, İspanya'nın uluslararası faaliyetlerinde düşünülmesi gereken unsurların yer aldığı, bunlardan ilkinin barış olduğunu vurguladı.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İsrail ve Filistin halklarının barış ve güven içinde gelecek için aynı hakka sahip olduğunu söyledi.

Albares, "Política Exterior" dergisi için "Diyalog, Anlayış ve Barış için Aktör Olarak İspanya" başlıklı makale kaleme aldı.

İspanya hükümetinin, uluslararası arenada kabul görmüş, aktif ve lider konuma sahip olduğunu belirten Albares, ülkesinin Avrupa ve uluslararası mimaride önemli pozisyonlarda görev yaptığını kaydetti.

İspanya'nın uluslararası faaliyetlerinde düşünülmesi gereken unsurların yer aldığı, bunlardan ilkinin barış olduğunu vurgulayan Albares, Orta Doğu'da barışın sağlanması gerektiğini belirterek, "İsrail ve Filistin halkları barış ve güven içinde bir gelecek için aynı hakka sahiptir." ifadesini kullandı.

Albares, İspanya'nın barışı temin edecek iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için Avrupa konsensüsünü desteklediğini, tepkisel diplomasinin yeterli olmadığını, aktif, proaktif, öngörülü, ekonomik, siyasi ve kültürel girişimleri destekleyen bir diplomasiye ihtiyaç duyulduğunu ve bunun hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına da değinen Albares, 7 Ekim 2023'te İsrail'e yapılan saldırıyı mazur görmediklerini ve Hamas'ın, Filistin halkıyla meşru Filistin hükümetini temsil etmediğini savundu.

Albares, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında sivil halkın korunması ve temel ihtiyaçlara erişiminin garanti altına alınması gerektiğine işaret ederek, Filistin'le işbirliklerini üç kat arttırdıklarını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı, "Bu nedenle insani ateşkes çağrısında bulunduk ve Barış Konferansı düzenlenmesini önerdik." ifadesini kullandı.

"Ukrayna'yı gerektiği sürece desteklemeye kararlıyız"

İstikrar, kalkınma, ilerleme ve özgürlük için barışın savunulması ve aktif bir şekilde inşa edilmesi gerektiğini kaydeden Albares, "Biz Ukrayna için barış istiyoruz. Ukrayna'yı gerektiği sürece desteklemeye kararlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Albares, ülkesinin Ukrayna konusundaki tutumuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"İlk günden bu yana tutumumuz nettir: Ukrayna'ya yönelik saldırı, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın en temel ilkelerine, egemen bir devletin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır ve İspanya, gerektiği sürece tüm demokrasilerin olması gerektiği yerde durmaktadır, durmaya devam edecektir."

Güçlü ve birleşik bir Avrupa dileği

"Küresel zorlukların" çoğaldığı bir dönemde makalesinde "çok taraflılık" anlayışının önemine işaret eden Albares, İspanya'nın "çok taraflı düzeni korumak ve güçlendirmek" için harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

"İspanya halkının güvenliğinin" ülkenin dış politikasında öncelikli konu olduğunu aktaran Albares, "NATO üyeliğimiz bunun başlıca teminatıdır. İspanya'nın, doğu kanadının savunmasına olan bağlılığı, Letonya'daki Güçlendirilmiş İleri Mevcudiyet, Baltık Hava Polisi ve Romanya ve Bulgaristan'daki Güçlendirilmiş Hava Polisi'nin ikili konuşlandırılmasıyla gösterilmiştir. Ancak güney kanadını ihmal edemeyiz." yorumunu yaptı.

Albares, AB'nin genişleme politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Avrupa'nın, birlik olması halinde etkili olacağını savundu ve şunları kaydetti:

"Önümüzde Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılması, Gürcistan'ın yeni adaylık statüsü ve Romanya ile Bulgaristan'ın Şengen'e katılımına ilişkin anlaşma var ki bu da AB dönem başkanlığımızın olağanüstü bir doruk noktasıdır. Bunlar çaba, azim ve kararlılık gerektiren süreçlerdir, ama buna değer; çünkü bunlar daha güçlü, daha birleşik ve daha gerekli bir AB yolunda atılmış adımlardır. Aşırı sağın ve müttefiklerinin seslerinin, Avrupa entegrasyon sürecini yavaşlatmak, hatta tersine çevirmekle tehdit ettiği bir dönemde bunu vurgulamak önemlidir."

Akdeniz, Afrika ve Asya ülkeleriyle ilişkiler

Makalede, "Gazze krizinin" Akdeniz ülkeleri için istikrarsızlaştırıcı potansiyel taşıdığını kaydeden Albares, bu krize yanıt aranması gerektiğini dile getirdi.

Afrika Birliği'nin, Afrika kıtasının siyasi istikrarının ve ekonomik kalkınmasının desteklenmesinde temel rol oynadığına dikkat çekilerek, Asya kıtasının dünyadaki olayların gidişatını büyük ölçüde belirleyeceğinin altı çizildi.

Albares, iklim değişikliği, sağlık krizleri, göç ve uluslararası güvenliğe yönelik zorlukların üstesinden gelebilmek için Çin ile Hindistan gibi büyük ülkelere ihtiyaç duyduklarını ve kıtada İspanya'nın varlığını güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: AA / Güncel

Filistin İspanya İsrail Avrupa Birliği Çin Orta Doğu Dış Politika Uluslararası İlişkiler Göçmenler Politika Güncel Haberler

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp 'tasarruf' vurgusu yaptı

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp "tasarruf" vurgusu yaptı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Bakmadan Geçme

Sakaryaspor Bodrumspor maçı CANLI izle! (HD) 30 Mayıs Sakaryaspor Bodrumspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 30-31 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? 30-31 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 30 Mayıs Perşembe yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Survivor bireysel dokunulmazlık oyununu kim kazandı 30 Mayıs Perşembe 2024? #128250 Survivor kim kazandı? 30 Mayıs Perşembe Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #129300 Survivor CANLI izle! 30 Mayıs Perşembe TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Hudutsuz Sevda 35. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İnci Taneleri 18. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Aldatmak 71. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Aldatmak yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bayern Münih'in yeni teknik direktörü Vincent Kompany kimdir? Vincent Kompany nerelidir, kaç yaşında? Eyvah Eyvah nerede çekildi? Eyvah Eyvah oyuncuları, konusu ve fragmanı! Eyvah Eyvah ne zaman çekildi? #128250
Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title