Haberler

Irak-Türkiye Arasında Yeni Sınır Kapısı İçin Heyet Ziyaretleri Yakında Başlayacak

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak ile yeni sınır kapısının açılmasıyla ilgili karşılıklı teknik heyet ziyaretlerinin yakında başlayacağını belirterek, "Kuzeydeki (IKBY) gelişmeler (referandum) bize şunu gösterdi; Türkiye ve Irak tek kapıyla yetinmemeli." dedi.

HAYDAR HADİ - Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak ile yeni sınır kapısının açılmasıyla ilgili karşılıklı teknik heyet ziyaretlerinin yakında başlayacağını belirterek, "Kuzeydeki (IKBY) gelişmeler (referandum) bize şunu gösterdi; Türkiye ve Irak tek kapıyla yetinmemeli." dedi.

Bağdat'ta açılması beklenen Ovaköy Sınır Kapısı'na ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Yıldız, yeni sınır kapısının Irak ile ticaret açısından önemli olacağını ifade etti.

Büyükelçi Yıldız şunları söyledi:

"Bizim en önem verdiğimiz konular arasında İbrahim Halil (Habur) Sınır Kapısı'nın statüsünün belirlenmesi ve Bağdat yönetimine bağlanması geliyor. Bu olduğu takdirde biz de çifte gümrük vergisi konusunda önemli aşama kaydedeceğiz. Bu konuda (çifte gümrük) aşama kaydetmemiz bizi ikinci kapı konusunda rehavete itmemeli. İkinci kapı konusunu artık Irak ve Türkiye halletmeli."

"Teknik heyet ziyaretleri başlayacak"

"Ovaköy Sınır Kapısı ile ilgili karşılıklı teknik heyet ziyaretlerine çok yakında başlanacağı bilgisini veren Büyükelçi Yıldız, "Ancak bizim planladığımız Ovaköy'ün karşısındaki bölgenin statüsüyle ilgili görüşmeler Bağdat ile Erbil arasında devam ediyor." diye konuştu.

Yıldız, "Irak tarafından kapı açıklığa kavuşturulduğu andan itibaren Fişhabur'dan Bağdat'a varan 570 kilometrelik uzun bir yol var, o da Türkiye ile Bağdat'ı birbirine bağlayan doğrudan bir yol. Bu da o kapıyla birlikte başlayacak" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çok önemli ve herkes ne anlama geldiğini biliyor. Bunun için süratle hareket etmemiz lazım. Kuzeydeki (IKBY) gelişmeler (referandum) bize şunu gösterdi; Türkiye ve Irak tek kapıyla yetinmemeli."

Irak ile ticari ilişkiler

Irak ile ticari ilişkileri de değerlendiren Büyükelçi Yıldız, 2017 yılının gayet iyi geçtiğini, ticaret hacminin uzun dönem sonra 10 milyon doları aştığını dile getirdi.

Yıldız, 2012 ve 2013 yılında gerçekleşen büyük başarıları elde etmek için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Büyükelçi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Elbette 2012-2013'teki o zirveyi yakalama yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz. 2017 Irak için zor ama iyi haberlerin de olduğu bir yıldı. Hem DEAŞ teröründen kurtarılması hem de kuzeyin bağımsızlık çabalarının akim bırakılması, olumlu geçti. Hem DEAŞ hem kuzeydeki gelişmeler ticaretimizi etkiledi. Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle ticaret daha kolaylaşacak. Ticaret kolaylaştıkça da Türk iş adamlarına da daha geniş bir alan açılacak."

Kaynak: AA / Güncel

Fatih Yıldız Türkiye Bağdat Irak Politika Güncel Haberler

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title