Haberler

Haaretz: Rusya, Türkiye-İsrail Yakınlaşmasından Rahatsız

Güncelleme:

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Moskova'nın, son zamanlarda yaşanan Türkiye-İsrail yakınlaşmasından rahatsız olduğunu İsrail'e birinci elden ilettiğini duyurdu.

Haaretz'in dış politika yazarı ve diplomasi muhabiri Barak David'in imzasıyla, dün gazetenin internet sitesinin manşetinden yayımlanan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Moskova'da bir araya geldiği İsrail Başbakanı Netanyahu'nun özel temsilcisi ve Dışişleri Genel Direktörü Dore Gold'a hem Rusya'nın hem de Mısır'ın bu yakınlaşmadan rahatsız olduğunu bildirdi.

KONUYU RUSYA GÜNDEME GETİRDİ

Haaretz'e göre, Cenevre'de yürütülen görüşmelerde Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail adına görüşmeleri de yürüten Dore Gold'un Moskova ziyaretinde gündemin Suriye krizi ve İran'a Rus S-300 füzesi satışı olmasına karşın, Rus tarafı son zamanlardaki Türkiye-İsrail yakınlaşmasını da gündeme getirdi. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Gold başkanlığındaki İsrail Dışişleri heyetine Türk-İsrail yakınlaşmasında iki konuda kaygıları olduğunu iletti.


TÜRKİYE'NİN GAZZE'DE KÖPRÜBAŞI OLUŞTURMASI

Habere göre Lavrov, Suriye'de çıkarlarının kökten çatıştığı Türkiye'nin Gazze'de güçlü bir "köprübaşı" oluşturması ihtimalinden rahatsızlık duyuyor.

Gazeteye göre, Türk ve İsrail temsilcileri arasındaki görüşmelerde Ankara'nın Gazze ablukasının kaldırılması konusunda ısrar etmemekle birlikte, Gazze'ye elektrik üretecek güç santrali vb. gibi insani amaçlı altyapı yardımları sokmak için özel statü istiyor. Rusya ise Mısır'la birlikte, Türkiye'nin bu yolla Gazze'deki konumunu güçlendirmesinden kaygı duyuyor.

DOĞALGAZ İŞBİRLİĞİ

Haaretz, Lavrov ikinci olarak, İsrail doğalgazının Türkiye satılması ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya iletilmesi projesinden rahatsızlığını dile getirdi. Gazete, bu noktada Rusya'nın, Türkiye'nin en büyük doğalgaz tedarikçisi olduğunu hatırlattı.

Rusya ve Mısır'ın Türkiye-İsrail yakınlaşması karşısındaki ortak tavrının, Benjamin Netanyahu'nun Türkiye ile imzalayacağı muhtemel bir anlaşma üzerinde önemli etkisi olacağını kaydeden Haaretz, İsrail Dışişleri Sözcüsü Emanuel Nachshon'un Moskova'da gündeme gelen Türkiye başlığı konusunda yorum yapmaktan kaçındığını yazdı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Haaretz İsrail Rusya Dünya Güncel Haberler

Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

Trump'a suikast girişiminde bulunan gencin aracında ve evinde bomba malzemeleri bulundu

Trump'a suikast girişiminde bulunan gencin aracında ve evinde bomba malzemeleri bulundu

Trafikte tartıştığı 3 kişiyi döve döve hastanelik etti: Ufak bir sürtüşme yaşandı

Trafikte tartıştığı 3 kişiyi döve döve hastanelik etti: Ufak bir sürtüşme yaşandı

ABD'de 4 kent, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü resmen tanıdı

ABD'de 4 kent, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü resmen tanıdı

500

Yorumlar (141)

arif ataturk ve laiklik:

ISRAILLE ARAMIZ BOZULDU AVRUPAYLA AMERIKAYLA RUSLARLA BÜYLE BIR ÜLKE DE RAHATMI OLURMUS KIMSE KUSURA BAKMASIN BEN GIDER AVRUPANIN EN IYI VE EMNIYETLI ÜLKESINDE YASARIM COK DAHA IYIDIR AMA BEN GERIDE KALACAK FAKIRLERE ACIYORUM EMINIM BIRCOK ATATÜKRCÜLERIN BENIM KANAATIMDE OLDUGLARINA

16
81
yanıtYanıtla
Halo:

Savaşan kaybedebilir ama savaşmayan çoktan kaybetmiştir zaten sana kal diyen yok yallah

yanıt44
yanıt2
medet:

Bizi yaniltmazsiniz ama itiraf beni guldurdu. Gerçekler kapıya gelene kadar vatan sana canim feda bizim dedelerimiz savasti dersiniz canakkalede! guldum bu sozlerinizi hatırladıkça ne korkak oldugunuzu bilmeyenmi var ben bunu yazdiktan sonra seni atatürkçü degil diye adlandiricaklar bak gor ama taktir ettim hic yoktan durustsun.

yanıt29
yanıt6
gurbetci:

eger savas ciksin bana ihtiyac olmazda eger olursa canimi vatanima seve seve vermeye hazirim bir Saniye bile düsünmem TÜRKIYEM icin ölürüm Allah sahidim olsun

yanıt9
yanıt1
bu gemi batmayacak:

batacak gemiyi ilk önce fareler terk edermiş . yolun açık olsun

yanıt6
yanıt2
ARİF ATATURK VE LAİKLİK:

ÜNCE UCAK DÜSÜRÜLDÜ SONRA SINIRDA TOP ATISLARI YARINDA SAVAS NE RAHATIMIZ KALDI NEDE HUZURUMUZ FARKINDAYSANIZ DOGRU DÜRÜST EGLENEMIYORZ BILE BEN ARTIK BU ÜLKEDE BIRTAKA BILE DÜRMAM ISYERLERIMI VE EVIMI SATAR GIDERIM AVRUPAYA

8
32
yanıtYanıtla
vatansız seni:

alırlarsa gidersin! sonradan bizlerde kabul etmeyiz seni, öylece kalırsın ortada. . her yerde aynı yorumun var ne ayaksın sen?

yanıt9
yanıt6
ali azdin:

cehendemin dibine git

yanıt0
yanıt0
gercek:

Kürtler düşman ruslar düşman yunanlar düşman iran düşman ırak düşman suriye düşman abd düşman , ve hala savaşalım diyen gerizekalılar var kılıçla atla savaşacaklarını sanıyorlar osmanlının sonu nasıl olduysa şimdi daha kötü durumdayız kendi içimizde bile birlik yok türkiye bu politika ile paramparça olur bırakın bu cahilce naraları dışardan bakın görün neyin ne olduğunu parçalanıyoruz farkına varmadan. . .

23
15
yanıtYanıtla
anadolu:

Eğer rus uçağını düşürmeseydik, ruslar bizimle her konuda anlaşmaya hazırdı ve putinde bunu uçak vurulduktan sonra üstüne basa basa söyledi. Yani hiç rusyayla sürtüşmeden bu işi kendi lehimize sonuçlandırma imkanımız vardı. Maalesef bu dünya böyle. Bazı güçler isterse bizi bir ülkeyle düşman ediyor, isterse 3 gün sonra büyük bir aşk yaşatıyor. ben hiç kimseye inanmıyorum artık. . .

23
9
yanıtYanıtla
Tüm 141 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title