Haberler

Diyanet Rasathane Kuracak

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, son yıllarda artan cemevi ve cami tartışmalarına ilişkin her kesime mesaj göndererek, "Tamamen barış dilini kullanmayı, herkesi güzel bir dil kullanmaya davet ediyorum."

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, son yıllarda artan cemevi ve cami tartışmalarına ilişkin her kesime mesaj göndererek, "Tamamen barış dilini kullanmayı, herkesi güzel bir dil kullanmaya davet ediyorum. Geçmişte yaşanan acıların hesabını birbirimize sormayalım" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bolu İl Müftülüğü tarafından hizmete açılan yayınevi ve yurt açılışlarına katılmak için Bolu'ya geldi. Bolu Müftüsü Mehmet Şahin ile Gölcük Tabiat Parkı'nda sabah kahvaltısı yapan Görmez, daha sonra Bolu Valiliği'ni ziyaret etti. Bolu Valisi İbrahim Özçimen tarafından karşılanan Görmez, valilik özel defterini imzaladıktan sonra duvardaki resmi inceledi. Bir süre Vali Özçimen ile sohbet eden Mehmet Görmez, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçen Ramazan ayında imsak vakitlerinin eleştirilmesi üzerine çelişkileri ortadan kaldırmak için Güney Afrika'nın Capetown kentine gideceklerini söyleyen Prof.Dr. Mehmet Görmez, şöyle konuştu: "Astronomi bilimi bize hilalin hangi gün, hangi saatte nerede görüleceğini gösteriyor. Bu hesap o kadar kesindir ki bu hesap şaştığı zaman kıyamet kopar. Dünyanın dengesi bozulur. Diyanet TV'den arkadaşlarımız ve astronomi uzmanlarımız bu sene bir çelişki daha yaşatmamak için hilalin görüneceği Güney Afrika'nın Capetown şehrine gidecekler ve oradan bize hilali canlı yansıtacaklar. Bir rasathane çalışmamız var. Astronomi uzmanlarımızla toplantılarımız devam ediyor. Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede'yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığımızın bir rasathanesi, gözlemevi olacak."

Gazetecilerin cami ve cemevi tartışmaları hakkında sorularını da yanıtlayan Mehmet Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son yıllarda Türkiye'de Alevilik eksenli çok tartışma yaşanıyor. Mezhebi ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan bütün kardeşlerimizi bu konularda öfke dilini kullanmaması gerektiğini temenni ediyorum. Tamamen barış dilini kullanmayı, herkesi güzel bir dil kullanmaya davet ediyorum. Bu sorulardan ve sorunlardan kaçacağımız anlamına gelmez. Tarihte yaşanmış acıların hesabını birbirimize sormadan gelecek nesiller için bir barış dili kurmamız gerektiğini ifade ediyorum."

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, valilikteki açıklamalarının ardından İzzet Baysal Caddesinde bulunan yayınevinin açılış kurdelesini kesti. Açılışın ardından cadde boyunca yürüyüş yapan Görmez, vatandaşları selamladı. Görmez, beraberindekilerle birlikte Bolu Belediyesi'ni ziyaret ettikten sonra Cuma namazına gitti. - BOLU

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı İbrahim Özçimen Mehmet Görmez Bolu Politika Güncel Haberler

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Pendik'te kan donduran olay! İki ayrı çöp konteynerinde parçalanmış erkek cesedi bulundu

Pendik'te kan donduran olay! İki ayrı çöp konteynerinde parçalanmış erkek cesedi bulundu

Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title