Haberler

Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nin 44. Dönem Resim Sergisi Açıldı

Güncelleme:

Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 44. Dönem Resim Sergisi, Ankara'da açıldı. Sergiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar, Dışişleri Bakanlığı mensupları ve birçok davetli katıldı. Sergi, 14 sanatçının eserlerinden oluşan karma bir sergi olarak Galeri Soyut'ta gezilebilecek.

Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD) tarafından "Kökler ve Yollar" temasıyla düzenlenen 44. Dönem DMEDD Resim Sergisi'nin açılışı yapıldı.

DMEDD tarafından Ankara'da açılışı yapılan sergiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar, Dışişleri Bakanlığı mensupları, eşleri ve birçok davetli katıldı.

Sergiye ilişkin AA muhabirine konuşan DMEDD Başkanı Prof. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, 14 sanatçının eserlerinden oluşan karma serginin, Galeri Soyut'ta gezilebileceğini ifade etti.

Derneğin en baştaki amacının Dışişleri Bakanlığı mensubu olup görevi başında şehit edilen ya da görev başında vefat eden mensupların eşlerine ve ailelerine yardım eli uzatmak olduğunu anlatan Akçapar, onların çocuklarını okutmayı, burs sağlamayı, daha dezavantajlı ve başarılı çocukların okul hayatlarına destekte bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

Akçapar, bu bağlamda da çok farklı sosyal yardım projelerine imza attıklarını kaydederek, okullara gittiklerini ve ihtiyacı olan depremzede çocuklar için Bilkent Şehir Hastaneleriyle pek çok projeye imza attıklarını ifade etti.

Bugünkü serginin de daha farklı bir kültürel etkinlik olduğunu aktaran Akçapar, "Malumunuz dışişleri mensupları ya da eşleri olarak hepimiz farklı ülkelere tayin oluyoruz. Orada farklı diller öğreniyoruz, kültürlerle tanışıyoruz. Aynı zamanda da kendi kültürümüzü orada tanıtıyoruz. O yüzden bugünkü karma sergimizin adını da 'Kökler ve Yollar' olarak belirledik. Çünkü kökümüz burada, Türkiye'de, kalbimiz burada. Tabii aynı zamanda bir gurbette olma sorunsalını da ele alıyoruz. Aynı zamanda oradaki kültürle kaynaşıyoruz, kendi kültürümüzü anlatırken onların kültürlerini de öğreniyoruz." diye konuştu.

Akçapar, sergide New York'tan Japonya'ya, Orta Asya'dan çok farklı yerlere uzanan geniş bir seçkinin yer aldığına işaret ederek, 14 sanatçının hepsinin ya Dışişleri Bakanlığı mensupları eşleri ya da Dışişleri Bakanlığı mensubu olduğunu söyledi.

"Hayatın yalnızlığı ve karmaşası"

AA muhabirine konuşan ve sergide 6 eseri bulunan Sanem Altaylı da sergi kapsamında 14 eser sergilendiğini belirterek, serginin isminde de paylaşıldığı gibi "kısa kökleri ve çok uzun yolları" olduğunu dile getirdi.

Her şeyin sürekli değiştiğini kaydeden Altaylı, o nedenle herkesin bir şekilde kenarından da olsa sanata tutunduğunu ve bunu biriktirip insanlarla paylaşmak istediklerini söyledi.

Altaylı, bir mühendis olduğunu ancak evlendikten sonra sanata yöneldiğini anlatarak, "Burada da 6 tane eserimi paylaştım. Altısı da son görev yerimiz olan New York'ta yaptığım eserler. Genellikle günlük hayatın yalnızlığını, biraz telaşını, karmaşasını, renklerini ve tesadüflerini paylaşmayı seviyorum eserlerimde." ifadelerini kullandı.

AA muhabirine konuşan Ayşegül Poroy da 1992'de DMEED'nin tanıtılması ve finansal desteği için kültür ve sanat alanlarında etkinlik yaparak derneğe destek olmaya karar verdiklerini belirterek, "Kökler"in onu gösterdiğini dile getirdi.

Poroy, derneğin kültür ve sanat alanında etkinlikler yaparak öğrencileri burslu okutma imkanı yakaladıklarını ve bu bakımdan etkinliğin ayrıca çok değerli olduğunu söyledi.

Eserlerinin mekan ve zamanla çok ilintili olduğunu ve taşınmayla ilgili psikolojik bağlantılar içerdiğini anlatan Poroy, "(Sergideki) Bu eserlerde pandemi döneminde çok kayıplar olduğu için şifacı çiçekleri kullandım. O bakımdan benim için ayrı değeri var. O dönemde kaybettiğimiz, özellikle sağlık sektöründeki birçok insanın çocuklarının okutulması için benim çiçekli tablolarım satıldı ve onların eğitimi için dayanışma yapıldı." diye konuştu.

Pınar Koç da Dışişleri Bakanlığı Protokol ve Diplomatik İşlemler Genel Müdürlüğünde çalıştığını belirterek, DMEDD'ye bu sergiye ev sahipliği yaptığı ve bu imkanı sağladığı için teşekkür etti.

Koç, DMEDD'nin son derece etkin, her alanda çok büyük faaliyetlere ve yardımlara imza atan gurur duydukları bir dernek olduğunu kaydederek, derneğin yıllar içerisinde şehit ailelerine yardım, bursla zor durumda olan öğrencilerin okutulması için kermes gibi büyük organizasyonlar yaptığını anlattı.

Serginin, kültürel anlamda yine derneğin gurur verici bir etkinliği olduğunu aktaran Koç, epeydir bu karma serginin yapılmasını beklediğini ve heyecanlı, mutlu ve gururlu hissettiğini dile getirdi.

Koç, merkezdeki görevleri sırasında resme çok fırsat bulamadığını anlatarak, resim çalışmalarına İspanya'da başladığını ve Bosna Hersek tayini sırasında bu çalışmalarının hız kazanıp yoğunlaştığını söyledi.

Sergide 3 tanesi Bosna Hersek'ten olmak üzere 6 eseri bulunduğuna değinen Koç, "Bence sanat her zaman hepimizin hayatının bir parçası olmalı. Hepimiz bu işi yaparken gerçekten büyük bir huzur duyuyoruz çünkü sanatla uğraşırken tamamen sorunlarımızdan uzaklaşıyoruz, başka bir dünyaya gidiyorsun. Resim, heykel, müzik ve diğer sanat dallarının her türlüsünün hayatımızın bir köşesinde olması hepimiz açısından çok anlamlı olacak." dedi.

"Kökler ve Yollar" sergisi 19 Mayıs'a kadar Galeri Soyut'ta ziyaretçilere açık olacak.

Kaynak: AA / Güncel

Dışişleri Bakanlığı Burak Akçapar Ankara Sanat Kültür Etkinlik Güncel Haberler

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

Satır satır yazdılar! Fenerbahçe'den Galatasaray'ın şampiyonluğu sonrası ilk paylaşım

Satır satır yazdılar! Fenerbahçe'den Galatasaray'ın şampiyonluğu sonrası ilk paylaşım

Mersin'de katliam gibi trafik kazası: 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı

Mersin'de katliam gibi trafik kazası: 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı

Bakmadan Geçme

RAMS PARK ALİ SAMİ YEN SPOR TESİSLERİ NEREDE, NASIL GİDİLİR? Galatasaray stadına METRO ile nasıl gidilir? GALATASARAY ŞAMPİYONLUK KUTLAMASI! #127942 Galatasaray KUPA TÖRENİ ne zaman, nerede? #9917 GALATASARAY KAÇ PUANLA ŞAMPİYON OLDU? Galatasaray'ı şampiyon yapan puan kaç? #9917 GALATASARAY ŞAMPİYON OLDU MU 2024? Galatasaray kaçıncı kez şampiyon oldu? SÜPER LİG'DE HANGİ TAKIM KÜME DÜŞTÜ? #9917 Süper Lig'e veda eden son takım hangisi? GALATASARAY ŞAMPİYON MU? #127942 Galatasaray kaç puanla şampiyon oldu? Galatasaray'ın kaçıncı şampiyonluğu? MERSİN'DEKİ KAZADA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ? Mersin'deki zincirleme kaza nerede gerçekleşti? MERSİN'DE KAZA MI OLDU? Mersin'deki trafik kazasında kaç kişi öldü, olay ne? KASIMPAŞA BEŞİKTAŞ MAÇI CANLI İZLE! #9917 Kasımpaşa Beşiktaş maçı canlı skor! MAÇ KAÇ KAÇ, kim gol attı? GALATASARAY KİM GOL ATTI? Galatasaray Konyaspor MAÇ KAÇ KAÇ, kim gol attı? CANLI SKOR FENERBAHÇE KİM GOL ATTI? Fenerbahçe İstanbulspor maçında fark açılıyor! Kim gol attı, MAÇ KAÇ KAÇ? KADIKÖY'DE İLK DÜDÜK ÇALDI! #9917 Fenerbahçe İstanbulspor maçı kaç kaç, kim gol attı? SANİYE SANİYE CANLI ANLATIM! ŞAMPİYONLUK MAÇI BAŞLADI! #129349 Galatasaray Konyaspor maç kaç kaç, kim gol attı? CANLI ANLATIM! #9917 TRABZONSPOR ANKARAGÜCÜ CANLI HD İZLE! Trabzonspor Ankaragücü maçı hangi kanalda, İLK 11'LER AÇIKLANDI! #9917 FENERBAHÇE İSTANBULSPOR MAÇI CANLI HD İZLE! Fenerbahçe İstanbulspor maçı hangi kanalda, ilk 11'ler kim? #9917
Icardi'den Fenerbahçe'ye olay sözler: Bakalım Kadıköy'de şimdi nasıl kutlama yapıyorlar

Icardi'den Fenerbahçe'ye olay sözler: Bakalım Kadıköy'de şimdi nasıl kutlama yapıyorlar

title