Haberler

CHP'li Bekaroğlu: Gelen Demokratik Bir Başkanlık Sitemi Değildir

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Gelen demokratik bir başkanlık sistemi değildir.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Gelen demokratik bir başkanlık sistemi değildir. Çünkü başkan, aynı zamanda Meclisin, parlamentonun yasa yapma, kanun yapma yetkisine geniş bir şekilde ortak oluyor. Böyle demokrasi olmaz" dedi.

Bekaroğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile birlikte partisinin Karabük İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Bekaroğlu, referandumda 'evet' çıkması halinde, yeni sistemin demokratik bir sistem olmayacağını belirterek şöyle konuştu:

"Gelen demokratik bir başkanlık sistemi değildir. Çünkü başkan, aynı zamanda Meclisin, parlamentonun yasa yapma, kanun yapma yetkisine geniş bir şekilde ortak oluyor. Böyle demokrasi olmaz. Yargıyı, mahkemeleri belirleyen hakimlerin, savcıların sınavlarını yapan, özlük işlerini yürüten, görevden alan kuralları da başkan belirliyor. Demokrasinin en temeli olan güçler, kuvvetler ayrılığı ilkesi çiğneniyor. Bu demokrasi değil. Bunca yıl demokrasi mücadelesi veren milletimiz, bu kadar bedeller ödeyen insanlarımız buna 'evet' demeyecektir. Hükümet yetkilileri Cumhurbaşkanı, Başbakan ve iktidarın diğer sözcüleri hiçbir şekilde bu 18 maddenin ne anlama geldiğini konuşmuyorlar. Bunun yerine öteden, beriden bildiğimiz polemikle, referandumu götürmeye çalışıyorlar. Bütün bunlara rağmen halk her şeyin farkında. Bunun bir seçim olmadığını biliyor. 16'sında 'hayır' oyu çıkacak ve bıraktığımız yerden, parlamenter demokratik sistemi daha katılımcı, daha çoğulcu bir şekilde kılarak, yolumuza devam etmek için yeni bir anayasa yapacağız."

BALBAY: GELECEĞİMİZİ OYLAYACAĞIZ

Balbay da, "Recep Tayyip Erdoğan'ı gerçekten en çok seven kişinin en yüksek 'hayır'cı olması gerekir. Onu korumak için. Çünkü bir kişiye normalin üzerinde olağanüstü bir yük yüklemek o kişiye haksızlıktır. Mevlana'nın güzel bir sözüdür. 'Bir kişiye hak ettiğinden ya da yapabileceğinden çok daha yüksek sorumluluk vermekle, hiç vermemek özünde aynıdır' der. O nedenle ben, halkımızın önemli bir kesiminin bu değerlendirmede olduğunu görüyorum. Şimdi son düzlüğe giriyoruz. Halkın sandığa gitmesi için ayrıca uğraşacağız. Her birey bir reydir. Aya çıkan ilk astronot attığı ilk adım için 'Bir insan için küçük bir adım, ama insanlık için büyük bir adım' demişti. Bu referandumda da herkes kendi oyunu küçük, tek bir oy gibi görebilir, ama bu ülke için çok önemli bir oylama olacak, geleceğimizi oylayacağız" diye konuştu.

- K

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Bekaroğlu Mustafa Balbay Karabük İzmir Politika Güncel Haberler

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Galatasaray Trencin maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz Galatasaray Trencin maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Fenerbahçe Hull City maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz FB Hull City maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY TRENCİN MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti? İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç?
Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title