Haberler

  CHP'de Tüzük Değişikliği Hazırlığı

  CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, tüzükte resmen yer almamasına rağmen üç milletvekilini genel sekreter yardımcılığına getirmesi partide tüzük değişikliği beklentisini artırdı.

  30 Mart yerel seçimlerinin ardından Merkez Yönetim Kurulu'nda revizyona giden CHP tüzük değişikliğine hazırlanıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partinin yürütme organı niteliğindeki Merkez Yönetim Kurulu'nu belirlerken Gürsel Tekin'i genel sekreterliğe getirdi.  Genel Merkez'de yapılan son görevlendirmeyle de üç milletvekili Tekin'in yardımcısı olarak görevlendirildi. Ancak CHP tüzüğünde resmi olarak genel sekreter yardımcılığı görevi ve sıfatı bulunmuyor. CHP yöneticileri bu görevlendirmenin tüzüğe aykırı olmadığını MYK yönetmeliğine göre bu tip görevlendirmelerin yapılabileceğini belirtti.

  Özel ve Erdoğdu Tekin'in yardımcısı oldu

  Adana Milletvekili Ali Demirçalı,  Manisa Milletvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun onayı ile genel sekreter yardımcısı olarak görevlendirildi.  CHP tüzüğüne göre Merkez Yönetim Kurulu'nda resmen genel sekreter yardımcılığı görevi bulunmamasına rağmen bu görevlendirmeler dikkat çekti.

  Özel, Erdoğdu ve Demirçalı CHP'nin yeni ve aktif simaları arasında yer alıyor.  Manisa Milletvekili Özel Soma'daki maden faciası öncesinde Soma'daki madenlerle ilgili  araştırma önergesinin sahibi.  Özel Soma'daki maden faciası sonrasında yaptığı açıklamalarla da dikkat çekti. Özel milletvekili seçilmeden önce Türkiye Eczacılar Birliği'nde iki dönem genel sekreterlik görevinde bulundu.

  İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise Hazine kökenli bir isim. Hazine'de başkontrolör olarak görev yapan Erdoğdu CHP'nin sosyal medyayı en aktif kullanan isimlerinden biri.  Erdoğdu TBMM gündemine getirdiği yolsuzluk iddialarıyla da dikkat çekti.  CHP'nin dört eski bakan hakkında kurulan soruşturma komisyonuna üye seçilmesi için TBMM Başkanlığı'na verdiği isimler arasında Aykut Erdoğdu'da yer aldı.

  Bu görevlendirmenin yanı sıra Ankara Milletvekili Sinan Aygün ile eski milletvekillerinden Ali Kemal Deveciler de İdari Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un yardımcılığına getirildi.

  'Tüzük değişikliği için çalışma yapılıyor'

  CHP içindeki fiili görevlendirmeler yeni tüzük değişikliğinin habercisi olarak yorumlandı. Al Jazeera'nin sorularını  yanıtlayan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ' Tüzük değişikliği konusunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir çalışma yaptırdığını' açıkladı.  CHP'de tüzük değişikliği için kurultayın toplanması gerekiyor. Bunun için olağan kurultayın gündemine tüzük değişikliği eklenebileceği gibi tüzük kurultayı da toplantıya çağırılabilir.

  2002'den sonra 3 kez tüzük değişti

  CHP tüzüğünde son dönemde üç kez değişikliğe gidildi. Bu değişikliklerden ikisi Deniz Baykal döneminde gerçekleştirildi. Baykal'ın genel başkanlığı döneminde Parti Meclisi seçimi için 'çarşaf liste' uygulaması yerine 'blok liste' uygulamasına geçildi.

  2008 'de toplanan olağanüstü tüzük ve program  kurultayında ise Merkez Yönetim Kurulu'nun yapısı değiştirildi. CHP'de güçlü genel sekreterlik modeli olarak tarif edilen ve eski Genel Sekreter Önder Sav döneminde uygulanan modele son verildi. Genel başkan yardımcılıklarının sayısı artırıldı. Baykal döneminde yapılan bu tüzük değişikliği  Kılıçdaroğlu döneminde hayata geçirildi. Bu değişikliğin uygulamaya konulması ise  Önder Sav ile Kılıçdaroğlu'nun yollarının ayrılmasına neden oldu.

  2012 yılında Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığında toplanan kurultayda ise CHP tüzüğünde yapılan değişiklikle partide gençlik ve kadın kotası artırılırken olağanüstü kurultay çağrısı için gereken delege sayısı da düşürüldü. CHP yönetimi şimdi yeniden bir tüzük değişikliği üzerinde çalışıyor.

  Kaynak: Aljazeera.com.tr / Güncel

  Kemal Kılıçdaroğlu Aykut Erdoğdu Gürsel Tekin Recep Özel Politika Güncel Haberler

  TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu 'şerefsiz' dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

  TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu "şerefsiz" dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

  'Ben bu Beren'i yerim' videosu tepki çekmişti! İddiaların odağındaki muhabir ayrıntıları paylaştı

  "Ben bu Beren'i yerim" videosu tepki çekmişti! İddiaların odağındaki muhabir ayrıntıları paylaştı

  Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

  Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

  Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

  Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title