Haberler

Bakan Yılmaz: Temel Hedefimiz Üst Orta Gelir Grubundan Yüksek Gelir Grubuna Geçmek (4)

Bakan YILMAZ, ÇKA HİZMET BİNASININ TEMELİNİ ATTI Mersin'deki ziyaretlerini tamalayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) hizmet binası ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü binasının temel atma töreni için Adana'ya geldi.

Bakan YILMAZ, ÇKA HİZMET BİNASININ TEMELİNİ ATTI

Mersin'deki ziyaretlerini tamalayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) hizmet binası ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü binasının temel atma töreni için Adana'ya geldi. Bakan Yılmaz, kentteki ilk ziyaretini Adana Valiliği'ne yaptı. Vali Mustafa Büyük ile görüşen Bakan Yılmaz, daha sonra temel atma törenine geçti. Törendeki konuşmasına terörü lanetleyerek başlayan Bakan Yılmaz, şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. Terönün en büyük amaçlarından birinin; ülkenin kalkınma sürecine, gelişmesine ve büyümesine darbe vurmak olduğunu aktaran Yılmaz, "Terör, demokrasiye ve kalkınmaya düşmandır, kalkınma sürecini akamate uğratmaya çalışır. Ne yapılırsa yapılsın, hangi hadiseler olursa olsun, bu ülkeyi geliştirme ve refahını artırma sürecimiz kesintisiz ve kararlı bir şekilde devam edecek" dedi.

ÇKA hizmet binasının yanı sıra, Türkiye TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasının da temelinin atıldığını hatırlatan Bakan Yılmaz, bu iki kurumun kalkınmayla yakından ilişkili olduğunu vurguladı. Sağlıklı istatistikler olmadan, düzgün bilgiler temin edilmeden sağlıklı politikalar oluşturulamayacağını savunan Bakan Yılmaz, "Bu, kamu sektörü ve yerel yönetim için de iş dünyası ve herkes için de geçerlidir. TÜİK, bu anlamda çok önemli bir görev icra ediyor. Yöremizle ilgili her yıl daha fazla ve nitelikli istatistikler üretiyor. Yeni hizmet binasında bunu çok daha uygun bir ortamda gerçekleştirmiş olacak. Aynı şekilde ÇKA, bölge için çok değerli bir kurumumuz. 2006'da ilk kurduğumuz ajanslardan biri. Pilot ajans olarak kurduğumuz çok önemli bir kurumsal yapı. İçinde merkezi idare valilerimiz var. Yerel yönetimler, yani belediye başkanlarımız yönetimde. Diğer taraftan iş dünyamız ticaret ve sanayi odalarımız var" diye konuştu.

"TÜM YÖRELERİMİZİN POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRMEMİZ LAZIM"

2023 vizyonu için tüm yörelerin potansiyellerini harekete geçirmek gerektiğini aktaran Bakan Yılmız, şöyle devam etti:

"Bu adeta bir seferberliktir. Sadece İstanbul'un, Ankara'nın, İzmir'in potansiyeliyle Türkiye'yi 2023'e ve ötesine taşıyamayız. Her bir yöremizin üstünlüklerini, varlıklarını, potansiyellerini çok iyi tespit edip bunlar üzerinden politikalar ve projeler geliştirerek, hem bu yörelerimizi daha üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor, hem de ülkemizi uluslararası alanda çok daha üst bir noktaya taşımamız gerekiyor. Çukurova, Adana ve Mersin illerimiz ile çevresi bu anlamada çok değerli bir coğrafya, stratejik bir konumda. Adeta doğal bir lojistik merkez. Burada herşey var. Lojistik, ticaret, limanlar, deniz bağlantılar ve diğer ulaşım modları ve tarım var. Bu bölgemizde güzellikler ve turizm alanında değerlendirilecek çok önemli potansiyellerimiz var. Bu bölgenin geçmişten gelen ve giderek daha nitelikli hale gelen bir sanayi kültürü var. Kalkınma Bakanlığı olarak tüm imkanlarımızla bu bölgenin yanında olduğumuzu belirtmek isterim".

ÇKA Başkanı ve Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise bölgenin sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlama adına önemli çalışmalara imza atan ÇKA'nın yeni hizmet binasın temelini atmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Adana Valisi Mustafa Büyük de konuşmasına terör olaylarında şehit olan mehmetçiklere başsağlığı dileyerek "Türkiye'de bu tür meselelerin yanında her türlü hizmeti, gelişmeyi kalkınmayı sağlayacak çalışmalar da aralıksız devam ediyor. Bu nedenle mutlu ve memnun olduğumuz bir projenin uygulanması için buradayız" dedi. Daha sonra Bakan Yılmaz ve protokol üyeleri birlikte butonuna basarak hizmet binalarının temelini attı. Yılmaz ve beraberindekiler, törenin ardından şantiye alanına fidan dikti.

Törene, AK Parti Adana milletvekilleri Necdet Ünüvar, Fatma Güldemet Sarı, Mehmet Şükrü Erdinç, Sadullah Kısacık, CHP Adana milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu Cevdet Yılmaz Çukurova Mersin Politika Güncel Haberler

MHP'den ''el öpme' eleştirilerine zehir zemberek sözler: CHP'ye yakışan bir tavır

MHP'den '"el öpme" eleştirilerine zehir zemberek sözler: CHP'ye yakışan bir tavır

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Bakmadan Geçme

Arda Güler'in sevgilisi kim, kaç yaşında? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kimdir, nereli, boyu kaç? Masterchef Serhat kimdir, kaç yaşında, hangi sezon yarıştı? Serhat Doğramacı kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Esra kimdir, kaç yaşında, hangi sezon yarıştı? Esra Tokelli kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Tolga kimdir, kaç yaşında, hangi sezon yarıştı? Tolga Şener kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Allan Saint-Maximin forma numarası kaç olacak? Saint-Maximin Fenerbahçe'de kaç numaralı formayı giyecek, belli oldu mu? Fransa Türkiye U19 maçı CANLI izle! (HD) 16 Temmuz Fransa Türkiye maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Masterchef Serap kimdir, kaç yaşında? Serap Küçük kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Huriye kimdir, kaç yaşında? Huriye Öncen kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Sevdet kimdir, kaç yaşında? Sevdet Ayhan kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ümmühan kimdir, kaç yaşında? Ümmühan Ünavcı kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Bartu kimdir, kaç yaşında? Taha Bartu Ergün kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Türkiye U19 maçı hangi kanalda? UEFA U19 Avrupa Şampiyonası maçları hangi kanalda, nereden izlenir? Kenan Yıldız Juventus'ta kaç numaralı formayı giyiyor? Kenan Yıldız 10 numaralı formayı mı giyecek? Allan Saint-Maximin kiralık mı, satın alma opsiyonu var mı? Fenerbahçe Allan Saint-Maximin bonservisini aldı mı, kiralık mı? YSK'ye kaç kişi girdi 2024? TYT ve AYT'ye kaç kişi girdi, üniversite sınavına kaç kişi girmişti?
Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

title