Haberler

Avrupa Konseyinde Açılan "Yüzler" Sergisi

Avrupa Konseyinde açılan ve PKK terör örgütünün kurbanı her yaştan kişinin portrelerinin yer aldığı "Yüzler" adlı fotoğraf sergisinin resmi açılışında, Türkiye'ye terörle mücadelesinde destek ve terör örgütü tanımlarında çifte standart uygulanmaması çağrısı yapıldı.

Avrupa Konseyinde açılan ve PKK terör örgütünün kurbanı her yaştan kişinin portrelerinin yer aldığı "Yüzler" adlı fotoğraf sergisinin resmi açılışında, Türkiye'ye terörle mücadelesinde destek ve terör örgütü tanımlarında çifte standart uygulanmaması çağrısı yapıldı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurul çalışmaları süresince Adalet, Eşitlik ve Barış Konseyi (COJEP) ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından ziyarete açılan serginin resmi açılışı Avrupa Konseyinde yapıldı.

Açılış töreninin ardından sergiyi AA muhabirine değerlendiren AKPM Türkiye Delegasyonu üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, sergiyle teröre ve Türkiye'nin terörle mücadelesi hakkında farkındalık oluşturulmasının amaçlandığını söyledi.

Yaşar, "Burada teröre kurban verdiğimiz genç, yaşlı, her yaştan, değişik meslek gruplarından, değişik etnik aidiyete sahip insanımıza ait resimler sergilendi ve konuşmalar yaptık. Terör tabii ki bilindiği gibi sadece Türkiye'nin bir sorunu değil, Türkiye de en yakıcı biçimde bunun acılarını yaşıyor. Dolayısıyla bir farkındalık oluşsun, bir dikkat çekelim ve bunun ortak bir sorun olduğunun altını çizelim arzu ettik." ifadelerini kullandı.

Teröre karşı Avrupalı mevkidaşlarının Türkiye'nin yanında olmaları gerektiğine dikkati çeken Yaşar, "Yaşanan olaylar son bir yılda da gösteriyor ki bu sınır tanımayan bir şey. Ülkelerin ve dostların ortaklığına ve iş birliğine de çok büyük ihtiyaç var. Sonuçta Konseyin kış oturumundayız, 47 ülkeden parlamenterlerimiz buradalar. Onların da bir şekilde dikkatini çekip kendi ülkelerinde buna farkındalık oluşturmalarını arzu ettik." dedi.

AKPM Azerbaycan Delegasyonu üyesi Ganire Paşayeva da "Biz asambledeki konuşmalarımızda da söyledik, biraz sonra da söyleyeceğiz, terörle mücadelede çifte standartlar olmaz. Maalesef Avrupa ülkeleri, Avrupa kurumları terörle mücadelede Türkiye'ye karşı çifte standartla yaklaşıyorlar. Türkiye'ye yeteri kadar destek vermiyorlar. Türkiye Avrupa'nın neresinde olursa olsun her zaman terörü kınayarak terörle mücadelede birlik, beraberlik mesajı veriyor ama aynı mesajı maalesef ki birçok Avrupa ülkesinden ve kurumlarından alamıyor." diyerek terörle mücadelede iş birliği ve desteğin önemine işaret etti.

Paşayeva, Avrupa ülkeleri ve kurumlarının terör örgütleri hakkında çifte standart uygulamaması gerektiğini kaydederek şöyle devam etti:

"Bazı terör örgütleri bazı Avrupa ülkelerinden destek alabiliyorlar. Bu politik destek olabilir, mali destek veya medya desteği de olabilir. Bu çok rahatsız edici bir durumdur. O yüzden de bu sergi burada, bakın bu terör örgütleri insanlık aleyhine nasıl bir suç işliyor, nasıl bir cinayet işliyor, burada kadınlar, çocuklar, yaşlılar, gençler, polisler her kategoriden insan var. Bütün amacımız terörle mücadelede Avrupa veya Türkiye karşıtı diye çifte standart uygulamadan destek verilmesidir. Türkiye'nin terörle mücadelesine destek, Avrupa'nın kendisi için çok önemlidir. Eğer terör örgütleri aktif olurlarsa onlar Avrupa'nın sınırlarına doğru daha da yaklaşacaklar."

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye'nin Avrupa Konseyi Nezdinde Daimi Temsilcisi Erdoğan İşcan da küresel terörizmle mücadele stratejisinin dört boyutundan birinin, terör kurbanlarının unutulmaması olduğunu vurguladı.

Yüzler sergisi, AKPM kış dönemi genel kurulu süresince 47 ülkenin parlamenteri ve Avrupa Konseyi çalışanlarına, PKK terör örgütünün katliamlarını hatırlatmak ve örgütün Türkiye olduğu kadar Avrupa için de büyük tehdit oluşturduğunu sergilemek amacıyla açıldı.

AKPM Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde, geçen gün de Avrupa'da PKK ve güvenlik sorunları konulu panel düzenlenmişti.

Kaynak: AA / Güncel

AK Parti Türkiye PKK Politika Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title