Haberler

Almanya'da yeni yıla kadar 30 milyon kişinin Covid-19'a kaşı aşılanması hedefleniyor

Güncelleme:

Almanya'da Covid-19 ile mücadele kapsamında yeni yıla kadar 30 milyon kişinin aşılanması hedefleniyor.

Almanya'da Covid-19 ile mücadele kapsamında yeni yıla kadar 30 milyon kişinin aşılanması hedefleniyor.

Korona virüs salgınında günlük vaka sayılarının rekor seviyeye ulaştığı Almanya'da salgının 4. dalgasıyla mücadele sürüyor. Ülkede koalisyon görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından salgınla mücadele için hazırlanan yeni Enfeksiyon Koruma Yasası, Federal Meclis'te oy çokluğu ile kabul edilmiş, yapılan oylamada 398 "evet", 254 "hayır" oyu kullanılırken, 36 milletvekili ise "çekimser" kalmıştı.

Federal Meclisteki oylamanın ardından 16 eyalet başbakanı ile görüşen Başbakan Angela Merkel, ülkede kurulması beklenen SPD, Yeşiller ve FDP trafik koalisyonunun başbakan adayı Olsf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, ilkbahara kadar aşıya ek olarak, yeni enfeksiyon sayısını azaltmak ve enfeksiyon oranını yavaşlatmak için daha fazla koruyucu önlem alınması gerektiğini ifade etti. Federal hükümetin ve eyaletlerin birçok konuda anlaştıklarını aktaran Merkel, eyalet başbakanların 2G kuralının ülke genelinde uygulanması konusunda anlaştıklarını ifade etti. Merkel ayrıca, 2G (aşı ya da hastalığı atlatma) kuralının gelecekte spor etkinlikleri için de geçerli olması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

Scholz ise, özellikle güçlendirici aşılarla, yılsonuna kadar yaklaşık 30 milyon vatandaşın aşılanmasının gerekli olduğunu belirterek, bunun ulusal bir çaba gerektirdiğini aktardı. Scholz, işyerinde ve toplu taşımada yeni 3G (aşı, hastalığı atlatma ya da test) önlemlerine ilişkin olarak artık kararlı önlemlerin de gerekli olduğunu açıkladı.

Toplantıda, 18 yaşını doldurmuş ve ikinci aşısını 5 ila 6 ay önce olan tüm vatandaşların hatırlatma dozu yaptırabileceği, tüm huzurevi çalışanları ve ziyaretçilerinin günlük olarak negatif test sonucu ve aşılı çalışanların, haftada üç defaya kadar negatif test sonucu sunmalarının zorunluğu olduğu belirtildi.

İşyerinde, işverenin günlük olarak kontrol ettiği ve belgelediği 3G kuralı getirileceği ifade edilen toplantıda, maske zorunluluğuna ek olarak, yerel toplu taşıma ile bölgesel ve uzun mesafe trenlerde de 3G kuralı getirileceği açıklandı.

Spor ve kültür etkinliklerinin yanı sıra gastronomi ve vücut bakım hizmetleri için 2G kuralının gelecekte ülke çapında geçerli olacağı ifade edilen toplantıda, eyaletlerde hastaneye yatış oranı yüzde 3'ü aşmışsa ve yayılma sınırı yüzde 6'yı aşarsa 2G Plus kurallarının uygulanacağı, yüzde 9 sınırından itibaren temas kısıtlamaları da dahil olmak üzere Enfeksiyondan Korunma Yasası'nın tüm kurallarının devreye gireceği belirtildi.

Geçici salgın yardımının, ekonomik sonuçlarını hafifletmek için 31 Mart 2022'ye kadar üç ay uzatılacağı aktarıldı.

(Mehmet Koca/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Togo Cumhuriyeti Angela Merkel Koronavirüs Almanya Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Macron'dan Filistin sözü: Gerekli reformlar yapılırsa tanırız

Macron'dan Filistin sözü: Gerekli reformlar yapılırsa tanırız

Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

Bakmadan Geçme

30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Voleybolda yeşil kart nedir, yeşil kart neden gösterilir? #129342 Arda Güler'in bonservis bedeli ne kadar? İşte Arda Güler'in piyasa değeri
Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title