Haberler

Afganistan'da Kadınların Sesini Duyuran Radyo Kanalı

Güncelleme:

Afganistan'ın Cüzcan vilayetinde çalışanlarının çoğu kadın olan Radyo Mehran, daha geniş coğrafyada yayın yapmayı hedefliyor. Radyoda sağlık, eğitim, ahlak, tarih ve edebiyat gibi konular işlenirken, kadın odaklı programlar da büyük ilgi görüyor. Radyo, komşu vilayetlere açılmak için sponsor desteği arıyor.

Afganistan'ın Cüzcan vilayetinde çalışanlarının çoğu kadın olan radyo kanalı, daha geniş coğrafyada yayın yapmayı hedefliyor.

Ülkenin kuzeyindeki Cüzcan vilayetinde 89,3 frekansıyla yayın yapan 10 radyodan biri olan Radyo Mehran'ın 10 çalışanından 7'si kadın.

Tüm hafta günlük 18 saat yayın yapan radyodaki programlarda, ağırlıklı olarak sağlık, eğitim, ahlakın faziletleri, tarih ve edebiyat konuları işleniyor.

Anne-çocuk sağlığı ile kadın odaklı programlar da radyonun popüler yayınları arasında yer alıyor.

Radyonun yayın akışında, Afganistan ve dünya genelinde meydana gelen olayların aktarıldığı haber bültenleri ile siyaset ve spor programları bulunuyor.

Ayrıca senaryosunu çalışanların yazdığı ve seslendirdiği birkaç radyo tiyatrosu yayınlanıyor.

Komşu vilayetlere açılmak istiyorlar

Kadın ve erkek çalışanlar, yayınlarını farklı saatlerde yapıyor. Kadınlar, radyoda Geçici Hükümetin uyguladığı kurallar çerçevesinde çalışıyor.

Radyo, ağırlıkla Özbekçe olmak üzere Darice (Farça'nın Afganistan'da konuşulan lehçesi), Peştuca ve Türkmence yayın yapıyor. Haftanın 4 günü sokak röportajları da yapılarak güncel konular hakkında Cüzcan halkının nabzı tutuluyor.

Yayın hayatına 2019'da başlayan Radyo Mehran yetkilileri, gelecek günlerde Sar-e Pol, Faryab, Herat, Belh gibi çevre vilayetlerde de yayın yapmak istediklerini, bunun için sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

"Kadınların sesi olmak istiyoruz"

Radyo Mehran'ın kurucusu Cüzcanlı gazeteci Mahbub Mehran'ın eşi Nebila Mehran, radyo müdürü olarak çalışıyor.

Nebila Mehran, "Radyo Mehran kadınlar için açıldı. Cüzcan kadınlarının sesi olmak istiyoruz. Burası kadınların seslerini duyurabilecekleri bir mecra. İleride kadın katılımının daha fazla olduğu faaliyetleri artırmak istiyoruz." dedi.

Radyo Mehran'da 3 yıldır çalışan Sadiye Nazeri de haftanın 4 günü anne-çocuk sağlığı konusunda misafir ettiği konuklarıyla yayınlar yapıyor.

Afgan halkının günlük hayat pratiklerine dair bilgi içerikli programlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Nazeri, insanlardan olumlu dönüşler aldığını kaydetti.

Nazeri, "Burada bilgi içerikli programlar yapıyoruz. Yeni şeyler öğreniyoruz ve bu durum bizim için çok faydalı. Konuklarımız aracılığıyla sadece biz değil dinleyicilerimiz de yeni şeyler öğreniyor. Çalışabildiğimiz böylesi bir radyonun olmasından çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Bir diğer çalışan Süheyla Karger ise 5 yıldır radyoda görev yaptığını, hem teknik ekibe destek verdiğini hem de radyo tiyatrosunun senaryolarını yazdığını söyledi.

Karger, "Medya alanında çalışmaktan ve insanların sesini ulaştırmaktan son derece mutluyum." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Afganistan Edebiyat Cüzcan Radyo Kültür Medya Kültür Sanat Politika Spor Güncel Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title