Haberler

2B'de Peşin Ödeyene Müjde‎ ‎

Güncelleme:

2B'de peşin ödeyene büyük indirim getiren kanun tasarısı Meclis'te kabul edilerek yasalaştı. Peki yasa ne getiriyor?

Kamuoyunda 2-B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı.

BMM Genel Kurulu'nda, 2-B olarak bilinen Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazine'ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı Meclis Genel kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

Arazilerin satış bedeline ilişkin madde üzerinde, AK Parti değişiklik önergesi verdi. Kabul edilen önergeyle, hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'sinden 70'ine çıkarıldı. Satış bedelini peşin olarak ödeyen hak sahiplerine yüzde 20, yarısını peşin ödeyen hak sahiplerine ise yüzde 10 indirim yapılacak.

Değişiklik önergesi üzerine söz alan MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, önergenin altında, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ile AK Parti Kayseri ve Yozgat milletvekillerinin imzalarının bulunduğunu, her iki ilde de 2-B arazisi olmadığını ileri sürdü.

Oranın, rayiç bedelin yüzde 70'ine çıkarılmasını eleştiren Yılmaz, ''Orman köylülerinin yiyeceği ekmeği yok. Komisyonda bu oranı yüzde 50'ye çekmiştik. Yeniden yüzde 70'e çıkarıyorsunuz'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de komisyonda yüzde 70'ten yüzde 50'ye indirilen oranın burada yeniden eski haline getirildiğini belirterek, AK Parti'nin samimi olmadığını savundu. Tasarıda orman köylüsünü destekleyen hiçbir hükmün bulunmadığını öne süren Hamzaçebi, orman köylüsüne arazilerin bedelsiz olarak verilmesi gerektiğini, bu yönde değişiklik önergesi verdiklerini ancak bunun kabul edilmediğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Kayseri'de de orman köylerinin bulunduğunu ifade etti. 2-B arazilerinin üzerinde 75 milyon kişinin hakkının bulunduğunu, kendilerinin de bu hakkı 75 milyona teslim etmek istediklerini belirten Elitaş, ''Eğer araziler deden kalma ve tapusu var ise bunu zaten bedelsiz veriyoruz. Ama söz konusu olan denize nazır bölgelerde emsal bedelleri yüksek araziler ise bunu yüzde 50'ye düşürüp 75 milyonun hakkının yenilmesi doğru değil'' diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Güncel

Seyfettin Yılmaz Mustafa Elitaş Ak Parti Kayseri Politika Güncel Haberler

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

Ekonomide taşlar yerine oturuyor! Türkiye'nin risk primi son 4 yılın en düşük seviyesinde

Ekonomide taşlar yerine oturuyor! Türkiye'nin risk primi son 4 yılın en düşük seviyesinde

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title