Erdoğan, TBMM Başkanı'nın Perşembe Günü Seçilebileceğini Bildirdi

Erdoğan, TBMM Başkanı'nın Perşembe Günü Seçilebileceğini Bildirdi

AK Parti Milletvekilleriyle Biraraya Gelen Başbakan Erdoğan, Toplantının Basına Kapalı Bölümünde Meclis Başkanlığı ve Başkanlık Divanı Seçimlerine İlişkin Açıklamalarda Bulundu.

Erdoğan, TBMM Başkanı'nın Perşembe Günü Seçilebileceğini Bildirdi

AK Parti milletvekilleriyle biraraya gelen Başbakan Erdoğan, toplantının basına kapalı bölümünde Meclis Başkanlığı ve Başkanlık Divanı seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, AK Parti TBMM Grubu'nun ilk resmi toplantısının 8 Ağustos Çarşamba günü yapılacağını ve bu toplantıda Meclis Başkanlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunacaklarını belirterek, başkanlık seçiminin de perşembe günü yapılacağını bildirdi. Erdoğan, Meclis Başkanlığı seçiminde tüm turların aynı gün yapılabileceğini ifade ederek, "Seçimi aynı gün bitiririz" dedi.

Bu arada, AK Parti'nin MHP'ye de 'Meclis Başkan Vekilliği' jesti yapabileceği belirtiliyor. 4 başkan vekilinin bulunduğu mecliste başkanvekilliklerinden 2'si, TBMM'de üye tam sayısının salt çoğunluğuna sahip siyasi partiye veriliyor, diğer 2 başkan vekili de oy oranı en yüksek partiden itibaren dağıtılıyor. Bu dönemde TBMM Başkan Vekillikleri'nden 2'sini kendisi almayı planlayan AK Parti'nin, 1'ini CHP'ye, diğerini ise MHP'ye verebileceği ifade ediliyor.

(DA-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA