Erdoğan "Kardeşlik" Vurgusu Yaptı, "Kürdistan" ve "Cezaevleri Boşalacak" İfadelerini Kullandı

Erdoğan "Kardeşlik" Vurgusu Yaptı, "Kürdistan" ve "Cezaevleri Boşalacak" İfadelerini Kullandı

Erdoğan 'Kardeşlik' Vurgusu Yaptı, 'Kürdistan' ve 'Cezaevleri Boşalacak' İfadelerini Kullandı
ANKA - Haberler | Güncel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarihi Diyarbakır ziyaretinde halka hitap ederken, kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarihi Diyarbakır ziyaretinde halka hitap ederken, kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Konuşmasının bir bölümünde Erdoğan, "Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz" derken bu sözleri "genel af" sinyali olarak yorumlandı. Başbakan Erdoğan, "Kürdistan" ifadesini de kullandı.

Başbakan Erdoğan ile Irak Kürt Yönetimi Başkanı Barzani, Diyarbakır'da toplu açılış töreninde konuştu. Başbakan Erdoğan, 37 yıl sonra Türkiye'ye gelen şarkıcı Şivan Perver'e "hoş geldin" dedi. Vefatının 13. yılında Ahmet Kaya'yı da anan Erdoğan "Ah keşke o da burada olsaydı" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasındaki şu ifadeler dikkat çekti:

-"KÜRDİSTAN" İFADESİ-

"Bugün de Molla Mustafa Barzani'nin oğlu, değerli dostum Mesud Barzani'yi Diyarbakır'da misafir ediyoruz. Tıpkı babanız, amcanız gibi, kardeşlerinizin toprağına, Diyarbakır'a hoş geldiniz. Sizin şahsınızda Kuzey Irak "Kürdistan' bölgesindeki kardeşlerimizi de selamlıyoruz. Biz Erbil'de kendimizi kendi şehrimizde hissettik. Sevgili Diyarbakırlılar bugün hasrete vatan hasretini, anne, baba, kardeş hasretine burada son veriyoruz. Bugün büyük kucaklaşmaya şahit oluyoruz."

Çözüm sürecine ilişkin de önemli mesajlar veren Erdoğan, sık sık kardeşlik, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı, çözüm sürecini istemeyenlere karşı da herkesin dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Başbakan Erdoğan'ın tarihi Diyarbakır konuşmasındaki "Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz" ifadesi de dikkatlerden kaçmazken, bu sözleri "genel af" sinyali olarak yorumlandı.

-AĞLAYANLAR OLDU-

Mitingde konuşmasını Türkçe bitiren Barzani de "barış" mesajları verirken, "Birbirini kabul etmek, kardeşlik yöntemleriyle yaşamak zamanıdır" şeklinde konuştu.

Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses'in sahnede yaptıkları düet de büyük alkış toplarken, iki sanatçının seslendirdiği "Megri" (Ağlama) türküsü esnasında Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Erdoğan'ın konuşması sırasında da protokoldeki birçok ismin ağladığı görülürken, Başbakan ile aralarının gergin olduğu tartışmaları hala gündemi meşgul eden Başbakan Yardımcısı Arınç'ın duygulandığı gözlendi.

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title