Haberler

Türk Devletleri Teşkilatı'nda Siber Güvenlik Yapısı Kurulması İçin Çalışmalar Başladı

Güncelleme:

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde siber güvenliğe yönelik bir yapı kurulması için çalışmalara başladıklarını belirtti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) desteğiyle düzenlenen Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı, siber güvenlik sektöründe önde gelen isimleri bir araya getiriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde siber güvenliğe yönelik bir yapı kurulması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) desteğiyle Blackbox Security, Brandefense ve Siber Kulüpler Birliği tarafından düzenlenen Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı, BTK Konferans Salonu'nda başladı.

Siber güvenlik sektöründe önde gelen isim, kurum ve şirketleri bir araya getiren konferans, 3 gün sürecek.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sayan, etkinliğin, siber güvenlik alanında yeteneklerin artmasına ve yeni yeteneklerin keşfedilmesine olanak sağlayacağını söyledi.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan da içerisinde barındırdığı risklerle gündelik yaşantıyı adeta bir mayın tarlasına çevirdiği bildiren Sayan, "Siber alan, dünyadaki tüm ülkelerin mücadele etmesi gereken bir alana dönüştü. Pek çok ülke gibi ülkemiz de siber saldırılarla her gün sınanıyor. Araştırmalar, geride bıraktığımız yıl ülkemizde her 1000 kişiden 32'sinin siber saldırıya uğradığını ortaya koyuyor." dedi.

Sayan, siber güvenlik kavramının artık kara, deniz, hava ve uzaydan sonra beşinci harekat alanı olduğunu aktararak, bu alanın ülkeler için ulusal güvenliğin ayrılmaz ve en önemli bileşeni haline geldiğine dikkati çekti.

Siber güvenlik alanındaki yerli ve milli yazılımların önemine işaret eden Sayan, "Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ve yöneticisi olarak siber güvenlik alanında teşkilatın bünyesinde bir yapı kurulması noktasında çalışmalara başladığımızı gururla duyurmak istiyorum. Bunun ilk meyvelerini burada biz beraber çalışarak böyle etkinliklerde alıyoruz. Ayrıca, önümüzdeki yıldan itibaren BTK Akademi'deki bazı dersleri, ön lisanslardan başlamak üzere üniversitelerde de seçmeli ders olarak müfredata koyma noktasında çalıştığımızın müjdesini vermek istiyorum." diye konuştu.

Sayan, Türkiye'nin Global Siber Güvenlik Endeksi'nde Avrupa'da 6'ncı, dünyada 11. sırada olduğunu ve daha üst sıralara çıkmak için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

FBI'ın 2023 İnternet Suçları Raporu'na göre kripto paralarla ilgili dolandırıcılıkların büyüklüğünün 4 milyar dolara ulaştığını bildiren Sayan, yapay zekanın da dolandırıcılık amacıyla kullanıldığına işaret etti.

Sayan, deepfake ve ses klonlama benzeri yapay zekayla yapılan dolandırıcılık yöntemlerinden oluşan kayıpların 2028 yılında 343 milyar doları aşmasının öngörüldüğünü belirtti.

BTK Akademi'nin kullanıcı sayısı 2 milyonun üzerinde

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da son zamanlarda dünyanın gelişmiş ülkelerinin dahi karşı karşıya kaldığı siber güvenlik saldırılarının ülkeler için bir milli güvenlik tehdidi haline geldiğini söyledi.

Türkiye'nin siber güvenlik açısından önemli atımlar attığını bildiren Karagözoğlu, Kasırga, Avcı, Azad, Atmaca ve Kule gibi yerli ve milli projelerle tehditlerin en az maliyetle tespit edildiğini ve önlendiğini anlattı.

Karagözoğlu, BTK bünyesinde kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ve Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (SOME) ile siber vatanın 7 gün 24 saat korunduğuna işaret ederek, "Mayıs ayı itibarıyla USOM koordinasyonunda görev yapan 14 sektörel SOME ve 2 bin 272 kurumsal SOME ile buralarda görev yapan 7 bin 746 siber güvenlik uzmanı, ülkemizin siber sahasının korunmasına yönelik çalışmaları yürütüyor." değerlendirmesinde bulundu.

???????Azerbaycan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi Başkanı Davud Rustamov da küreselleşmeyle birlikte siber güvenliğe yönelik tehditlerin de arttığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ömer Fatih Sayan Konferans Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

Bahçeli'den AK Parti'yi küplere bindirecek ittifak çağrısı

Bahçeli'den AK Parti'yi küplere bindirecek ittifak çağrısı

Melih Gökçek 'Arsaları sattım' dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Melih Gökçek "Arsaları sattım" dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Dallas Mavericks Boston Celtics NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 13 Haziran Basketbol NBA CANLI İZLE! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 11-12 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! Survivor Final oyununu kim kazandı? 12 Haziran Çarşamba Survivor 3. finalist kim 2024? Survivor Final oyununu kim kazandı? 12 Haziran Çarşamba Survivor ilk finalist kim 2024? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Survivor (YARI FİNAL) CANLI izle! 12 Haziran Çarşamba TV8 Survivor HD izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! Hababam Sınıfı Tatilde oyuncuları kimler? Hababam Sınıfı Tatilde konusu nedir? Hababam Sınıfı Tatilde ne zaman çekildi? Hababam Sınıfı Tatilde ne zaman, nerede çekildi? Hep Yek 4: Bela Okuma Altan filmi oyuncuları kim, konusu ne? Hep Yek 4: Bela Okuma Altan filmi ne zaman, nerede çekildi? 14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olay ne, nerede oldu? Şahıslar tutuklandı mı? 2024 Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? YKS tercih kılavuzu 2024 ne zaman yayınlanacak? Gabriel Paulista saat kaçta İstanbul'a gelecek? Beşiktaş ile anlaşan Paulista ne zaman geliyor? Hz Yasuo neden hapse girdi? Mustafa Yavuz neden cezaevine girdi, sebebi ne?
Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title