Haberler

OPEC Enerji Konferansı'nda Şeffaflık ve İşbirliği Vurgusu

Abone Ol

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen 8. OPEC Enerji Konferansı'nda enerji piyasasındaki istikrar için şeffaflık, işbirliği ve diyaloğun önemi vurgulandı. Konferansa Suudi Arabistan, Ekvator Ginesi, BAE, Azerbaycan gibi ülkelerin enerji bakanları ve OPEC temsilcileri katıldı. Konferansta sürdürülebilir enerji aktarımı, petrolün rolü ve şeffaflık konuları ele alındı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından düzenlenen 8. OPEC Enerji Konferansı'nda enerji piyasasındaki istikrarın sağlanması için şeffaflık, işbirliği ve diyaloğun önemine işaret edildi.

Konferansa Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, Ekvator Ginesi Maden ve Hidrokarbon Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Antonio Oburu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl el-Mezrui, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov'un yanı sıra OPEC ve OPEC dışı petrol üretici ülkelerden üst düzey temsilciler katıldı.

OPEC Konferansı Başkanı Oburu, burada yaptığı konuşmada, sürdürülebilir ve kapsamlı enerji aktarımında dün olduğu gibi gelecekte de dünyanın petrole ihtiyaç duyduğunu, enerji dünyasında petrolün oynadığı belirleyici role dikkati çekti.

Oburu, konferansın sürdürülebilir enerjinin geleceği açısından yapıcı bağlantılar ve işbirliği imkanları sunmasını ümit ettiğini söyledi.

Şeffaflık vurgusu

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman da petrol piyasalarının halihazırda sınamalardan geçtiğini belirterek, piyasalarda istikrarın sağlanmasında şeffaflığın önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Bin Selman, petrol pazarına yönelik her sorunun ve her noktanın şüpheye yer bırakılmadan ele alınması gerektiğini kaydederek, "Kovid-19 krizini hafifletme ve karşı hamlede bulunmak için yaptıklarımızdan çıkartacağımız ders; daha fazla şeffaflık, daha fazla netlik ve hem pazar hem de pazara taraf unsurlarla herhangi bir yanlış anlaşılmaya yol açmadan iletişim kurabilmek." değerlendirmesini yaptı.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin oluşturduğu OPEC artı grubunun haziranda vardığı uzlaşı ve ülkesinin gönüllü olarak günlük 1 milyon varil kesinti uygulama kararının piyasalar için gerekli olduğunu kaydeden Bin Selman, kesinti kararını sürdüreceklerini, bu hususta Rusya'nın da destek olacağını söyledi.

Bin Selman, Rusya'nın uygulayacağı kesinti oranının gönüllü olduğunu, buna zorlanmadığını belirterek, petrol pazarını "sahipsiz bırakmayacaklarını" sözlerine ekledi.

Enerji alanındaki gelişmelerin görüşüldüğü konferans yarın yapılacak yan etkinliklerle sona erecek.

Kaynak: AA / Ekonomi

Suudi Arabistan Avusturya Opec Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle! Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title