Haberler

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Çakırsoy: "Otomatik Katılım Bes'te Ciddi Bir Fon...

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Çakırsoy: "Otomatik Katılım BES'te ciddi bir fon büyüklüğüne ulaşılabilir" "Trafik sigortası primlerinde güncelleme olacak"İSTANBUL - Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy, 'Türk Sigortacılık ve Özel Emeklilik Sektörünün...

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Çakırsoy: "Otomatik Katılım BES'te ciddi bir fon büyüklüğüne ulaşılabilir"

"Trafik sigortası primlerinde güncelleme olacak"

İSTANBUL - Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy, 'Türk Sigortacılık ve Özel Emeklilik Sektörünün Genel Görünümü' konulu konferansta önemli açıklamalarda bulundu. Çakırsoy, "Otomatik Katılım BES'te ciddi bir fon büyüklüğüne ulaşılabilir" dedi.

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde düzenlenen 'Türk Sigortacılık ve Özel Emeklilik Sektörünün Genel Görünümü' konulu konferansa katıldı. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Özgür Çatıkkaş 2017 yılı içerisinde sigortacılık sektöründe toplam 72 milyon poliçenin tanzim edildiğini belirtti.

"Sigortalılara toplam 89 trilyon 900 milyar lira teminat sağlandı"

Çatıkkaş tanzim edilen poliçe sayısının yıl içinde yüzde 3,1 oranında arttığını söyledi. Şirketlerin yıl içerisinde alınan primler ve tanzim edilen poliçeler karşılığında sigortalılara toplam 89 trilyon 900 milyar lira teminat sağlandığını aktaran Çatıkkaş, "Bu rakamlar ekonomik istikrar ve büyümede sigortacılık sektörünün önemini ortaya koymaktadır" dedi.

"Otomatik Katılım BES'te ciddi bir fon büyüklüğüne ulaşılabilir"

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Şerif Çakırsoy, sene başında yürürlüğe konan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik katılımının hükümetin ciddi bir beklenti içinde olduğunu bir alan olduğunu belirtti. Çakırsoy, "Genelde kamuoyuna paylaşımda bulunulurken 'Sistemden şu kadar çıkan oldu' diye hep olumsuzundan bakıldı ama bu yaklaşık 10 aylık bir sistem. Bu süreçte katılımcı sayısına baktığımızda neredeyse toplam BES katılımcısının yüzde 50'sidir. Otomatik katılımda biriken fonda neredeyse BES'in 70'te biri. Eğer çalışanları tutundurabilip tasarruf aracı olarak kendilerine sunabilirsek ciddi bir fon büyüklüğüne ulaşılabilir" diye konuştu.

Çakıroy, konferans sonunda da yıl sonunda yürürlüğe girmesi planlanan katılım sigortacılığı ve trafik sigortasında ödenecek primlerle ilgili konuştu. Çakırsoy, katılım sigortacılığında dini hassasiyetleri nedeniyle sisteme girmekten kaçınan kişilerin sisteme girmesini ve belirlenen esaslar çerçevesinde bu ürünün piyasada daha fazla yer almasını beklediklerini söyledi.

Gelişmeleri takip edeceklerini ileten Çakırsoy, 100 liralık bir primin 110 lira 120 lira olarak artması ve devamında katılım emeklilik sisteminin hızlı bir şekilde artarak faizsiz finans sistemi içinde yerini almasını beklediklerini belirtti.

İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında birçok çalışma yürütüldüğünü dile getiren Çakırsoy, bunlardan birisinin de faizsiz finans kanunu ve mevzuat düzenlemeleri olduğunu vurguladı. Çakırsoy, bu noktada katılım sigortacılığının önemli bir eksikliği dolduracağını belirtti.

"Trafik sigortası primlerinde güncelleme olacak"

Çakırsoy 2018 yılında trafik sigortası primlerinde bir güncellemenin mutlaka olacağını açıkladı. Çakırsoy, "Türkiye'de dinamik bir piyasa var. Artan maliyetler var. Bunları biz senaryolar şeklinde oluşturup müsteşarımıza ve bakanımıza arz edeceğiz. Mutlaka bir güncelleme olacaktır. Belli maliyetler artıyor" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Marmara Üniversitesi Hazine Müsteşarlığı İstanbul Ekonomi Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title