Haberler

Ukrayna'da Hidroelektrik Santraline Saldırı: 1 Ölü, 7 Kayıp ve Çevre Felaketi

Güncelleme:

Ukrayna'nın Herson bölgesindeki Nova Kakhovka Hidroelektrik Santrali'ne yapılan saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi kayboldu. Santraldeki patlama sonucu Dnipro Nehri'ne 150 metrik ton petrol sızdı ve çevreye verilen zararın yaklaşık 50 milyon euro olduğu belirtildi. Çiftlikler, yerleşim yerleri ve hayvanların bulunduğu alanlar etkilenebilir. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sorumluluğun Rusya'ya ait olduğunu belirtti.

Ukrayna'da Rusya'nın kontrolünde bulunan Herson bölgesindeki Nova Kakhovka Hidroelektrik Santrali'nin vurulduğu saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ukraynalı yetkililer, santralde gaz sızıntısı yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Ukrayna'da Rusya kontrolündeki Herson bölgesinde bulunan Dnipro Nehri üzerindeki Nova Kakhovka Hidroelektrik Santrali'nin vurulmasının ardından bölgede tehlike büyüyor. Su seviyesinin yükselmeye devam ettiği bölgede 2 bin 700 evi su bastığı, bin 300'den fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve çiftliklere su tedarikinin sağlanmasında sıkıntı yaşandığı kaydedilirken, 7 kişinin de kayıp olduğu aktarıldı. Yaklaşık 42 bin kişinin risk altında olduğu saldırıların ardından 1 kişinin öldüğü ve 1 kişinin de yaralandığı aktarıldı.

150 metrik ton petrol Dnipro Nehri'ne doğru sızıyor

Ukraynalı yetkililer, Dnipro Nehri'ndeki hidroelektrik santralinde kimyasal ve petrol sızıntısı yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklayarak, sızıntıların bölgedeki çiftlikler, yerleşim yerleri ve hayvanların bulunduğu alanları etkileyebileceği uyarısında bulundu. Ukrayna Çevre Koruma ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ruslan Strilets, santralden en az 150 metrik ton petrolün Dnipro Nehri'ne doğru sızdığını ve çevreye verilen zararın yaklaşık 50 milyon euro (1 milyar 237 bin lira) olduğunu söyledi. Dünyanın başka yerinde bulunmayan hayvan türlerinin buradaki patlamalar nedeniyle tehlikede olduğunu aktaran Strilets, Ukrayna Karadeniz Biyosfer Rezervi ve iki ulusal parkta da hasar meydana geldiğini kaydetti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'na göre santraldeki patlama nedeniyle en az 300 hayvan öldü. Yenilebilir enerji imalatı şirketi Ukrhydroenergo CEO'su Ihor Syrota da, "İlk olarak Kakhovka deposu büyük ihtimalle sıfırlandı. Milyonlarca balık başka yöne doğru gidecek. Buradaki ekipmanlarda ve birimlerde 400 ton türbin gazı bulunuyor. Her şey ekipmanlardaki yıkımın ne derece hasar gördüğüne bağlı. Eğer hasar büyükse o zaman gaz sızıntısı yaşanabilir" dedi.

"Çevresel yıkım bombası"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün yaptığı açıklamada, durumu "çevresel yıkım bombası" olarak nitelemiş, sorumluluğun Rusya'ya ait olduğunu belirtmişti. Zelenskiy, "Bu trajedinin sonuçları haftaya netleşecek. Sular gittiğinde her şey belli olacak ve o zaman ne olacak göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı. - HERSON

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Hidroelektrik Santrali Vladimir Zelenskiy Ukrayna Herson Dnipro Rusya Dünya Haberler

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi 'Çözüm kısırlaştırma' diyor

Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi "Çözüm kısırlaştırma" diyor

Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title