Haberler
BBC

Stephen Hawking: Trump Dünya'yı Venüs'e Çevirebilir

Güncelleme:

Fizikçi Stephen Hawking, Donald Trump'ın ABD'yi Paris Anlaşması'ndan çekmesinin küresel ısınmayı geri dönüşü olmayan bir noktaya taşıyabileceği uyarısında bulundu: Dünya, Venüs gibi kavrulabilir.

75. doğum günü etkinlikleri kapsamında BBC'ye konuşan Hawking, dünyanın Venüs gezegenindekine benzer bir sera etkisiyle 250 dereceye kadar ısınabileceği ve gökten sülfürik asit yağabileceği uyarısında bulunurken, benzer senaryolar nedeniyle insanlığın soyunu devam ettirmek için başka bir gezegeni kolonileştirmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

TRUMP'IN KARARI BİRÇOK ÜLKENİN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ

ABD Başkanı Trump'ın Paris Anlaşması'ndan çekilme kararı Avrupa'dan Asya'ya kadar pek çok ülkenin tepkisini çekmişti. Paris İklim Anlaşması, ülkelerin karbon salımlarını kısıtlayarak küresel ısınmayı sınırlandırma amacı taşıyordu.i

"BAŞKA GEZEGENLERİ KOLONİLEŞTİRMEZSEK YOK OLABİLİRİZ"

"Geri dönülmez noktanın çok yakınındayız. Trump'ın bu adımı bu noktayı aşmamızı sağlayabilir. Bu durumda dünyaya önleyebileceğimiz bir zarar vermiş oluruz ve doğal yaşamı hem kendimiz hem de çocuklarımız için tehlikeye atarız" diyen Hawking, önümüzdeki bin yıl boyunca insanların Dünya'dan başka bir gezegeni kolonileştirmemesi durumunda yok olacağı öngörüsünde bulundu. Cambridge profesörüne göre iklim değişikliği insanlığın önündeki en büyük tehditlerden biri.

"İNSANLIĞIN EN İYİ UMUDU UZAYDA BAĞIMSIZ KOLONİLER KURMAK"

Gelecek hakkında karamsar olduğunu açıklayan Hawking "Evrimsel sürecin insan genlerinin içine kıskançlık ve agresifliği yerleştirmiş olmasından korkuyorum. Çatışmalar azalma belirtisi göstermiyor, kitle imha silahları ve askeri teknoloji bunu felaket noktasına taşıyabilir. İnsanlığın en iyi umudu uzayda bağımsız koloniler kurmak" diye konuştu.

"BİLİM İŞBİRLİĞİ İÇİN YAPILIR, BREXİT'İN ETKİSİ ÇOK KÖTÜ OLACAK"

Brexit hakkında da açıklamalar yapan akademisyen, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının İngiltere'nin araştırma yürütmesine kalıcı zarar vereceği görüşünde: "Bilim işbirliği içinde yapılır, bu yüzden ayrılığın etkisi çok kötü olacak ve İngiltere'deki bilimi izole ve içe kapanmış bir hale getirecek."

İNSANLIĞA EN BÜYÜK MİRASI

75. yılını kutlayan Hawking, BBC'nin insanlığa bıraktığı en büyük mirasının ne olduğu sorusuna ise şöyle yanıt verdi: "75 yaşına ulaşacağımı hiç düşünmezdim, bunun için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sanırım en büyük keşfim, karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını bulmaktı. Kuantum etkileri nedeniyle sıcak cisimler gibi enerji yayıyorlar. Termodinamik yasaları ve kuantum yasalarının etkileşiminden kaynaklanan bu sonucu kimse tahmin etmiyordu. İlerde kuantum mekaniği ile genel görelilik arasındaki çelişkileri aşmak için bundan faydalanılacağını düşünüyorum."

HAYALİNDEKİ DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

Mümkün olsa hangi doğum günü hediyesini isteyeceği de sorulan Hawking, kendisinde 21 yaşında teşhis konuşan motor nöron hastalığının tedavisini, en azından ilerlemesinin engellenmesini isteyeceğini söyledi: "21 yaşında bana teşhis koyulduğunda 2-3 yıl içinde öleceğimi söylediler. 54 yıl sonra daha güçsüz ve tekerlekli sandalyede olsam da çalışmaya ve bilimsel makaleler yazmaya devam edebiliyorum. Ama bu zorlu bir süreç oldu, arkadaşlarımın, ailemin ve iş arkadaşlarımın desteği olmasa bunu başaramazdım."

BBC

Stephen Hawking Avrupa Birliği Donald Trump Paris Dünya Haberler

Ayhan Bora Kaplan davasında Süleyman Soylu'nun ismi tutanaklara girdi

Ayhan Bora Kaplan davasında Süleyman Soylu'nun ismi tutanaklara girdi

Misafir olarak geldiği köyde 65 yaşındaki amcasını cinsel organını keserek öldürdü

Misafir olarak geldiği köyde 65 yaşındaki amcasını cinsel organını keserek öldürdü

Barış Boyun kimdir? Daltonlar çetesi liderinin infaz karnesi epey kabarık

Barış Boyun kimdir? Daltonlar çetesi liderinin infaz karnesi epey kabarık

Fenerbahçe, Mert Hakan Yandaş ile yeni anlaşma sağladı

Fenerbahçe, Mert Hakan Yandaş ile yeni anlaşma sağladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title