Haberler
BBC

Gürcistan'da Yabancı Etki Yasası Protestoları

Güncelleme:

Gürcistan'da hükümetin yasalaştırmak istediği 'yabancı etki' yasa tasarısını protesto edenlere polis müdahale etti. Protestolarda 20 kişi tutuklandı. Gürcistan'ın bağımsızlık tarihindeki en büyük protestolar arasında yer alan tasarı, parlamentoda son kez görüşüldü ve kabul edildi. Tasarı Salı günü oylamaya sunulacak. Gürcistan Parlamentosu önünde on binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi.

Gürcistan'da hükümetin yasalaştırmak istediği "yabancı etki" yasa tasarısını protesto edenlere polis müdahale etti.

Rusya'nın resmi TASS haber ajansının Gürcistan İçişleri Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre, protestolarda 20 kişi tutuklandı. Bunlar arasında ABD uyruklu iki kişi ve bir Rus yer alıyor.

Gürcistan'ın Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazandığı 1991'den bu yana tarihindeki en büyük protestolardan birine sebep olan tasarı, bugün parlamentoda son kez görüşüldü ve Adalet Komisyonu tarafından kabul edildi.

Muhalefet milletvekilleri görüşmelere zamanında yetişemediklerini belirterek şikayet ettiler.

Yasa tasarısı Salı günü parlamentoda oylamaya sunulacak ve kabul edilirse yasalaşacak.

Gürcistan Başbakanı İrakli Kobahidze Pazar günü yaptığı açıklamada tasarıyı yasalaştırma sözü verdi.

Gürcistan Parlamentosu önünde Pazar gecesi yapılan protestolara on binlerce kişi katıldı.

Pazartesi günü binlerce kişinin sürdürüğü eylemlerde sabahki oturum öncesinde parlamentoya gelen iktidar partisi milletvekilleri "köleler" ve "Ruslar" sloganları ve bağırışlarıyla karşılandı.

Göstericilerin, milletvekilerinin parlamento binasına girmesini engellemelerini önlemek amacıyla bina önüne çevik kuvvet ve TOMA'lar yerleştirildi.

Parlamentoda görüşmelerin başlamasıyla polis ana meydandan çekildi, ancak gösteriler devam etti.

Muhaliflerin "Rus yasası" diyerek eleştirdiği yasa tasarısı, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan kurumların "yabancı etki ajanı" olarak kaydedilmesi ve ceza almasını öngörüyor.

BBC'ye konuşan ve tasarıyı protesto eden bir öğrenci, "Rus yasasını protesto ediyoruz çünkü bizim evimiz Avrupa, Avrupa'yı istiyoruz. Bu hepimizin seçimi ve gecelerimizi burada geçiriyoruz. Yorgunuz ama hala savaşıyoruz. Ve Avrupa'ya ulaşmamızın tek yolu da bu bence. Bazı öğrenciler daha bize katılacak. Bu gece burada büyük bir eylem yapacağız ve pes etmeyeceğiz. Yani daima Avrupa" dedi.

İktidardaki Gürcü Rüyası Partisi, yasanın STK'ların finansmanına şeffaflık getirmek ve ülkeyi dış etkilerden korumak için gerekli olduğunu savunuyor.

Ülkede muhalefet liderleri İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron'a tasarıya karşı sesini yükseltmesi çağrısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geçen hafta protestoculara yönelik muameleden "derin rahatsızlık duyduğunu" belirtmiş ve "taciz ve fiziksel saldırı" haberleri hakkında bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunmuştu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Gürcü halkının "Avrupalı ??bir gelecek" istediğini söyledi ve yasa koyucuları "Avrupa yolunda ilerlemeye" çağırdı.

AB Aralık ayında Gürcistan'a aday statüsü verdi, ancak yasa tasarısının üyelik sürecini riske atabileceği konusunda uyarıda bulundu.

BBC

Parlamento Gürcistan İnsan Hakları Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Güncel Haberler

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den açıklama

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den açıklama

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Bakmadan Geçme

14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı 14 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Karabük bayram namazı saat kaçta 2024? Karabük bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title